W zeszłym roku o tej porze w prawie wszystkich włocławskich blokach kaloryfery były już ciepłe.
Panujące nocą i nad ranem niskie temperatury zmusiły niejako spółdzielnie mieszkaniowe w ostatnich dniach września do rozpoczęcia sezonu grzewczego. Teraz meteorolodzy prognozują długą, ciepłą i prawdziwie polską „Złotą jesień”.
<!** reklama left>Włocławian ten fakt cieszy, tylko ciepłownicy myślą z obawą o tegorocznym wyniku finansowym. Marzy im się rok ubiegły, kiedy to sprzedaż energii cieplnej była największa w porównaniu do kilku ostatnich lat.
- Na taki wynik finansowy w zeszłym roku wpływ miała nie tylko korzystna, bo mroźna zima, ale również poczynione przez nas inwestycje - mówi Sławomir Koprowski, prezes MPEC. - Między innymi wymieniliśmy hydraulikę, co obniżyło o 40 proc. zużycie energii elektrycznej, o kolejne 2-3 proc. zmniejszyliśmy też straty na przesyle. Łącznie zaoszczędziliśmy w ten sposób około 600 tys. złotych. Na nadchodzący sezon jesteśmy w pełni przygotowani, czekamy tylko na pierwsze sygnały od klientów. Na naszym placu znajduje się wystarczający zapas opału w postaci miału węglowego, którego zgromadziliśmy aż 30 tysięcy ton.
Jednak decyzję o tym ile ciepła i w jak długim okresie dostarczy w tym sezonie grzewczym włocławski MPEC podejmą właśnie jego odbiorcy. Do największych z nich we Włocławku należą Włocławska Spółdzielnia Mieszkaniowa i SM Południe.
- Ilość dni grzewczych w roku ma bezpośrednie przełożenie na koszt ogrzewania, a tym samym na opłaty wnoszone z tego tytułu przez mieszkańców - mówi Mirosław Urbański, prezes WSM. - Ponadto przy zmiennych, szczególnie jesienią, warunkach pogodowych każde ponowne włączenie i wyłączenie tzw. węzłów cieplnych to kosztowna operacja, stąd też czekamy do ostatniej chwili z rozpoczęciem grzania. Z naszych obserwacji wynika, iż wyposażenie lokali w podzielniki ciepła oraz perspektywa zwrotu części zaliczki z tytułu ogrzewania wpłynęły w znaczący sposób na oszczędniejsze gospodarowanie energią cieplną przez mieszkańców.
O tym, czy włocławianie będą mogli liczyć w tym sezonie na znaczące zwroty z tytułu centralnego ogrzewania, zdecyduje jednak dopiero aura nadchodzącej zimy oraz wiosny przyszłego roku. Nie dotyczy to Spółdzielni Mieszkaniowej Zazamcze, której zasoby ogrzewa własna ciepłownia, a system rozliczania polega na regulowaniu comiesięcznej należności na podstawie rzeczywistego zużycia energii cieplnej.

Inwestycje w powiecie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?