Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy zwrócą nam podatek od spadku, jeśli spadkobiercą okaże się ktoś inny?

mo
Adwokat Aleksandra Chołub - Izba Adwokacka w Toruniu
Adwokat Aleksandra Chołub - Izba Adwokacka w Toruniu Grzegorz Olkowski
- Zapłaciłem podatek od spadku po wujku. Potem okazało, że jest testament i wyrokiem sądu majątek przypada mojej kuzynce. Czy dostanę zwrot podatku, skoro nie jestem już spadkobiercą? - pyta Czytelnik.

Obowiązek podatkowy powstaje przy nabyciu w drodze dziedziczenia - z chwilą przyjęcia spadku. Jeżeli nabycie niezgłoszone do opodatkowania stwierdzono następnie pismem, obowiązek powstaje z chwilą sporządzenia pisma. Gdy pismem takim jest orzeczenie sądu, obowiązek powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia - wyjaśnia Aleksandra Chołub z Izby Adwokackiej w Toruniu.

- Organ podatkowy ustala wysokość zobowiązaniu w podatku od spadku w drodze decyzji. W sprawie zakończonej decyzją ostateczną wznawia się postępowanie, jeżeli wyjdą na jaw istotne dla sprawy nowe okoliczności faktyczne lub nowe dowody istniejące w dniu wydania decyzji nieznane organowi, który wydał decyzję. Przez nową, istotną dla sprawy okoliczność należy rozumieć taką, która mogła mieć wpływ na inne rozstrzygnięcie sprawy.

Kiedy sprawa wznowiona?

Nowe okoliczności faktyczne to takie, które zostały nowo odkryte w sprawie i nie były znane organom podatkowym obu instancji oraz stronie, a także po raz pierwszy zgłoszone przez stronę okoliczności jej znane. Ale, uwaga - nie przedstawione organowi orzekającemu w postępowaniu zwykłym. Jeżeli dowód nie istniał w dniu wydania decyzji, gdyż powstał w późniejszym okresie, to wynikająca z niego nowa okoliczność mogła istnieć w tym dniu i teoretycznie może uzasadniać wznowienie postępowania.

Zobacz także: Lekarze odmówili pomocy stolarzowi z Bydgoszczy. Teraz jest bez palców

Przesłanką do wznowienia postępowania w sprawie ustalenia wymiaru podatku od spadku i darowizn może być prawomocne postanowienie sądu zmieniające poprzednie postanowienie określające krąg spadkobierców. Innymi słowy, jeśli podatnik dysponuje prawomocnym postanowieniem sądu, z którego wynika, że nie jest on już spadkobiercą, może wnosić o wznowienie postępowania dotyczącego ustalenia wysokości zobowiązania w podatku od spadku.

W razie dopuszczalności wznowienia postępowania organ podatkowy wydaje postanowienie o wznowieniu postępowania. Stanowi ono podstawę do przeprowadzenia postępowania co do przesłanek wznowienia oraz co do rozstrzygnięcia istoty sprawy.

Będzie zwrot podatku

W opisanym przypadku naszego Czytelnika organ powinien uchylić decyzję o wymiarze podatku od spadku. Uczyni to wobec wobec osoby, która nie jest już spadkobiercą. Wówczas będzie możliwy zwrot zapłaconego podatku.

Utrzymanie w obrocie prawnym decyzji organu przypisującej status podatnika podatku od spadku i darowizn osobie, która takim podatnikiem nie jest, bo nie jest spadkobiercą, pozostaje w kolizji z podstawowymi zasadami praworządności. Podwójne opodatkowanie podatkiem od spadku i darowizn jest rażącym naruszeniem prawa - podkreśla adwokat.

Polecamy:

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom w Toruniu [ZDJĘCIA]

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom w Toruniu [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska