Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy Toruń to dobre miasto do życia? Czy jest tu praca? Mieszkańcy odpowiadają!

Sara Watrak
Sara Watrak
Toruń często postrzegany jest jako miasto uniwersyteckie
Toruń często postrzegany jest jako miasto uniwersyteckie Grzegorz Olkowski
Studentka UMK postanowiła sprawdzić, czy Toruń to dobre miasto do życia. Mówi się często, że jest piękny i klimatyczny – co do tego nie ma wątpliwości, jednak trudno tutaj o pracę, w szczególności w tak nowoczesnych branżach jak analiza danych, media czy IT. Co jednak, gdyby ktoś dał nam gwarancję zatrudnienia w Toruniu? Czy chcielibyśmy tu zostać? Na to pytanie odpowiedzieli sami torunianie.

Zobacz wideo. Malownicze miejsca nad Wisłą w Toruniu i okolicach

Kto chciałby mieszkać w Toruniu?

„Wyobraź sobie, że masz w Toruniu dobrą pracę. Czy chciałbyś tu mieszkać?”. Na to pytanie odpowiedziało 340 mieszkańców Torunia. Aż 87 procent badanych to osoby młode, w wieku 18-27 lat, którym szczególnie trudno o zatrudnienie – w wielu miejscach bez doświadczenia w CV ani rusz. Spośród ankietowanych 70 proc. stanowili studenci. Blisko 250 badanych to osoby urodzone poza Toruniem.

Wyniki mówią jasno: 82 proc. badanych chciałoby mieszkać w Toruniu, gdyby miało tu dobrą pracę. Co, poza stabilnym, dobrze płatnym zatrudnieniem, byłoby powodem tej decyzji?

Warto przeczytać

Najczęściej powtarzające się odpowiedzi to rodzina, bliscy, znajomi, partner czy miłość, czyli szeroko pojęte relacje międzyludzkie. Dość często mieszkańcy Torunia wymieniali estetyczne walory Torunia, w szczególności starówkę i ogólnie pojęty klimat miasta. Podkreślali też dobrą komunikację miejską oraz niskie ceny utrzymania i mieszkań.

Toruń optymalny: nie za duży, nie za mały

Wiele osób zwróciło również uwagę na wielkość miasta. „Nie za duże, nie za małe” – to sformułowanie pojawiło się u minimum 10 proc. badanych, którzy chcieliby zostać w Toruniu. - Toruń jest dużym miastem, więc wszystko można tu znaleźć, ale jest jednocześnie na tyle dobrze ułożony, że we wszystkie miejsca można bardzo szybko dojechać. Jest bardzo ładny, spokojny i sprawia wrażenie dużo mniejszego, przytulnego miasteczka - uważa jeden z badanych. - Brak korków, miasto mniejsze i przez to bardziej przyjazne dla mieszkańców niż np. Poznań, Warszawa, Kraków – tak komentuje zalety Torunia inny uczestnik badania.

Niektórzy mieszkańcy podkreślali w odpowiedziach swoje przywiązanie do Torunia. „Lubię to miasto”, „Dobrze się tu czuję” - pisali. Część ankietowanych łączy więc z miastem emocjonalna więź. O przywiązaniu do miejsca mówimy, gdy ludzie chcą w nim pozostać i czują się w nim bezpiecznie oraz miło.

Lato na Wodniku

Tak się zmieniał Toruń: Szeroka, Uniwersam, Wodnik... [dużo zdjęć]

Czytelnikom zdradzimy, że psychologowie wyróżniają dwa rodzaje przywiązania: aktywne i tradycyjne.

  • To pierwsze bywa mało refleksyjne. Kojarzy się z pewną „zasiedziałością”. Osoby zakorzenione w jakimś miejscu po prostu nie wyobrażają sobie życia gdzie indziej. Nie podejmują jednak żadnych większych aktywności na rzecz miasta.
  • Zupełnie inaczej jest w przypadku osób przywiązanych aktywnie. Ich więź emocjonalna z miastem jest zdecydowanie bardziej świadoma. Angażują się w sprawy lokalnej społeczności, interesują się tym, co się dzieje w ich okolicy, promują miasto, biorą udział w głosowaniu na budżet obywatelski czy w konsultacjach społecznych. To właśnie taki rodzaj przywiązania sprawia, że mieszkańcy biorą sprawy w swoje ręce i walczą o przestrzeń, by w ich ukochanym miejscu żyło się jeszcze lepiej.

W odpowiedziach ankietowanych da się także zauważyć elementy tożsamości lokalnej. Oznacza to, że wielu mieszkańców czuje, że Toruń stanowi element ich własnego ja. Przede wszystkim pozwala im realizować ważne cele życiowe i potrzeby.

„Miasto nie jest zbyt duże, ale istnieją możliwości rozwoju i znalezienia pracy.”

„Miasto nie jest ani za duże, ani za małe. Takie w sam raz. Wszystko, co potrzeba w nim jest, a nie przytłacza swoją wielkością.”

Warto przeczytać

„Odpowiednia wielkość miasta: nie za duże, nie za małe, jest właściwie wszystko, czego mogę potrzebować, a jednocześnie przejechanie całego miasta nie zajmuje za dużo czasu.”

Torunianie wymieniają także potrzeby związane z kulturą czy szeroko pojętą rekreacją. O Toruniu piszą, że ma dużo okolicznych terenów zielonych, atrakcyjne zabytki i ciekawą ofertę festiwalową.

Co ciekawe, część badanych jako powody pozostania w Toruniu wymienia również znajomość miasta. Nic w tym dziwnego – według badań wolimy te miejsca, które dobrze znamy.

Polecamy

W Toruniu nie ma pracy dla młodych?

Podsumujmy zatem: zdecydowana większość młodych ludzi chciałaby zostać w Toruniu, gdyby tylko była tu dobra praca. Tymczasem statystyki dotyczące bezrobocia nie napawają optymizmem. W Kujawsko-Pomorskiem blisko 1/3 zarejestrowanych bezrobotnych to osoby przed 30. rokiem życia. Wiadomo jednak, że młodych bez pracy jest zdecydowanie więcej. Już przed pandemią niełatwo było im znaleźć zatrudnienie. Tymczasem przez ostatni rok wielu młodych ludzi, w tym studentów, straciło swoje dorywcze zajęcia m.in. w lokalach gastronomicznych.

Jedno jest pewne: gdy powstaną nowe miejsca pracy, młodzi w Toruniu zostaną. Bo chcą. Uwielbiają klimat miasta, jego atmosferę, optymalność, położenie i wielkość. Dobrze im się tu żyje. Miasto powinno zrobić wszystko, by młodych zatrzymać – inaczej uciekną. Tym bardziej że, jak podkreślają, z Torunia szybko można dojechać do wielu miejsc w Polsce. Oby studenci i inni młodzi mieszkańcy nie chcieli korzystać z tej dogodności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska