Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy na Chełmińskim Przedmieściu uda się wybrać radę okręgu?

Małgorzata Oberlan
Artur Jankowski (z prawej) i Wiesław Matusiak ze stowarzyszenia „Nasze osiedle bez bloków” też kandydują
Artur Jankowski (z prawej) i Wiesław Matusiak ze stowarzyszenia „Nasze osiedle bez bloków” też kandydują Jacek Smarz
Co zrobić, żeby mieć w dzielnicy swoją radę? Po prostu przyjść na wybory! Na Chełmińskim Przedmieściu ta próba dla lokalnej demokracji już w środę.

Wybory do rady okręgu na Chełmińskim Przedmieściu odbędą się w środę o godz. 18 w Gimnazjum nr 3 przy ulicy Żwirki i Wigury.

Chełmińskie, tu mieszkam
Wśród zgłoszonych kandydatów znalazły się m.in. osoby związane z inicjatywami społecznymi, które w ostatnim czasie aktywnie działają na tym osiedlu. Połączyli siły i startują ze wspólnej listy „Chełmińskie, tu mieszkam”.

Zobacz też

Rod Stewart - Motoarena - 06.2011

TOP 10 gwiazd muzyki, które odwiedziły już Toruń [ZDJĘCIA]

Justyna Kardasz, Agnieszka Górna i Tomasz Wiese znani z akcji „Stop Rozbudowie Długiej” przez niemal dwa lata interweniowali w sprawie modernizacji tej właśnie ulicy. W wielu petycjach i wnioskach do Urzędu Miasta Torunia udało się im zmobilizować setki mieszkańców. Wywalczyli zmianę parametrów odcinka ulicy, dzięki którym będzie bezpieczniejsza dla dzieci uczęszczających doSzkoły Podstawowej nr 5.

Artur Jankowski oraz Wiesław Matusiak ze stowarzyszenia „Nasze osiedle bez bloków” od kilku lat sprzeciwiający się planom dewelopera, który na terenie po zakładzie Torpo chce wybudować kompleks kilku wysokich bloków.

Ich zdaniem tak duża inwestycja spowoduje szereg utrudnień, pogorszy bezpieczeństwo pieszych i spotęguje problem z parkowaniem samochodów na tym kameralnym osiedlu domków jednorodzinnych. Stowarzyszenie obecnie prowadzi uzgodnienia z Urzędem Miasta Torunia w sprawie wprowadzenia ruchu jednostronnego wzdłuż ulic Mohna i Moczyńskiego.

Z determinacją do celu
Listę społeczników uzupełniają przedstawiciele wspólnot mieszkaniowych: Kamil Miliszewski z ulicy Wodociągowej, Henryka Lipińska i Przemysław Lubański ze wspólnoty przy ulicy Moczyńskiego.

Ci ostatni wywalczyli korzystne warunki wykupu terenu dookoła swojego bloku na zasadach, jakie są powszechne w innych polskich miastach, a nie były praktykowane w Toruniu. Dzięki ich działaniom Rada Miasta zmieniła uchwałę w sprawie wykupu gruntów przez wspólnoty z 90 proc. bonifikatą wartości gruntu.

Czytaj też: Uwaga na łańcuchy na osiedlach

- Te osoby w ostatnich latach przyzwyczaiły nas do tego, że z determinacją dążą do wyznaczonych sobie celów. Ale żeby wybory mogły się odbyć, musi się zgłosić przynajmniej 100 osób chętnych, aby oddać głos - przypomina Artur Jankowski.

Przed Chełmińskim Przedmieściem stoi dużo wyzwań. To właśnie w czasie tej kadencji rady okręgu ma być zrealizowana rozbudowa szpitala na Bielanach. Ciągle otwarta pozostaje kwestia jego skomunikowania.

Szykuje się rozbudowa ulicy św. Józefa i Szosy Chełmińskiej oraz budowa trzeciego odcinka trasy średnicowej. Ten, przypomnijmy, podawany jest w oficjalnej korespondencji przedstawicieli Urzędu Miasta jako główny dojazd do szpitala. Pojawia się też kwestia budowy tramwaju przecinającego Chełmińskie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska