Darcy Ward mistrzem

sportowefakty.pl
Nieoczekiwanym rozstrzygnięciem zakończyły się tegoroczne Indywidualne Mistrzostwa Świata Juniorów na żużlu.

<!** Image 2 alt="Image 158092" sub="Darcy Ward świętuje zdobycie drugiego złotego medalu IMŚ juniorów Fot. Jarosław Pabijan">W tym sezonie wyłaniano mistrza w mini-cyklu trzech turniejów. Po dwóch w klasyfikacji prowadził Maksim Bogdanow. Miał cztery punkty przewagi nad Australijczykiem Darcym Wardem i pięć nad Polakiem Maciejem Janowskim. Mało tego - jeszcze po trzech seriach startów w ostatnim turnieju, rozegranym w sobotę w Pardubicach, różnica między nim, a goniącą go dwójką wynosiła odpowiednio trzy i cztery „oczka”. Wydawało się, że tylko kataklizm może go pozbawić złota. I... taki kataklizm nastąpił. Łotysz zajął dwa razy trzecie miejsce, a Ward i Janowski nie pokpili sprawy, choć Australijczyk w przedostatniej serii był tylko drugi.

Dodajmy, że w ostatniej swojej gonitwie Bogdanow jechał drugi i miał już złoto w kieszeni, ale dał się wyprzedzić Dennisowi Anderssonowi, który... nie walczył już o nic.

Ostatecznie cała trójka zgromadziła po 30 punktów i o złotym medalu IMŚ decydował dodatkowy wyścig. W nim najlepszy okazał się Darcy Ward, który pokonał Macieja Janowskiego i zrezygnowanego Maksima Bogdanowa.

- Miałem w sobotę dużo szczęścia - przyznał mistrz świata. - To był mój dzień. Rywale potracili punkty, a je zdobywałem. Na dodatek szczęście dopisało mi w losowaniu w dodatkowym wyścigu. Miałem pierwsze pole startowe. Nie zmarnowałem daru od losu. Wygrałem start i później nie dałem się już wyprzedzić.

<!** reklama>- W decydującym biegu przegrałem wyraźnie wyjście spod taśmy - dodał Maciej Janowski. - Na tak suchym torze nie byłem już w stanie wyprzedzić Darcy’ego Warda. I tak jestem zadowolony. Srebrny medal i tytuł wicemistrza świata juniorów to jeden z największych sukcesów w mojej karierze

Nieźle w Pardubicach spisał się Niemiec Kevin Woelbert z GTŻ-u Grudziądz. Zdobył 10 punktów, ale słabe występy w poprzednich turniejach sprawiły, że ostatecznie został sklasyfikowany dopiero na dziewiątym miejscu.(sportowefakty.pl)

baraż

O miejsce w ekstralidze (pierwszy mecz):

Lotos Gdańsk - Włókniarz Częstochowa 47:43. Lotos: M. Zetterstroem 9 (2,0,3,1,3), T. Jonasson 5 (d,1,1,3,0), D. Stachyra 9+2 (2*,1*,1,3,1), R. Gafurow 10 (3,2,3,2,w), P. Hlib 5 (1,2,1,1), D. Sperz 3 (3,0,-,-,-), M. Kus 7+2 (2*,1*,3,1). Włókniarz. P. Karlsson 5 (3,0,2,u,0,-), S. Drabik 9 (1,3,0,2,3), R. Szombierski 4 (1,3,0,0,-), J. Davidsson 0 (0,0,-,-), R. Holta 13+3 (2*,2*,2,3,2,2*), B. Miturski 0 (0,-,-,0,-), T. Woffinden 12+1 (1,3,3,2,2,1*).

Wyścigi po kolei. 1. Sperz, Kus, Woffinden, Miturski 5:1, 2. Karlsson, Zetterstroem, Drabik, Jonasson (d/4) 2:4 (7:5), 3. Gafurow, Stachyra, Szombierski, Davidsson 5:1 (12:6), 4. Woffinden, Holta, Hlib, Sperz 1:5 (13:11), 5. Drabik, Gafurow, Stachyra, Karlsson 3:3 (16:14), 6. Szombierski, Hlib, Kus, Davidsson 3:3 (19:17), 7. Woffinden, Holta, Jonasson, Zetterstroem 1:5 (20:22), 8. Kus, Karlsson, Hlib, Drabik 4:2 (24:24), 9. Zetterstroem, Woffinden, Jonasson, Szombierski 4:2 (28:26), 10. Gafurow, Holta, Stachyra, Miturski 4:2 (32:28), 11. Jonasson, Drabik, Hlib, Szombierski 4:2 (36:30), 12. Stachyra, Woffinden, Kus, Karlsson (u) 4:2 (40:32), 13. Holta, Gafurow, Zetterstroem, Karlsson 3:3 (43:35), 14. Zetterstroem, Holta, Woffinden, Jonasson 3:3 (46:38), 15. Drabik, Holta, Stachyra, Gafurow (w) 1:5 (47:43).

Rewanż - za tydzień w Częstochowie.

I liga

O miejsca 5-8 (mecz zaległy):

KS ROW Rybnik - Speedway Miszkolc 67:23. ROW: D. Nermark 11+2 (3,2*,2*,3,1), K. Fleger 0 (-,-,-,-), R. Jamroży 14+1 (2*,3,3,3,3), S. Pyszny 9+3 (3,0,2*,2*,2*), A. Karpow 12+1 (2,3,2,2*,3), M. Domański 7+3 (2*,1,2*,1*,1), R. Fleger - 14+1 (2*,3,3,3,3). Speedway: N. Magosi 13 (1,3,2,3,2,2), R. Nagy 3+1 (0,1*,1,0,1,0), Z. Bencze 1 (0,0,1,0,0,0), S. Tihanyi 4 (1,1,0,0,1,1), R. Kovacs 0 (-,-,-,-), A. Lorincz 2 (1,d,t,1,d)

5. GTŻ Grudziądz 12 25 +174

6. PSŻ Poznań 12 18 +114

7. KS ROW Rybnik 12 15 +12

8. Speedway Miszkolc 12 2 -300 Speedway Miszkolc opuścił I ligę, a ROW zmierzy się w barażu z KMŻ-em Lublin.

zlata prilba

Pardubice. Nicki Pedersen wygrał tradycyjne zawody „Zlatej Prilby” w Pardubicach. Duńczyk triumfował we wszystkich swoich wyścigach. Drugi był Fredrik Lindgren, a trzeci Andreas Jonsson. Grzegorz Walasek zajął drugie miejsce w finale B.

Czołowa 12. zawodów: 1. Nicki Pedersen (Dania), 2. Fredrik Lindgren (Szwecja), 3. Andreas Jonsson (Szwecja), 4. Kevin Woelbert (Niemcy), 5. Greg Hancock (USA), 6. Christian Hefenbrock (Niemcy), 7. Ales Dryml (Czechy), 8. Grzegorz Walasek (Polska), 9. Niels K. Iversen (Dania), 10. Jurica Pavlic (Chorwacja), 11. Kenneth Bjerre (Dania), 12. Matej Ferjan (Węgry)

Towarzysko

Grudziądz. Krzysztof Buczkowski (14) i Andriej Kudriaszow (4+1) z dorobkiem 18 punktów wygrali tradycyjny turniej par o Puchar Prezydenta Grudziądza. Drugie miejsce zajęła para Paweł Staszek (13) - Kamil Pulczyński (4+2), a trzecie Mariusz Puszakowski (12) - Szymon Woźniak (3).

Kraków. Janusz Kołodziej z Unii Leszno zwyciężył finałowy wyścig w II Turnieju o Puchar Prezydenta Krakowa. Drugą pozycję zajął Grzegorz Zengota, trzecią Adrian Miedziński, a czwartą Jason Crump. Wcześniej, w rundzie zasadniczej, Kołodziej i Miedziński zgromadzili po 16 punktów, Crump 14, a Zengota 13.