POLECAMY
QUIZY

Sprawdź się i rozwiąż QUIZ! Jak sobie poradzisz?

Rozwiń
Czy Straż Miejska dba o trawniki i chodniki?

Czy Straż Miejska dba o trawniki i chodniki?

Artur Olewiński

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Sondaż przeprowadzony przez inicjatywę „Czyścioch Toruński” jest dla Straży Miejskiej miażdżący. Takie opinie potwierdzają ogólnopolskie raporty Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Najwyższej Izby Kontroli.

Sondaż przeprowadzony przez inicjatywę „Czyścioch Toruński” jest dla Straży Miejskiej miażdżący. Takie opinie potwierdzają ogólnopolskie raporty Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Najwyższej Izby Kontroli.


Według Ustawy o strażach gminnych z 1997 roku do zadań municypalnych należą przede wszystkim ochrona spokoju, porządku i czystości w miejscach publicznych. Oprócz tego, wspomagając działania policjantów, strażnicy mają czuwać nad porządkiem ruchu drogowego.


Tymczasem zarówno NIK, jak i MSW alarmują - zabawa w „Straż Drogową” odbywa się kosztem ochrony porządku publicznego.


Podobne proporcje widać na przykładzie toruńskiej straży. Od początku roku do końca lipca podjęła ona ponad 3 tys. interwencji drogowych, nakładając blisko 1,7 tys. mandatów. Dla porównania - w sprawie osób niszczących zieleń podjęto 240 interwencji, a wobec osób zanieczyszczających zieleń - 1,7 tys.


Prawdę o nieodpowiednim rozłożeniu obowiązków Straży Miejskiej obnażyli członkowie inicjatywy „Czyścioch Toruński” i zrobili to nieco... przypadkiem. Impulsem okazała się troska o czystość chodników i terenów zielonych w mieście.


- Jako uczestnik projektu mającego na celu rewitalizację starówki wiem, że problem nieczystości jest bardzo poważny - mówi Paweł Gryko, inicjator „Czyściocha”. - Straż Miejska powinna pilnować porządku, a robi to wyrywkowo.


Członkowie inicjatywy postanowili sprawdzić swoją hipotezę organizując internetowy sondaż. Na pytanie: „Czy toruńska Straż Miejska skutecznie pilnuje, aby trawniki i chodniki w naszym mieście były czyste?”, 77 proc. odpowiedziało przecząco. Aż 20 proc. pytanych nie miało opinii lub była sprawą niezainteresowana.


Wyniki sondażu trafiły do Straży Miejskiej wraz z listem i pytaniami dotyczącymi poprawy czystości. Municypalni uważają, że inicjatywa jest ciekawa, choć budzi wiele zastrzeżeń. Dotyczą one głównie metodologii sondażu i jego subiektywnego charakteru.


- Należałoby jednocześnie zadać pytanie, dlaczego zaśmiecamy trawniki i chodniki? - dopytuje Mirosław Bartulewicz, komendant Straży Miejskiej. - Czy z powodu braku pilnującego ich strażnika, czy z powodu tego, że takie są nasze przyzwyczajenia, podobnie jak w przypadku braku chęci do sprzątania po swoim psie.


Szef inicjatywy „Czyścioch Toruński” odpowiada jednak, że celem akcji jest zwrócenie uwagi na problem i jego rozwiązanie. Przyznaje też, że o czystość powinni dbać głównie sami mieszkańcy.Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo