Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Darowizna z poleceniem. Czy trzeba od niej zapłacić podatek? Porada prawnika

red
Adwokat Aleksandra Chołub, Izba Adwokacka w Toruniu
Adwokat Aleksandra Chołub, Izba Adwokacka w Toruniu Grzegorz Olkowski
- Chcę przekazać konkubinie darowiznę w formie pieniądze na zakup mieszkania. Czy i jaki podatek będzie musiała zapłacić od tej darowizny, skoro nie jest ze mną spokrewniona? - pyta Czytelnik.

Odpowiedzi udziela adwokat Aleksandra Chołub z Torunia.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn podstawę opodatkowania stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość), ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego. Stan rzeczy i praw majątkowych przyjmuje się zatem z dnia nabycia tych rzeczy i praw majątkowych. Z kolei zgodnie z art. 7 ust. 2 w/w ustawy, jeżeli obdarowany został obciążony obowiązkiem wykonania polecenia, wartość obciążenia z tego tytułu stanowi ciężar darowizny, o ile polecenie zostało wykonane. Darowizna pieniędzy ze ściśle określonym celem to właśnie darowizna obciążona poleceniem.

Co wynika prawa?

Z przepisu tego wyraźnie wynika, że jeżeli obdarowany zostanie obciążony obowiązkiem wykonania polecenia (np. darczyńca obciąży darowiznę poleceniem zakupu nieruchomości za otrzymane pieniądze), to obciążenie to stanowi ciężar darowizny, jednak pod warunkiem, że polecenie zostanie wykonane. Ustawodawca nie wprowadził przy tym warunku, że beneficjentem polecenia może być jedynie osoba trzecia, ewentualnie darczyńca.

Zobacz też:

Przepis ten ma wobec powyższego zastosowanie również w sytuacji, w której beneficjentem polecenia jest sam obdarowany. Ciężar darowizny (polecenie) nie musi pomniejszać majątku obdarowanego. Tak jak w tym przypadku: wydanie pieniędzy od partnera na zakup nieruchomości nie zmniejszy majątku obdarowanej.

Podstawa opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn zostanie zmniejszona o wartość wykonanego polecenia (wartość zakupionego mieszkania).

Każde polecenie, o ile zostanie wykonane, daje szansę zmniejszenia, a w pewnych przypadkach nawet wyeliminowania opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Dotyczy nie tylko rodziny

Przywilej ten dotyczy wszystkich obdarowanych: zarówno spokrewnionych, jak i niespokrewnionych z darczyńcą. Zatem wykonanie polecenia darczyńcy, nawet takiego, które powiększa majątek obdarowanego, zmniejszy podatek od spadku i darowizn.

- Zakup za otrzymane pieniądze domu czy mieszkania (jeśli taka była treść polecenia darczyńcy) obniży wartość darowizny do opodatkowania. Jeśli cała kwota darowizny zostanie wydana na zakup mieszkania - obdarowana w ogóle nie zapłaci podatku od spadku i darowizn - kończy adwokat Aleksandra Chołub.

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska