Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy toruńskie szkoły są przygotowane do ratowania uczniów?

Mariola Lorenczewska
Mariola Lorenczewska
Wypadki zdarzają się w każdej szkole. Gdy już się zdarzą, nie zawsze jest w tym czasie pielęgniarka. Dlatego reagować muszą nauczyciele. Najlepiej w roli ratowników sprawdzają się wuefiści.

Wypadki zdarzają się w każdej szkole. Gdy już się zdarzą, nie zawsze jest w tym czasie pielęgniarka. Dlatego reagować muszą nauczyciele. Najlepiej w roli ratowników sprawdzają się wuefiści.

<!** Image 3 align=none alt="Image 197653" sub="W Szkole Podstawowej nr 1 pielęgniarka Beata Grobelna przygotowana jest do udzielania pierwszej pomocy [Fot.: Adam Zakrzewski]">Uczeń trzeciej klasy bydgoskiego gimnazjum zasłabł podczas mszy świętej. Przyjechała karetka pogotowia, ratownicy podjęli reanimację. Karetka zawiozła chłopca do szpitala. Niestety, mimo dalszej intensywnej reanimacji nastolatek zmarł. Przyczyna jego śmierci jest na razie nieznana.<!** reklama>

Przeważnie otarcia

- Słyszałam o tym wypadku - mówi Beata Grobelna, pielęgniarka w Szkole Podstawowej nr 1 w Toruniu. - Ja jestem w gabinecie trzy razy w tygodniu. W te dni, gdy mnie nie ma, pomocy medycznej w razie potrzeby udzielają nauczyciele. U nas są prowadzone szkolenia z ratownictwa medycznego. Co innego jednak ćwiczyć na fantomie, a co innego reagować w realnym życiu. W szkole ciągle coś się dzieje i wszystko zdarzyć się może. Na szczęście ostatnio przypadków zagrożenia życia nie było. Przeważnie są to otarcia, stłuczenia. Karetkę wzywaliśmy przed wakacjami do ucznia, który złamał nogę.

Jak dodaje Beata Grobelna, czasami zdarza się, że dziecko wydaje się całkiem zdrowe, ale tak nie jest. Zasłabnięcia mają miejsce przeważnie z powodu stresu. Bywa, że gdy odwróci się uwagę dziecka od tego, co je gnębi, porozmawia, od razu lepiej się poczuje.

Pielęgniarki czy higienistki szkolne są zatrudniane przez przychodnie zdrowia i przez nie oddelegowywane do szkół, przeważnie na kilka godzin albo co drugi dzień. Dyrektorzy szkół mają obowiązek szkolenia nauczycieli w zakresie pomocy przedmedycznej. I szkoły się do tego stosują. Same ponoszą koszty tych szkoleń.

Jednak się boją

- U nas cała rada pedagogiczna została przeszkolona rok temu - zapewnia Dorota Szulc, dyrektorka „jedynki”. - Część osób była też dodatkowo przeszkolona przez Fundację Jerzego Owsiaka. Ci pedagodzy, nauczyciele wuefu mają nawet specjalne certyfikaty. Raz w roku organizujemy szkolenia przez ratowników medycznych. Są też temu poświęcone zajęcia z przyrody. Gdy stanie się coś poważnego, korzystamy z pomocy pogotowia ratunkowego.

Dr Andrzej Janeczek, kierownik działu ratownictwa w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Toruniu podkreśla, że w różnych szkołach pod względem umiejętności radzenia sobie, gdy dochodzi do wypadku czy zasłabnięcia, jest różnie. Przyznaje też, że jednak lepiej niż kiedyś.

- Generalnie spośród kadry pedagogicznej w roli udzielających pomocy przedmedycznej najbardziej sprawdzają się wuefiści - zaznacza dr Andrzej Janeczek. - Gdy w jednej szkole na Rubinkowie zasłabła na boisku dziewczynka z wadą serca, właśnie nauczycielka wuefu zajęła się uczennicą profesjonalnie. Podonie było też w innej szkole na tym osiedlu, gdzie sprawnie zadziałała wuefistka. Bardzo dobrze wyszkoleni są nauczyciele ze szkoły specjalnej.

Nie wpadają w panikę. Wiedzą, któremu dziecku co podać w razie czego, jak reagować. Jeśli chodzi o innych nauczycieli, to bywa, że nawet jak są po szkoleniach na fantomach, to wciąż mają opory, by zdecydowanie działać, gdy chodzi o dziecko. Boją się, że zamiast pomóc, zaszkodzą. Ideałem byłoby, gdy w każdej szkole przez cały czas, gdy trwają lekcje, dostępna była pielęgniarka.


Warto wiedzieć

Jedna pielęgniarka na 1100 uczniów

Pełen etat pielęgniarki szkolnej przypada na 1100 zdrowych uczniów (dla szkół specjalnych są inne przeliczniki).

Opieka medyczna w szkole zagwarantowana jest do 19 roku życia ucznia.

Profesjonalny kurs pierwszej pomocy dla jednego nauczyciela to wydatek 250-300 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska