Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy można umyć samochód na koszt wykonawcy remontu mostu? MZD odpowiada!

Sara Watrak
Sara Watrak
Czytelnicy zwrócili się do nas z zapytaniem, czy na koszt wykonawcy remontu mostu można umyć samochód. Kierowcy sugerowali, że folia zabezpieczająca jest nieszczelna i pęka pod naporem wody z piaskiem, używanej w metodzie piaskowania, co mocno brudzi przejeżdżające samochody. Co na to MZD?
Czytelnicy zwrócili się do nas z zapytaniem, czy na koszt wykonawcy remontu mostu można umyć samochód. Kierowcy sugerowali, że folia zabezpieczająca jest nieszczelna i pęka pod naporem wody z piaskiem, używanej w metodzie piaskowania, co mocno brudzi przejeżdżające samochody. Co na to MZD? Grzegorz Olkowski
Czytelnicy zwrócili się do nas z zapytaniem, czy na koszt wykonawcy remontu mostu można umyć samochód. Kierowcy sugerowali, że folia zabezpieczająca jest nieszczelna i pęka pod naporem wody z piaskiem, używanej w metodzie piaskowania, co mocno brudzi przejeżdżające samochody. Co na to MZD?

Remont mostu trwa. Do jego zakończenia pozostało kilkanaście miesięcy. W ostatnim czasie na moście zostały ustawione pierwsze krawężniki. Niebawem rusztowanie zostanie przestawione na kolejne, czwarte przęsło. Kierowcy jadący mostem muszą liczyć się z tym, że poruszają się po terenie budowy. Mimo to część z nich narzeka na ubrudzone piaskiem auta. Okazuje się jednak, że na tym etapie wykonywania prac firma Euro-Darmal, przy zabezpieczeniu antykorozyjnym części górnej mostu, nie wykorzystuje piasku.

- Prace są wykonywane przy użyciu hydromonitoringów, gdzie materiałem do czyszczenia powierzchni jest woda pod ciśnieniem 2500 bar – wyjaśnia rzeczniczka MZD, Agnieszka Kobus-Pęńsko.

Woda z mycia konstrukcji jest przefiltrowywana przez założoną, jako zabezpieczenie, geowłókninę oraz plandeki ochronne, które ją odprowadzają. Jak dodaje rzeczniczka, nie ma więc możliwości, aby plandeki były uszkodzone przez zalegający piasek, a ten spadał na samochody, ponieważ nie jest on używany.

Nie możemy zatem liczyć na odszkodowanie za zniszczony metodą piaskowania samochód, bo ta forma czyszczenia nie jest obecnie stosowana w czasie remontu toruńskiego mostu.

Polecamy

Przypomnijmy jednak, że podczas prac związanych z zabezpieczeniem antykorozyjnym konstrukcji stalowej mostu, które miały miejsce w 2003 roku, została wykorzystana metoda piaskowania. Zamocowano wówczas specjalną folię i blachę, które miały chronić samochody przed skutkami robót. Co ciekawe, jeszcze zanim piaskowanie ruszyło, dochodziło do wyłudzeń ze strony mieszkańców. - Choć piaskowanie dopiero ma się rozpocząć, już zgłosił się do wykonawcy mieszkaniec Torunia, który twierdzi, że zniszczono mu samochód – mówił w kwietniu 2003 roku Sławomir Chojnacki, ówczesny zastępca dyrektora MZD. – Chcę przestrzec, że w skrajnie nieuzasadnionych przypadkach będziemy informować prokuraturę o próbach wyłudzenia pieniędzy.

Mimo stosowanych zabezpieczeń podczas poprzedniego remontu dochodziło do zniszczeń samochodów. Odszkodowanie otrzymał wówczas chociażby jeden z mieszkańców lewobrzeża, któremu piasek uszkodził lakier oraz przednią szybę w pojeździe.

Uwaga, dziura w drodze!

A co z odszkodowaniami za wjechanie w dziurę w drodze? Zgodnie z art. 415 kodeksu cywilnego, „kto ze swojej winy wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia”. A zatem jeśli zarządca drogi nie utrzymał drogi w należytym stanie i nie usunął usterki, takiej jak chociażby dziura, a my ponieśliśmy szkodę, wówczas możemy ubiegać się o odszkodowanie. Szkodą może być np. uszkodzenie części samochodu i konieczność poniesienia kosztów jego naprawy czy holowania. Warto jednak dodać, że musimy wykazać związek przyczynowo-skutkowy, to znaczy udowodnić, że uszkodzenie naszego pojazdu to następstwo najechania na dziurę. Prawnicy radzą wykonanie zdjęć dziury i uszkodzeń, a nawet nagranie filmiku. Przydatni będą również świadkowie, a także notatka sporządzona przez funkcjonariusza policji bądź straży miejskiej. Warto więc wezwać mundurowych na miejsce zdarzenia. Kierowca powinien także zachować wszelkie rachunki za naprawdę, holowanie itp.

Polecamy

Jak informuje nas Agnieszka Kobus Pęńsko, Miejski Zarząd Dróg w Toruniu jest ubezpieczony od tego typu zdarzeń. - My odpowiadamy za uszkodzenie auta w pasie drogowym, w związku z uszkodzeniem infrastruktury drogowej takim jak np. zły stan nawierzchni - wyjaśnia. Dodaje jednak, że w uwagi na realizowane w ostatnich latach strategiczne inwestycje i remonty na mapie komunikacyjnej miasta stan infrastruktury drogowej uległ diametralnej poprawie. Przełożyło się to na liczbę zgłoszonych przez kierowców szkód – Jest ich po prostu mniej – mówi Agnieszka Kobus-Pęńsko. W pierwszym półroczu 2020 r. takich zgłoszeń do MZD było 19.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska