Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Deszczową porą w Amazonii

Anna Krzesińska
Marek Wołodźko, autor wystawy „Indianie Bora. Ludzie koki, ampiri i tytoniu”, prezentowanej w Muzeum Etnograficznym, opowie o bohaterach swoich zdjęć.

Marek Wołodźko, autor wystawy „Indianie Bora. Ludzie koki, ampiri i tytoniu”, prezentowanej w Muzeum Etnograficznym, opowie o bohaterach swoich zdjęć.

<!** Image 2 align=none alt="Image 165790" sub="Indianie Bora przed pokazem tradycyjnych tańców / Fot. Marek Wołodźko">Spotkanie z fotografem i etnologiem w głównej mierze będzie poświęcone kulturze Indian Amazonii Peruwiańskiej i temu, co dzieje się tam w porze deszczowej (to odpowiednik naszej zimy). Marek Wołodźko zaprezentuje m.in. indiańskie instrumenty muzyczne i broń: dmuchawkę, łuk, strzały, broń rytualno-sieczną.

<!** reklama>Bora żyją w Amazonii. Tradycyjnym miejscem ich zamieszkiwania jest obszar pomiędzy rzekami Igaraparaná i Caquetá w Kolumbii. W wyniku intensywnych wpływów świata zachodniego w tym regionie w okresie boomu kauczukowego na przełomie XIX i XX wieku oraz wymuszonych migracji w połowie lat 30. XX wieku Bora rozprzestrzenili się na inne obszary Kolumbii i Peru nad rzekami Putumayo, Ampiyacu, Zumun i Momon oraz w Brazylii. W tradycyjnych domach komunalnych, zwanych malokami, mieszkało kilka lub kilkanaście spokrewnionych ze sobą rodzin Bora. Obecnie maloka służą jako miejsca spotkań i wspólnie obchodzonych świąt, a rodziny mieszkają w osobnych domach. Zarówno maloka jak i jednorodzinne domy mają konstrukcję drewnianą i kryte są liśćmi różnych gatunków palm. Na pokrycie dachu maloki trzeba użyć około 80 tysięcy liści.

Fotograf stara się przybliżyć nam kulturę tego plemienia, która mimo silnych wpływów metyskich wciąż w pewnych aspektach funkcjonuje tradycyjnie. Wystawa pokazuje także, jak społeczność Bora definiuje swoją nową tożsamość, balansując między współczesnym a tradycyjnym sposobem życia.

Tytuł ekspozycji nawiązuje do kilku elementów kultury Bora, w której pełnią istotną rolę. Koka to symboliczne odniesienie do świata mężczyzn i ich atrybutów, natomiast ampiri - do świata kobiet.

Gdzie, kiedy?

Spotkanie zatytułowane „Zima w Amazonii” odbędzie się dziś (4 lutego) o godz. 18 w Muzeum Etnograficznym. Wstęp jest wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska