Czynsze w Toruniu w górę! Ale nie wszędzie. Kto zapłaci więcej?

Sara Watrak
Sara Watrak
Jak się jednak okazuje, nie wszystkie spółdzielnie podnoszą czynsze. U niektórych stawki pozostają na tym samym lub podobnym poziomie. Na razie.
Jak się jednak okazuje, nie wszystkie spółdzielnie podnoszą czynsze. U niektórych stawki pozostają na tym samym lub podobnym poziomie. Na razie. archiwum
Udostępnij:
Do naszej redakcji płyną głosy zaniepokojenia. "Nam czynsz wzrósł o 39 zł" - sygnalizuje Czytelniczka z bloku przy Sobieskiego. "My płacimy więcej już od zeszłego roku" - to z kolei mieszkanka Bydgoskiego Przedmieścia. Jak się jednak okazuje, nie wszystkie spółdzielnie podnoszą czynsze. U niektórych stawki pozostają na tym samym lub podobnym poziomie. Na razie.

Zobacz Wideo. Dodatek osłonowy. Można już składać wnioski

Nie wszystkie spółdzielnie w Toruniu podnoszą czynsze

W całej Polsce spółdzielnie podnoszą czynsze - głównie ze względu na szalejącą inflację, wzrost stawek za energię elektryczną i gaz. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja w Toruniu.

W Spółdzielni Mieszkaniowej "Zieleniec" wzrostu czynszu na razie nie ma. - Wszystkie składki pozostały w takiej samej wysokości jak w ubiegłym roku - informuje Maria Angowska, starszy inspektor ds. administracyjno-samorządowych. Podobnie na Rubinkowie - podwyżek póki co nie ma, ale niewykluczone, że będą. - Nie mamy jeszcze uzgodnień dotyczących tej kwestii z naczelnym organem spółdzielni, jakim jest Rada Nadzorcza - wyjaśnia rzecznik spółdzielni Halina Kowalska.

Dobre informacje ze Spółdzielni Mieszkaniowej "Na Skarpie". Gaz w tym roku nie podrożeje

Ciekawą sytuację mamy Na Skarpie. Opłaty zależne od tamtejszej spółdzielni takie jak: eksploatacja, fundusz remontowy, konserwacja, działalność społeczna i oświatowo-kulturalna pozostają bez zmian. - Opłaty te utrzymywane są w tej samej wysokości od roku 2013 - wyjaśnia zastępca prezesa, Ewa Kowalska. Zwiększeniu uległy natomiast inne części składowe czynszu, niezależne od spółdzielni. Minimalnie wzrósł podatek od nieruchomości, a także podatek od gruntów. Wyższe są koszty energii elektrycznej od części wspólnych oraz wind. - Realny wzrost zaliczek na energię elektryczną wzrósł o 85 proc. - mówi Ewa Kowalska i dodaje, że zaliczki na energię elektryczną podlegają rozliczeniu o rzeczywiste poniesione koszty po upływie roku kalendarzowego. Nie wzrosło natomiast to, czego wszyscy mieszkańcy się bali, czyli stawka za gaz. Jak to możliwe?

- Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej „Na Skarpie” w Toruniu w 2020 roku wynegocjował bardzo korzystną cenę i podpisał umowę na kolejne dwa lata, tj. na rok 2021 i 2022, dzięki czemu ceny gazu pozostaną na niezmienionym poziomie. Cena gazu dla mieszkań indywidualnych wynosi 0,0896 zł/kWh, natomiast dla kotłowni gazowych 0,00362 zł/kWh. Długookresowa umowa oraz bieżąca analiza rynku cen gazu pozwoliła nam na uniknięcie drastycznych podwyżek dla naszych mieszkańców - cieszy się Ewa Kowalska.

Podsumowując, czynsz w Spółdzielni Mieszkaniowej "Na Skarpie" zmienił się minimalnie. - W związku ze wzrostem cen od części opłat niezależnych od spółdzielni wysokość opłat ogółem za mieszkanie o powierzchni 48,70 mkw. w budynku niskim wzrosła o 0,12 proc., natomiast za takiej samej wielkości mieszkanie w budynku wysokim wzrosła o 0,24 proc. - wylicza Ewa Kowalska. W praktyce, mieszkańcy zapłacą zwykle o kilkadziesiąt groszy do nieco ponad złotówki więcej od osoby. - Jeśli podwyżki, to tylko takie - cieszą się mieszkańcy.

Drożej w MSM w Toruniu

Młodzieżowa Spółdzielnia Mieszkaniowa przewiduje, że w 2022 roku czynsz za przykładowe mieszkanie o powierzchni 46 mkw., zamieszkiwane przez dwie osoby, wzrośnie ok. 21 zł za miesiąc, czyli 6 proc. - Na powyższe składa się zmiana opłat zależnych, jak i niezależnych od spółdzielni - wyjaśnia Zarząd Spółdzielni i zaznacza, że dane te są oparte na obecnie posiadanych informacjach o wysokości kosztów. Wzrost czynszu nie uwzględnia zmiany zaliczek, w szczególności za centralne ogrzewanie, wodę oraz gaz dla mieszkań z budynkowym zbiorczym gazomierzem. Te są ustalane w oparciu o faktycznie ponoszone koszty, niezależne od spółdzielni. - Wysokość przedmiotowych zaliczek uzależniona jest od indywidualnego zapotrzebowania użytkowników lokalu. Zaliczki podlegają rozliczeniu, a istotą ustalenia ich wysokości jest zminimalizowanie ryzyka powstania niedopłaty w wyniku rozliczenia kosztów - tłumaczy Zarząd. W praktyce zatem mieszkańcy mogą zapłacić za czynsz jeszcze więcej.

Polecamy nasze grupy na Facebooku:

Są jednak i dobre wieści: w MSM nie zmieni się cena za paliwo gazowe dla mieszkań z budynkowym zbiorczym gazomierzem oraz dla mieszkań z budynkowymi kotłowniami gazowymi. Spółdzielni udało się wynegocjować korzystne warunki do końca 2022 roku. Dzięki temu o podwyżki cen gazu mieszkańcy w tym roku jeszcze martwić się nie muszą.

"Kopernik" na razie o podwyżkach nie mówi

W Spółdzielni Mieszkaniowej "Kopernik" opłaty zależne od spółdzielni ulegną zmianie najwcześniej 1 maja. Jak jednak informuje prezes, Marek Żółtowski, skala nie jest jeszcze znana. Za wcześnie by mówić o konkretach. A co z pozostałymi opłatami, niezależnymi od spółdzielni? Jak się dowiedzieliśmy, zmianie mogą ulec ceny za prąd czy ogrzewanie. - Finalnie wszystko zależy od tego, ile tej energii poszczególne mieszkanie zużywa. To się później przekłada na wynik rozliczenia i ewentualnie ustaloną zaliczkę na kolejny okres - mówi prezes. Podkreśla jednak, że na razie nie chciałby mówić o szczegółach, bo te będą znane dopiero za około dwa tygodnie.

Drogo w Toruniu było już w 2021 roku

Dodajmy, że czynsze rosły już w ubiegłym roku. Nasza Czytelniczka z bloku przy ul. Krasińskiego pokazała nam kwity ze stycznia 2021 i grudnia 2021. Różnica? 112,07 zł! Najbardziej wzrosły zaliczki za ogrzewanie.

Z kolei torunianka z bloku przy Sobieskiego, w ciągu ostatnich czterech miesięcy dwukrotnie otrzymała informację o wyższym czynszu do wspólnoty mieszkaniowej. - W październiku zapłaciłam więcej o 27 zł, a na początku tego roku o 39 zł - mówi.
Podwyżki zależą więc mocno od tego, w którym rejonie Torunia mieszkamy.

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Najdroższa pod względem wysokości czynszów spółdzielnia mieszkaniowa w Toruniu ? Maleńka SM BDJ "Zakole" z ul. Włocławskiej !
T
TO WYLĘGARNIE KOMUCHÓW !
Powszechne uwłaszczenie nieruchomości spółdzielczych i tym samym likwidacja spółdzielczości mieszkaniowej ! To jest relikt komunistycznej przeszłości PRL-u i znakomite środowisko do ukrywania się czerwonych partyjnych watażków na stanowiskach różnych szczebli oraz do robienia przez nich przekrętów ! Wyłącznie prawo własności indywidualnej i zrzeszanie się we wspólnotach mieszkaniowych.
Q
Qu
MSM to wzorcowa komusza spoldzielnia ktora garsciami czerpie z madrosci swojego wodza towarzysza zaleszczenki ;]
Dodaj ogłoszenie