Dla kogo wcześniejsza emerytura za pracę w szkodliwych warunkach?

mo
Aleksandra Chołub- Izba Adwokacka w Toruniu
Aleksandra Chołub- Izba Adwokacka w Toruniu Grzegorz Olkowski
Udostępnij:
- Skończyłem 60 lat. Pracowałem jako ślusarz przez 15 lat w dużym zakładzie pracy. Czy mam szansę na wcześniejszą emeryturę w związku z pracą w szkodliwych warunkach? - pyta nasz Czytelnik.

Czytelnik dodaje, że w tej samej hali pracowali też inni spawacze, których mężczyzna czasem zastępował. Mieli stanowiska pracy koło siebie i warunki pracy tak samo ciężkie.

**

Według wykazu prac**

- Warunkiem przyznania prawa do wcześniejszej emerytury z uwagi na szczególne warunki lub szczególny charakter pracy jest między innymi zakwalifikowanie pracy pod którąś z pozycji wymienionych w wykazie A albo B, stanowiącym załącznik do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 roku w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze - podkreśla adwokat Aleksandra Chołub.

- Pracą w szczególnych warunkach były prace przy spawaniu i wycinaniu elektrycznym, gazowym, atomowowodoro-wym (poz. 12 działu XIV wykazu A). Wykonywanie pracy przez pracowników zatrudnionych w bezpośrednim sąsiedztwie stanowisk spawalniczych nie mieści się w określeniu „prace przy spawaniu”.

**

Czytaj też: Sylwester za 1,6 mln zł coraz bliżej. Jaka przyszłość Winnicy?**

W orzecznictwie Sądu Najwyższego wyrażony został pogląd, że zawarte w wykazie A, dziale XIV, poz. 12 Rozporządzenia określenie „prace przy spawaniu” obejmuje wyłącznie prace wykonywane czynności związane ze spawaniem.

Nawet prace ślusarskie polegające na przygotowaniu materiałów do spawania nie mogą być uznane za pracę „przy spawaniu”, jeśli w toku tych czynności przygotowawczych nie były wykonywane prace spawalnicze. To bowiem praca przy spawaniu i wycinaniu elektrycznym, gazowym, atomowowodorowym uznana została za pracę o znacznej szkodliwości dla zdrowia oraz o znacznym stopniu uciążliwości, a nie jakakolwiek inna praca składająca się - obok pracy spawalniczej - na ostateczny rezultat całego procesu produkcyjnego. Do czynności związanych ze spawaniem nie należą prace ślusarskie, montażowe i malarskie wykonywane w ramach obowiązującego wymiaru czasu pracy, gdyż nie są one objęte procesem spawania, a co najwyżej stanowią etap przygotowania do tego procesu lub obejmują czynności wykończeniowe po jego zakończeniu.

Tylko samo spawanie!

Tylko prace bezpośrednio przy spawaniu wykonywane stale i w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym na danym stanowisku uprawniają do wcześniejszej emerytury. Oznacza to, że krótsze dobowo (nie w pełnym wymiarze obowiązującego czasu pracy na danym stanowisku) lub okresowe, a nie stałe świadczenie pracy w warunkach narażających na szybszą utratę zdolności do zarobkowania wyklucza dopuszczalność uznania pracy za świadczoną w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Zobacz też

Zobacz galerię: Praca w Kujawsko-Pomorskim. Jakich pracowników poszukują firmy?

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
sort65
Podajcie ustawy rocznika 1959 odejście na wcześniejszą emeryturę za pracę warunkach szkodliwych .
Dodaj ogłoszenie