Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy w Toruniu powstanie dom dla matek z dziećmi z prawdziwego zdarzenia? W czwartek zdecydują o tym radni

Paulina Błaszkiewicz
Paulina Błaszkiewicz
Czy w Toruniu powstanie dom dla matek potrzebujących pomocy? Czy będzie to dom tylko dla matek?
Czy w Toruniu powstanie dom dla matek potrzebujących pomocy? Czy będzie to dom tylko dla matek? Dariusz Gdesz / Polskapresse
Podczas czwartkowej sesji Rady Miasta radni mają głosować w sprawie utworzenia w Toruniu jednostki pod nazwą Dom dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży oraz nadaniem jej statutu. Większość z nich popiera tę inicjatywę z prostego powodu: takie miejsce jest w mieście po prostu potrzebne.

Zobacz video: Takie są kary dla pijanych kierowców

Od 1 stycznia 2021 roku zadania związane z zapewnieniem całodobowego, okresowego pobytu matkom i ojcom z małoletnimi dziećmi oraz kobietom w ciąży i innym osobom sprawującym opiekę nad dziećmi realizuje Ośrodek Interwencji Kryzysowej, działający w strukturze Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

W Toruniu powstanie dom dla matek?

Do znalezienia odpowiedniego lokum dla rodziców z dziećmi w potrzebie zobligowane jest miasto, co wynika z ustawy o pomocy społecznej. W związku z tym radni na najbliższej sesji Rada Miasta zajmie się propozycją prezydenta Michała Zaleskiego, by powstała jednostka o nazwie Dom dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży oraz nadaniem jej statutu. Jeśli chodzi o lokum, to ma być to jeden z budynków Ośrodka Interwencji Kryzysowej.

Jak wyjaśnia Urząd Miasta, z dotacji z budżetu państwa na rozwój sieci domów dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży w 2020 roku na potrzeby tego ośrodka wyposażono w meble część budynku zlokalizowanego przy ulicy Skłodowskiej-Curie 82-84. Wykonano tu również remont. Celem było dostosowanie tego miejsca do potrzeb wspomnianego ośrodka. Z jego wsparcia mogą korzystać osoby z małoletnimi dziećmi i kobiety w ciąży na podstawie decyzji MOPR. W dyspozycji ośrodka wsparcia będzie pokój terapeutyczny, osiem pokoi z aneksem kuchennym i łazienką oraz wspólne pomieszczenie do pobytu dziennego.

- W budynku Zespołu Interwencji Kryzysowej przy ul. Skłodowskiej-Curie powstanie osiem mieszkań, w których, gdy taka potrzeba zaistnieje, matki lub ojcowie z małymi dziećmi i kobiety w ciąży uzyskają pomoc – wyjaśnia wiceprezydent Torunia Zbigniew Fiderewicz.

Toruń. Potrzeba wielu zmian

Zapytaliśmy kilku miejskich radnych, jak oceniają propozycję prezydenta. Większość z nich popiera inicjatywę. Chcą, by powstał dom dla matek z dziećmi z prostego powodu: takie miejsce jest w Toruniu po prostu potrzebne.

- Jestem przekonany, że taki dom jest u nas potrzebny i wszyscy zagłosują za - mówi radny Bartłomiej Jóźwiak (Koalicja Obywatelska).

Pomysł popiera też radny Michał Jakubaszek (Prawo i Sprawiedliwość), ale podczas czwartkowej sesji zamierza przedstawić swoje uwagi w tej sprawie.

- Mam zastrzeżenia, jeśli chodzi o nazwę, ponieważ pomocy potrzebują też ojcowie z dziećmi. Owszem, potrzebują jej rzadziej niż matki, ale jednak, dlatego chciałbym by był to Dom dla Matek i Ojców z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży. Nie wolno nam stygmatyzować ojców. Poza tym nie jestem przekonany do lokalizacji. Miejsce przy ul. Skłodowskiej-Curie 82-84 nie jest odpowiednie dla rodziców z dziećmi i trzeba pomyśleć o innym lokum, gdzie będzie można zapewnić odpowiednie warunki. Skoro stać nas w Toruniu na centrum filmowe za 600 milionów złotych, to powinno być nas stać na dom dla rodziców w potrzebie - zauważa radny Michał Jakubaszek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska