Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy w pobliżu chełmżyńskich podstawówek jest bezpiecznie?

Michał Malinowski
Problemem są kierowcy, którzy często nie potrafią dostosować się do panujących na drodze warunków. Szkoły stawiają na bezpieczeństwo poprzez zatrudnianie tzw. „Agatek” oraz edukację drogową.

„Agatki” przeprowadzają przez jezdnię uczniów Szkoły Podstawowej nr 2, Szkoły Podstawowej nr 3 oraz Zespołu Szkół. Dodatkowo dyrekcja SP nr 2 zainstalowała na terenie placówki monitoring.

- Są dwie „Agatki”, które pilnują bezpieczeństwa w godzinach 7:30-15:30 na skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Hallera. Boisko jest wspólne dla kilku szkół. Popołudniami musi być otwarte, ponieważ przyjeżdża dużo samochodów, które taktują ten teren jako parking dojazdowy - mówi Marzanna Matyasik, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmży.

- Na zewnątrz jest jedna kamera, która obejmuje obszar boiska, a druga za salą gimnastyczną. W budynku kamera znajduje się na parterze oraz przy wejściu do toalet uczniowskich i w pobliżu stołówki, z której korzystają także gimnazjaliści.

„Agatki” spełniają swoją funkcję, choć niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, w których kierowcy nie zwracają na nie uwagi.

- Niedawno naprzeciwko dawnego cmentarza radzieckiego, przy zjeździe z Paderewskiego w stronę Mickiewicza nasz uczeń został potrącony - dodaje Marzanna Matyasik. Nie był to obszar objęty ochroną. Z rozmów z pracownikami wynika, że kierowcy nieuważnie jeżdżą w tym miejscu, nie respektując sygnałów dawanych przez „Agatkę” ani znaków drogowych. Jeżdżą z dużą prędkością.

Na bezpieczeństwo uczniów duży nacisk kładą również w Szkole Podstawowej nr 5.

- Nad wszystkim czuwa pracownik techniczny, który wychodzi na ulicę w momentach największego szczytu, czyli przed rozpoczęciem nauki, tuż przed godziną 8 oraz popołudniu. Mamy porządne barierki, dzięki którym dzieci nie mogą bezpośrednio wybiec na ulicę - mówi Jacek Wyborski, dyrektor SP nr 5.

Dodaje, że za jego kadencji nie odnotowano sytuacji, w których dochodziłoby do potrąceń bezpośrednio przy szkole.

- Stawiamy na edukację drogową. Mamy możliwość przeprowadzenia darmowych szkoleń w WORD. W czwartej klasie, wszyscy uczniowie przechodzą szkolenia na kartę rowerową. Cały program techniki jest podporządkowany ruchowi drogowemu - mówi Jacek Wyborski.

W 2014 roku na terenie powiatu toruńskiego doszło do czterech poważnych zdarzeń drogowych z udziałem dzieci do 16 roku życia. Dwoje z nich zginęło, natomiast dwoje zostało rannych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska