Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dla kogo testy na Covid-19 w szpitalu dziecięcym? Rodzice oburzeni

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Testy na Covid-19 tylko dla małych pacjentów
Testy na Covid-19 tylko dla małych pacjentów Jacek Smarz / Grzegorz Olkowski / archiwum
Mama 2-letniego Szymonka kipi oburzeniem. Jej synek w połowie lipca będzie planowo przyjęty na jeden z oddziałów szpitala dziecięcego na Skarpie w Toruniu. Chłopiec zostanie przebadany pod kątem koronawirusa, a jego mama, która będzie przy nim, już nie.

Podczas bilansu dwulatka pediatra wykrył u Szymonka niepokojące szmery w sercu. Chłopiec został przebadany aparatem do EKG w przychodni, ale wynik był niejednoznaczny. Lekarz zdecydował więc o skierowaniu dziecka do szpitala. Jego mama telefonicznie ustaliła termin przyjęcia i została poinformowana o konieczności wykonania testu na Covid-19.

- Liczyłam się z tym ze względów bezpieczeństwa. Uważam, że to potrzebne – opowiada Dagmara, mama dwulatka. - Powiedziałam pani, że będę na oddziale razem z dzieckiem i w związku z tym także powinna mieć pobrany wymaz z gardła. W odpowiedzi usłyszałam, że testowanie pod kątem koronawirusa dotyczy tylko pacjentów, a nie ich rodzin. Poza tym, jak u małego test wyjdzie ujemny, to ja na pewno też nie jestem zakażona.

Polecamy

Pani Dagmara trochę o tym poczytała, zadzwoniła nawet do szpitala zakaźnego. Nie dowiedziała się niczego konkretnego oprócz tego, że w jednej rodzinie część jej członków może być zakażona, a pozostali nie. Takie przypadki zdarzały się niejednokrotnie.

- Nie chodzi mi o mnie tylko o inne dzieci i ich rodziców. Uważam, że jak zostanę wpuszczona na oddział wraz z synkiem, to powinnam być zdrowa na sto procent – argumentuje młoda mama.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy doktora Janusza Mielcarka, rzecznika Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu, któremu podlega także dziecięca lecznica.

- W związku z trwającą pandemią w Szpitalu Wojewódzkim w Toruniu wykonywane są badania w kierunku SARS-CoV2 dla pacjentów przyjmowanych do planowych zabiegów, których koszt pokrywa w dużej mierze NFZ. Badania te nie obejmują jednak osób odwiedzających oraz opiekunów chorych – informuje dr Mielcarek.

Polecamy

- Z tymi osobami przeprowadzany jest wywiad, wykonywany jest pomiar temperatury, wymagane jest także stosowanie środków ochrony osobistej. W przypadku opiekunów zachęcamy także do izolacji domowej dla większego bezpieczeństwa pacjentów i personelu szpitala.

Jak się okazuje, nie wszędzie jest tak samo. Jedna z naszych Czytelniczek leczy swoją córkę w Uniwersyteckim Centrum Pediatrii w Łodzi. 14 lipca, we wtorek dziewczynka będzie miała zabieg chirurgiczny w tym szpitalu. Mama chce być przy niej.

Trwa głosowanie...

Czy wciąż przestrzegasz reżimu sanitarnego?

- Procedura jest taka, że w piątek, 10 lipca rano musimy się stawić na izbie przyjęć, gdzie pobrane zostaną wymazy od nas obu. W poniedziałek kontaktujemy się ze szpitalem telefonicznie i o ile próby są ujemne, we wtorek stawiamy się na oddziale chirurgii – opowiada kobieta.

- Po pobraniu prób podpisuję zobowiązanie, że do momentu przyjęcia do szpitala pozostanę z córką w domowej izolacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska