Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy marszałek Piotr Całbecki wyciągnie rękę do Romualda Wiczy-Pokojskiego?

Redakcja
Z Toruniem Romuald Wicza-Pokojski związał się dzięki alternatywnemu Teatrowi Wiczy, który za kilka dni będzie obchodził 24-lecie swojego istnienia. Obecnie jest dyrektorem Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku
Z Toruniem Romuald Wicza-Pokojski związał się dzięki alternatywnemu Teatrowi Wiczy, który za kilka dni będzie obchodził 24-lecie swojego istnienia. Obecnie jest dyrektorem Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku Archiwum
Kolejny zwrot w sporze o to, kto powinien kierować toruńską sceną dramatyczną. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy zadecydował, że zarząd województwa nie mógł unieważnić konkursu na dyrektora Teatru Horzycy.

[break]
Nieprawomocny wyrok w tej sprawie zapadł we wtorek. To konsekwencja dwóch skarg, które do WSA skierowała wojewoda kujawsko-pomorski Ewa Mes. Jedna dotyczyła jednego z punktów uchwały zarządu województwa w sprawie ogłoszenia konkursu na dyrektora Teatru Horzycy. Druga - uchwały, w której jest mowa o unieważnieniu tegoż konkursu.

Minister krytykuje

Przypomnijmy, że w kwietniu tego roku większość komisji konkursowej stwierdziła, że spośród dziesięciu chętnych najlepszą koncepcję prowadzenia Teatru Horzycy zaproponował Romuald Wicza-Pokojski.

Zarząd województwa jednak unieważnił konkurs, twierdząc, że obecny dyrektor Teatru Miniatura w Gdańsku i twórca alternatywnego Teatru Wiczy nie posiada odpowiednich kwalifikacji do kierowania dużym teatrem dramatycznym.

Z inicjatywy radnej Joanny Scheuring-Wielgus, która również wystartowała w tym konkursie, powstała petycja do marszałka Piotra Całbeckiego, aby wycofał się ze swojej decyzji. Protest wsparli przedstawiciele środowisk i ośrodków teatralnych w całej Polsce. Decyzję marszałka niezwykle ostro skrytykowała również Małgorzata Omilanowska, minister kultury i dziedzictwa narodowego. „Podjęta decyzja godzi w zasady demokracji (...) jest jednocześnie wyrazem lekceważenia pracy komisji konkursowej i podważania kompetencji jej członków” - napisała.

Wojewoda zaskarża

W tym samym czasie na biurko wojewody trafił złożony przez grupę osób wniosek dotyczący stwierdzenia nieważności niezgodnej z prawem uchwały w sprawie unieważnienia konkursu.

Wojewoda po zapoznaniu się ze sprawę dopatrzyła się w działaniach marszałka złamania prawa, a co za tym idzie skierowała do WSA wspomniane skargi. „Uznanie przeprowadzonego postępowania za „nieważne” powinno być powiązane z wadami prawnymi tego postępowania. W uzasadnieniu uchwały nie powołano się jednak na wadliwość postępowania, tylko własną ocenę kandydata. Kwestionowana uchwała modyfikuje model ustawowy - wyłonienia kandydata przez komisję” - napisała w skardze.

Co zrobi Wicza?

W Urzędzie Marszałkowskim wyrok sądu komentują niezwykle krótko.

- Czekamy na pisemne uzasadnienie wyroku - mówi Marek Smoczyk, sekretarz województwa.

Jakie znaczenie ma decyzja WSA? Jeśli zarząd województwa odwoła się do Naczelnego Sądu Administracyjnego, a ten podtrzyma decyzję WSA, to jedynym obowiązującym dokumentem prawnym stanie się rekomendacja komisji, która wskazała na Romualda Wiczę-Pokojskiego. I zarząd będzie musiał podjąć z nim negocjacje.

Okazało się, że wysyłanie pism do wojewody i zbieranie przez aktorów podpisów pod protestem ma sens. - Romuald Wicza-Pokojski

Co zrobi Wicza? - Jeszcze za wcześnie, abym ostatecznie się deklarował. Cały czas jestem bardziej przedmiotem niż podmiotem w tej sprawie. Na pewno decyzja sądu przywróciła mi wiarę w prawo. Ten wyrok może mieć daleko idące konsekwencje dla wszystkich organizatorów konkursów - mówi Romuald Pokojski. - Ogromne podziękowania należą się wszystkim, którzy zaangażowali się w obronę obowiązujących zasad. Okazało się, że takie działania, jak wysyłanie pism do wojewody i zbieranie przez aktorów podpisów pod protestem ma sens. A to wiele znaczy.

Warto wiedzieć: Walka o Horzycę

W ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski konkursie na następcę Jadwigi Oleradzkiej wystartowało w kwietniu tego roku 12 osób. Jedna sama zrezygnowała. Drugą odrzucono, ponieważ nie spełniła wymaganych kryteriów formalnych.

W finałowej dziesiątce, która zaprezentowała się przed komisją konkursową, znaleźli się: Ryszard Adamski, Jarosław Ciołek, Tomasz Kępiński, Piotr Machalica, Małgorzata Potocka, Joanna Scheuring-Wielgus, Adam Sroka, Romuald Wicza-Pokojski, Bartosz Zaczykiewicz oraz Jacek Zembrzuski.

Obecnie p.o. dyrektora Teatru Horzycy jest Andrzej Churski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska