Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dekomunizacja na Pstrowskiego w Toruniu

Szymon Spandowski
Zgodnie z nowymi przepisami tabliczka z nazwiskiem Wincentego Pstrowskiego powinna do końca roku zniknąć
Zgodnie z nowymi przepisami tabliczka z nazwiskiem Wincentego Pstrowskiego powinna do końca roku zniknąć Sławomir Kowalski
Instytut Pamięci Narodowej uzupełnił opinię dotyczącą nazw ulic, które - zgodnie z nową ustawą dekomunizującą przestrzeń publiczną - mają być zmienione.

Niedawno informowaliśmy o tym, że Instytut Pamięci Narodowej wydał opinię dotyczącą nazw ulic w Toruniu, które zgodnie z uchwaloną w ubiegłym roku ustawą nakazującą usunięcie z przestrzeni publicznej nazw propagujących komunizm, powinny zostać zmienione. Instytut potrzebował kilku miesięcy, aby orzec, że z planu miasta powinna zniknąć ulica Armii Ludowej. W piśmie przesłanym do toruńskiego magistratu IPN zastrzegł, że na temat ulicy Wincentego Pstrowskiego wypowie się później. Jak zapowiedział, tak zrobił. Pierwszy stachanowiec PRL również musi odejść. W jaki sposób zostaną wybrani nowi patroni ulic?

Czytaj też: Spotkanie Ikonowicza i o. Rydzyka w Toruniu. Tematem Winnica

- Wysłaliśmy pismo do radnych, aby wskazali swoje propozycje, potem przedyskutuje to komisja polityki społecznej i zdrowia oraz kultury i promocji - wyjaśnia rzeczniczka prezydenta miasta, Anna Kulbicka-Tondel. - Nazwa musi zostać zmieniona uchwałą wg. terminu określonego ustawą czyli do września tego roku.

Takie rozwiązanie dziwi Olgierda Kędzierskiego, prezesa Stowarzyszenia Stawki. Dwa lata temu zaapelowało ono o przywrócenie obu ulicom ich przedwojennych nazw. Armię Ludową miał na tabliczkach zastąpić Napoleon Bonaparte, na obecną ulicę Pstrowskiego miał natomiast powrócić jako patron generał Orlicz-Dreszer. Miasto zorganizowało wtedy konsultacje dla mieszkańców obu ulic. Większość tych, którzy wzięli w nich udział, opowiedziała się przeciw zmianom.

Zobacz też

Do zdarzenia doszło przed godziną trzecią na rondzie Fordońskim. Zderzyły się taksówka i samochód ciężarowy. Trzy osoby jadące taksówką poniosły śmierć na miejscu. Były wieku 27, 35 i 52 lat. Na miejscu pracowały 2 zastępy straży pożarnej, policja i prokuratura. Są duże zmiany w komunikacji miejskiej:* Linie tramwajowe nr 3, 5, 7 i 10 z Fordonu kursują do pętli Wyścigowa. * inie tramwajowe nr 3, 5 i 10 z Ronda Jagiellonów kursują do zajezdni tramwajowej. * Linia tramwajowa nr 7 z Kapuścisk kursuje na Wilczak.* Uruchomiona została zastępcza linia autobusowa w relacji Rondo Fordońskie - pętla Wyścigowa.Zobacz także: Tragedia na rondzie Fordońskim w Bydgoszczy. Znamy przyczynę tragedii- Zgłoszenie o wypadku odebraliśmy od policji o godz. 2.46 - informuje st. asp. Krystian Pietrzak, dyżurny operacyjny KM PSP w Bydgoszczy. - Na rondzie Fordońskim zderzył się samochód ciężarowy wiozący paczki kurierskie, jadący od strony ronda Toruńskiego z oplem omegą, jadącym prawdopodobnie od strony ul. Jagiellońskiej. Trzy osoby z opla: kierowca taksówki oraz pasażerowie - mężczyzna i kobieta zginęli na miejscu. Aby wydobyć ich ciała z taksówki, strażacy musieli wyciąć bok auta i użyć sprzętu hydraulicznego. Oba pojazdy wskutek zderzenia przesunęły się na torowisko, przez co w mieście nie jeździły tramwaje. Do usunięcia obu samochodów z ronda Fordońskiego użyto ciężkiego sprzętu technicznego. Działania związane z usuwaniem pojazdów trwały do godz. 8. - Wszczynamy śledztwo w sprawie wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym - mówi prok. Piotr Dunal z Prokuratury Rejonowej Bydgoszcz-Północ. - Ze wstępnych informacji wynika, że kierowca TIR-a nieznacznie, o kilka kilometrów na godzinę przekroczył prędkość. Musimy ponadto ustalić, czy w miejscu wypadku działa monitoring i czy jest zapis zdarzenia. Prawdopodobnie jest jeden świadek wypadku, do którego policja stara się dotrzeć. Wiadomo natomiast, że kierowca taksówki był z korporacji MPT, pasażerka z Bydgoszczy, a pasażer z Katowic. Kierowca TIR-a był z okolic Konina. - Jeśli policji uda się zgromadzić materiał dowodowy pozwalający na podjęcie czynności z udziałem kierowcy TIR-a, zostanie on przesłuchany dziś lub jutro - dodaje prok. Piotr Dunal. Za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym grozi do 8 lat pozbawienia wolności. (STYK, EA)Tragiczny wypadek na rondzie Fordońskim w Bydgoszczy. Nie żyją trzy osoby

Tragiczny wypadek w Bydgoszczy. Trzy osoby nie żyją!

- Propozycje patronów już dawno są - mówi Olgierd Kędzierski. - Nadal uważamy, że w obu przypadkach powinny zostać przywrócone historyczne nazwy.

Wygląda na to, że pod tym względem generał znajduje się na lepszej pozycji niż cesarz.

- W tej części miasta dominuje nazewnictwo zaczerpnięte od bohaterów okresu międzywojennego. Przywrócenie tam postaci generała Orlicz-Dreszera byłoby więc konsekwentne i logiczne - mówił dwa lata temu „Nowościom” dr hab. Krzysztof Kopiński, historyk z UMK, oraz członek Komisji ds. Nazewnictwa Ulic Towarzystwa Miłośników Torunia. - Zupełnie inaczej ma się do tego postać Napoleona. Nie tylko nie ma związku z naszym międzywojniem, ale i trudno doszukiwać się pozytywnych konotacji dla lewobrzeża. Przypomnę, że w 1813 roku wojska napoleońskie zniszczyły m.in. Podgórz.

ToMiTo zaproponowało wtedy kandydaturę gen. Tadeusza Rozwadowskiego.

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska