Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy 700 milionów euro pomocy dla Grecji zatrzyma falę migrantów, która chce szturmować Europę? [wideo]

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
AP/Associated Press/East News
Wizyta najwyższych urzędników Unii Europejskiej w Grecji zakończyła się obietnicą pomocy finansowej dla Aten, by te uszczelniły swoje granice przed falą migrantów.

Czy wizyta wysokich urzędników unijnych na pograniczu turecko-greckim, szturmowanym przez tysiące nielegalnych migrantów, którzy chcą się dostać się do Europy uspokoi sytuację?

Wydaje się, że na razie tak, choć nadal wielu migrantów mamionych słowami tureckiego przywódcy, że Unia Europejska na nich czeka, marzy o przedostaniu się do Grecji i dalej do zachodniej Europy.

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, Charles Miche, przewodniczący Rady Europejskiej oraz David Sassoli, przewodniczący Parlamentu Europejskiego w towarzystwie greckiego premiera Kyriakosa Mitsotakisa dokonali inspekcji greckiej granicy lądowej.

Potem von der Leyen obiecała wsparcie dla Grecji w wysokości 700 mln euro. Środki pójdą głównie na pomoc dla Fronteksu, który wesprze Ateny w uszczelnianiu swoich granic oraz na ochronę ludności, w tym sprzęt medyczny i na budowę ośrodków dla migrantów.

- Greckie zmartwienia to też nasze zmartwienia, mówiła Ursula von der Leyen na przejściu granicznym w Kastanie. Dodała, że ta granica to nie tylko granica grecka, ale także europejska.

- Stoję tutaj jako europejczyk u waszego boku ... Przybyliśmy, aby przekazać Grecji oświadczenie o solidarności europejskiej i wsparciu, mówiła von der Leyen.

Wyraziła też współczucie dla migrantów, których zwabiono fałszywymi obietnicami, mając na myśli słowa tureckiego lidera, że Europa zachodnia czeka na migrantów.

Charles Michel dodał, że ważne jest, aby chronić granice Europy, ale też szanować prawo międzynarodowe. Wezwał Turcję, by ta dotrzymała zapisów porozumienia z 2016 roku.

Z kolei premier Mitsotakis mówił, że Grecja nie może i nie będzie szantażowana. To nie jest już problem uchodźców – dodał. To próba wykorzystania zdesperowanych ludzi do promowania swojego programu geopolitycznego i odwrócenia uwagi od straszliwej sytuacji w Syrii, powiedział.

Tym samym Bruksela wysłała mocne przesłanie poparcia dla Grecji w jej próbach powstrzymania migrantów przekraczających granicę z Turcji.

-Naszym priorytetem jest zapewnienie porządku na greckiej granicy zewnętrznej, która jest też granicą europejską- mówiła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Była to unijna reakcja na groźbę zalewu Unii przez nielegalnych migrantów, którzy ruszyli z Turcji w drogę do Grecji po tym, jak Ankara zniosła nad nimi kontrolę.

Taką kontrowersyjną decyzję podjął turecki prezydent po stracie ponad 30 żołnierzy w walkach w północno-zachodniej Syrii, gdzie próbuje stworzyć bezpieczny obszar, na który by przesiedlono miliony syryjskich uchodźców, których Turcja przyjęła podczas wojny domowej.

Erdogan naciska na Brukselę, by ta pomogła mu w konflikcie w Syrii. Wydaje się to nierealne, po Damaszek wspiera Rosja. Być może Erdogan naciska na Unię i dlatego, by ta zapłaciła Ankarze więcej za powstrzymanie milionów syryjskich uchodźców, którzy przebywają w tureckich obozach.

Na razie pierwszy krok wykonali unijny liderzy zapowiadając pomoc w ochronie granic Grecji. Od soboty greckie służby zatrzymały 24 tys. osób, które chciały się dostać do tego kraju z Turcji.

Premier Austrii Sebastian Kurz już oskarżył prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana o wykorzystywanie migrantów jako narzędzia do szantażowania Unii. Kurz zapowiedział, że jego kraj wzmocni swoje granice, by nie dopuścić do powtórki sytuacji z roku 2015, kiedy to milion migrantów przybyło do Europy.

Unijny minister spraw zagranicznych Josep Borrell ma odwiedzić niebawem Ankarę, aby omówić decyzję Turcji o zniesieniu ograniczeń dla migrantów, rezygnując tym samym z zapisów umowy zawartej z UE w 2016 roku.

20 marca 2016 r. Unia i Turcja zawarły umowę, na mocy której syryjscy uchodźcy, którzy przybyli na wyspy greckie, byli odsyłani z powrotem do Turcji. W zamian Turcja otrzymała 6 mld euro na pomoc dla migrantów i uchodźców.
Za każdego Syryjczyka wydalonego z Grecji do Turcji kolejna osoba miała być przesiedlona z Turcji do UE.

Po podpisaniu umowy liczba migrantów przybywających do Grecji gwałtownie spadła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Czy 700 milionów euro pomocy dla Grecji zatrzyma falę migrantów, która chce szturmować Europę? [wideo] - Portal i.pl

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska