Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy polscy przedsiębiorcy są nieśmiertelni?

Jan Oleksy
Tomasz Czachorowski
Polacy powszechnie uważają, że znają się na wszystkim, także na prowadzeniu biznesu, i że poradzą sobie w każdej sytuacji.

Tak może być, ale ich pewność siebie może zostać zachwiana, kiedy staną przed koniecznością odpowiedzi na najważniejsze pytania: „Jakie zagrożenia dla ich biznesu i rodziny może przynieść śmierć, czy to ich, czy małżonka, czy wspólnika? Co wtedy? Czy firma i rodzina przetrwają taki kryzys?”.

Coraz częściej mamy do czynienia z przypadkami śmierci przedsiębiorcy, który jednoosobowo prowadził biznes. Mało kto wie, że wówczas firma ulega natychmiastowemu zamknięciu. Dochodzi do biznesowego paraliżu: rachunki bankowe zamrożone, kredyty natychmiast do zwrotu, leasingi wygasły, faktur nie można wystawiać, pracownicy idą na bruk - ale trzeba im zapłacić pensje, ekwiwalenty i odszkodowania. Za to np. dzierżawa czy umowy o media nadal trwają i co miesiąc trzeba płacić rachunki. Często sąd opiekuńczy blokuje majątek, także prywatny. Firma znika, a długi niszczą rodzinę.

Zdarza się, że w spółce umiera jeden ze wspólników i wynika z tego ciąg problemów, prowadzących ją do likwidacji. Warto, by zawczasu każdy biznesmen zadał sobie parę pytań: „Czy wie, że zgodnie z prawem śmierć wspólnika może oznaczać likwidację spółki?”, „Czy wie, że jeśli umrze wspólnik, to żona/mąż i dzieci zmarłej osoby albo jej rodzice lub rodzeństwo mogą być nowym wspólnikiem w spółce?”, „Czy wie, że gdy umiera wspólnik, to jego rodzina musi od razu dostać w gotówce równowartość jego udziału liczoną od wartości całego majątku spółki ?”...

Warto, aby każda firma w Polsce poddała się testowi, który ujawni, jak zachowa się biznes w sytuacji kryzysowej. Wówczas doświadczeni praktycy tworzą „plan awaryjny” zwany planem sukcesyjnym lub po prostu sukcesją, wybierają najlepsze rozwiązania, optymalne podatki, korzystne ubezpieczenia, poprawiają księgowość, wyceniają majątek firmy, by ewentualne ryzyko zmniejszyć albo sprowadzić do zera.

Rozwiązania, które dają poczucie bezpieczeństwa

W obecnych czasach każdy biznes powinien zostać poddany testowi sprawdzającemu, co się może wydarzyć, gdy umrze właściciel, gdy umrze żona lub mąż właściciela lub gdy umrze jeden ze wspólników, czy jego małżonek, a nawet, gdy dojdzie do rozwodu w gronie wspólników. Nasza kancelaria takie analizy przeprowadza. Dzięki rozmowie z klientami jesteśmy w stanie przewidzieć różne możliwe przypadki, jakie mogą się zdarzyć z ich biznesami. Mówiąc prościej, możemy ustalić czy np. z dnia na dzień ich biznes przestanie istnieć, albo czy sąd rodzinny będzie głównym rozgrywającym w ich firmie.

Czy na skutek śmierci jednego ze wspólników lub jego rozwodu spółka zostanie zlikwidowana lub też, czy dojdzie w niej „tylko” do paraliżu organizacyjnego? Mając odpowiednie doświadczenie można to szybko sprawdzić. Najczęściej w ciągu godzinnej rozmowy z klientem potrafimy uświadomić mu, jakie konsekwencje grożą jego nieprzygotowanej firmie np. w przypadku śmierci jego, małżonka czy wspólnika. To zawsze warto wiedzieć, a nasz zespół może zaproponować
stosowne rozwiązania.

Czasami wystarczy tylko testament, ale najczęściej przekształcamy jednoosobowy biznes w odpowiednią spółkę. Wszyscy klienci na początku obawiają się tej zmiany, ale jak już ją przejdą, to są spokojniejsi i zadowoleni. Doświadczenie pokazało, że także w umowach istniejących już spółek pilnie należy wprowadzać zmiany, które dają większe bezpieczeństwo. Celem jest wybranie wariantu, który zapewni ciągłość działania firmy niezależnie od życiowych sytuacji. Ponadto, przygotowując propozycje zabezpieczające, bierzemy też pod uwagę, jaki rodzaj księgowości ma być prowadzony w firmie, jak będą wyglądały po przekształceniach obciążenia ZUS-owskie, rozważamy możliwe warianty opodatkowania, podpowiadamy, na ile warto oddzielić majątek prywatny od majątku biznesowego. Klient zwykle potrafi dosyć szybko zdecydować, które rozwiązania wybiera.

W zależności od wyników przeprowadzonych testów i decyzji klienta kompletujemy odpowiedni zespół specjalistów, który wciela plan bezpieczeństwa w życie. My tworzymy strategie testamentowe, przeprowadzamy cały proces przekształcenia działalności lub zmian w spółkach, pomagamy dobierać grono wspólników lub nawet tworzymy wspólników. Do ich wdrożenia potrzebne mogą być specjalistyczne konsultacje podatkowe, wycena firmy, dodatkowe finansowanie, czy np. włączenie biura rachunkowego, które daje poczucie pewności, że proces ten będzie bezpiecznie przeprowadzony. Właśnie takie działania potrafią firmę podnieść na wysoki poziom bezpieczeństwa, uniezależnić biznes od zdrowia, życia czy sytuacji rodzinnej właścicieli bądź wspólników.

Marcin Radomski
Kancelaria Radców Prawnych
EURO-LEX, Radomski i Wspólnicy sp. j.
Toruń, ul. Bydgoska 90/3
www.radomski-legal.pl

Finansowe rozwiązania w biznesie

Nasze zadanie to analiza zagrożeń finansowych w biznesie i życiu prywatnym, które powstają wskutek zdarzeń prawnych, oraz zastosowanie odpowiedniej profilaktyki. Okazuje się bowiem, że prawie każdy biznes jest obarczony problemami finansowymi i nie jest to niezapłacenie podatków czy składek ZUS. Największym zagrożeniem w prowadzonej działalności gospodarczej jest śmierć jedynego właściciela lub współwłaściciela firmy. Ogromny problem finansowy może również sprowadzić utrata zdrowia przez tzw. mózg biznesu.

Sytuacja ta może być katastrofą w biznesie i istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że firma może nawet przestać istnieć, a pewne jest to, że wszystkie zobowiązania spadną na spadkobierców. Z naszego wieloletniego doświadczenia zawodowego i analiz prowadzonych z przedsiębiorcami wynika, że nie zawsze następcy czy spadkobiercy wiedzą, jak poprowadzić firmę (jeśli to oczywiście jest możliwe).

Dlatego też powstaje natychmiastowa potrzeba finansowa na ponoszenie stałych kosztów, np. zapewnienie utrzymania rodziny, spłaty zobowiązań, kredytów, hipotek, podatków, składek ZUS, leasingów, czynszów, odpraw dla pracowników czy rozliczenia się z kontrahentami.

W związku z przedstawionymi problemami, które mogą wystąpić, istnieje konieczność zastosowania sprawdzonych mechanizmów finansowych, które będą odpowiadały na indywidualne potrzeby w zaistniałej sytuacji rodzinnej i biznesowej. Dobry plan finansowy pozwala szybko pokryć takie niespodziewane koszty, w tym koszty związane z sukcesją. Nierzadko owe rozwiązania finansowe pozwalają uniknąć konfliktu w rodzinie, np. poprzez spłatę zachowku po przejęciu schedy przez jednego ze spadkobierców.

Wydaje się także uzasadnione przeprowadzenie audytu istniejących rozwiązań, który odpowiedziałby na pytanie, jakie gwarancje posiadasz i czego możesz się spodziewać w konkretnej sytuacji. Dziś, jak nigdy wcześniej, istnieje pilna potrzeba zastosowania elementu prewencyjnego i asekuracji, aby zagwarantować tobie święty spokój. Warto zatem pomyśleć o tym już teraz.

Piotr Beczek
Kancelaria Consultingowa
Toruń, ul. Lelewela 33/211
www.piotrbeczek.pl

Ile warta jest Twoja firma?

Wkraczam do zespołu, gdy pojawia się potrzeba wycenienia przedsiębiorstwa. Często spotykam się z sytuacją, że na przykład nestor rodu chce przekazać swój majątek spadkobiercom. Może to zrobić na dwa sposoby: przekazać gotówkę albo firmę. Niestety, na pierwszy rzut oka nie wiadomo, ile dane przedsiębiorstwo jest warte. Wówczas potrzebne jest przygotowanie ważnego dokumentu, jakim jest raport z wyceny, który stanowi szczegółowy opis firmy - inwentaryzację majątkową i biznesową. Pozwala to zweryfikować wyobrażenie na temat wartości firmy - własne oraz przyszłych spadkobierców, którzy mogą mieć różne oczekiwania. Wycena uwzględnia zarówno twarde dane finansowe, jak i reputację, kontakty biznesowe, markę i pielęgnowane od lat relacje biznesowe.

Zamawiający zyskuje dzięki raportowi obiektywny obraz wartości firmy w dwóch ujęciach: jako majątku, który można sprzedać, i jako majątku przynoszącego dochody, ale wymagającego zaangażowania rzeczywistego właściciela. Więc inną wartość będzie stanowiła dla następcy zamierzającego włączyć się w życie w firmy, wnoszącego swój czas, talent i umiejętności, a inną dla spadkobiercy-rentiera (w dobrym tego słowa znaczeniu), który nie chce lub nie potrafi wejść w rolę przedsiębiorcy. To pomaga również obiektywnie uzasadnić decyzje testamentowe. Unikniemy w ten sposób bardzo ważnej kwestii pretensji do rodziców, żalu, że potraktowali nas niesprawiedliwie. Dodatkową zaletą posiadania raportu z wyceny jest możliwość wykorzystywania go do innych celów, gdy musimy wycenić majątek na potrzeby banku, lub gdy prawo nas obliguje do przedstawiania wycen rzeczoznawców.

O obiektywności wyceny decyduje odwołanie się do zewnętrznego eksperta i metod wyceny. W wycenie majątkowej uczestniczy rzeczoznawca, a dochodowej i porównawczej - doświadczony analityk finansowy - prognosta. Przy wycenie przedsiębiorstw kierujemy się standardami określonymi w Powszechnych Krajowych Zasadach Wyceny.

Ponadto Strefa Doradztwa zajmuje się przygotowaniem projekcji i symulacji finansowych, biznesplanów dla przedsięwzięć inwestycyjnych, doradztwem finansowym przy nabywaniu lub sprzedaży przedsiębiorstwa, optymalizacją finansową przy przekształceniu formy prawnej.

Maciej Grabowski
Strefa Doradztwa
Toruń, ul. Konopnickiej 20/4a
www.strefadoradztwa.pl

Podatki w sukcesji i przekształcaniu biznesu

Każda strategia sukcesji/przekształcenia biznesu powinna zostać ułożona przy udziale doradcy podatkowego, bo ewentualne błędy mogą spowodować nieodwracalne konsekwencje i nawet po latach przynieść sukcesorom straty natury podatkowej. Dlatego należy przeciwdziałać takim sytuacjom myśląc o tym z wyprzedzeniem. Załatwienie tych kwestii umożliwia płynne przekazanie interesu w czyjeś ręce lub jego kontynuację (np. syn wchodzi do spółki rodziców), bo bez tego, np. po śmierci osoby fizycznej, interes może się zakończyć, co nie byłoby dobre dla zainteresowanych członków rodziny.

Praktycznie każdy ruch majątkowy, w tym sukcesja (dziedziczenie), niesie za sobą jakieś podatki. Takim jest np. podatek od spadków i darowizn zależny od tego, kto jest spadkobiercą (najbliżsi mogą go pod pewnymi warunkami nie płacić), a czasami zależny od tego, co dostanie w spadku spadkobierca. Przy pewnych rozwiązaniach podatki mogą jednak nie wystąpić, dlatego warto o to pytać doradcę podatkowego. Częstym elementem strategii biznesu (jako formy jego kontynuacji) jest wnoszenie aportów do spółek prawa handlowego. Tutaj pada najczęściej pytanie o VAT w kontekście jego uniknięcia. Odpowiadam wówczas, że można go nie płacić, ale tylko w niektórych przypadkach. Wielu klientów jest zainteresowanych tym, czy można wnieść aportem do spółki przedsiębiorstwo bez nieruchomości będącej jego częścią - zachować ją dla siebie i mieć względem niej inne plany. To jest czasami możliwe. Dlatego, myśląc o aportach, warto poznać niuanse podatkowe z tym związane.

Klasycznym dylematem przedsiębiorcy, w tym sukcesora, jest wybór formy opodatkowania. Podatek dochodowy na ryczałcie, liniowce czy na skali? VAT - tak czy nie, jeśli mamy wybór. Poszukujemy wówczas najlepszej formy opodatkowania, zależnej od rodzaju biznesu przedsiębiorcy, przewidywanych jego kosztów itd. Tutaj procentuje doświadczenie z obserwacji życia gospodarczego i problemów nurtujących przedsiębiorców. Służę im pomocą, by mogli prowadzić działalność bez zbędnego ryzyka i maksymalnie opłacalnie.

Klienci pytają mnie, czy prawdą jest, że od tego roku nie obowiązują interpretacje prawa podatkowego wydawane na wniosek zainteresowanych. Muszę to dementować, bowiem ta instytucja nadal istnieje i wydana interpretacja ochroni podatnika, a przy planowanej strategii spadkowej czy przekształceniowej może to mieć fundamentalne znaczenie dla wyboru danej opcji.

Janusz Pietrzykowski
Kancelaria Doradztwa Podatko wego VatC it
Toruń, ul. Legionów 28/2
[email protected]

Rachunkowość w strategii spadkowej

Włączamy się do prac naszego zespołu, gdy występuje konieczność przekształcenia formy prawnej związana z procesem sukcesji i przemianami organizacyjnymi struktury firmy, a co za tym idzie - zmianami w sposobie prowadzenia księgowości.

Coraz częściej trafiają do nas klienci, którzy mają własną księgowość, korzystają z biur rachunkowych, ale te odmówiły im brania udziału w procesie przekształceń, bo na etapie dokonywanych przekształceń nie są już w stanie im pomóc. Dzieje się tak w sytuacji, kiedy po zaoferowaniu zmiany formy działalności osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą dokonuje przekształcenia w spółkę prawa handlowego. Istnieje wówczas konieczność utworzenia ksiąg handlowych, bo klienci prowadzący działalność jako osoby fizyczne miały prawo prowadzenia uproszczonej księgowości w formie książki przychodów i rozchodów. Wówczas takie firmy zwracają się do InfoPower o pomoc, a my tworzymy dla nich odpowiednią politykę rachunkowości, przygotowujemy plan kont i zakładamy księgi rachunkowe. Po przekształceniu stajemy się dla takiej firmy godnym zaufania partnerem, odpowiedzialnym za bieżącą obsługę księgową. Ważnym zadaniem naszego biura rachunkowego jest dostarczanie prawidłowych danych finansowych, które pojawiają się w księgach, i dostarczanie ich zarówno właścicielom firmy, jak i doradcy podatkowemu. Z tych informacji korzystają również banki, a bywa, że ich analitycy są zaskoczeni zmianami w pozycjonowaniu czy pojawianiem się nowych pozycji. W takim przypadku rolą naszego biura jest wyjaśnienie z bankiem wszelkich wątpliwości, które są przecież naturalnym skutkiem sztuki rachunkowości. Podobnych wyjaśnień oczekują urzędy skarbowe i takie wyjaśnienia składamy działając w imieniu naszych klientów.

Przez długie lata działalności uczestniczyliśmy w wielu formach przekształceń, m.in. w sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Proces sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa związany jest z koniecznością przygotowania prawidłowych dokumentów kadrowo-płacowych. To trudny zabieg, zarówno pod względem organizacyjnym, jak i formalnym. Warto zatem skorzystać z naszego doświadczenia.

W InfoPower pracuje 20 doświadczonych księgowych i mogę stwierdzić, że w zasadzie każdą możliwą formę przekształcenia już wspólnie przeprowadziliśmy. Nic nas nie zaskoczy.

Henryk Kujawa
Biuro Rachunko we Info Power Pro Sp. z o.o.
Bydgoszcz, ul. Kozietulskiego 4a
Oddział: Toruń, ul. Bydgoska 90/3
www.infopower.eu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy polscy przedsiębiorcy są nieśmiertelni? - Express Bydgoski

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska