Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dla leniuchów i myśliwych

Paweł Kęsicki
Małe i duże, myśliwskie i kanapowe, łagodne i agresywne. Psy są w Polsce bardzo popularne. Przed wyborem czworonoga należy się porządnie zastanowić i kierować się nie tylko wyglądem.

Małe i duże, myśliwskie i kanapowe, łagodne i agresywne. Psy są w Polsce bardzo popularne. Przed wyborem czworonoga należy się porządnie zastanowić i kierować się nie tylko wyglądem.

<!** Image 3 align=right alt="Image 93145" sub="Na XLI Toruńskiej Wystawie Psów Rasowych podczas zeszłego weekendu rywalizowało tysiąc czworonogów / Fot. Jacek Smarz">Przeciwnicy psów twierdzą, że są one tylko kłopotem - trzeba z nimi codziennie wychodzić, zajmować się, karmić, a w wakacje zatrzymują nas w domu. Argumenty te często padają wtedy, gdy przeciwnik posiadania psów staje się jego właścicielem. Jednak decyzja, czy zaopiekować się psem, musi być przemyślana - schroniska dla zwierząt nie narzekają na nadmiar miejsca. Gdy ostatecznie zapragniemy psa, przed nami kolejny problem - jaką rasę wybrać? A wśród psich ras, jak wszędzie, panują mody.

- Od jakiegoś czasu popularnością cieszą się yorkshire teriery, labrador retrievery, golden retrievery i beagle - mówi Karolina Wójcik, przewodnicząca toruńskiego oddziału Związku Kynologicznego w Polsce. - Oczywiście moda na rasy zmienia się. Jeszcze dziesięć lat temu dużo osób wybierało rottweilery i jamniki, których liczba bardzo spada. Podobnie jest z owczarkiem niemieckim. W latach 70. na ulicach mogliśmy spotkać wiele cocker spanieli - dziś jest ich garstka.

Skąd popularność akurat tych ras? Hodowcy nie mają wątpliwości.

<!** reklama>- Yorkshire teriery to psy ładne, zgrabne, skoczne, bez wad genetycznych i są bardzo miłe w obyciu - zachwala je Dorota Kasprzak, hodowca z Bydgoszczy. - Są też bardzo malutkie, można je schować do torebki i zabierać ze sobą. Ich rozmiar niesie ze sobą wady. Łatwo jest im zrobić krzywdę. Musimy też uważać, by nie skakały z wysokości.

Zachowanie psa zależy od jego wychowania przez właściciela. Niektóre sytuacje, dla nas pozornie bez znaczenia, dla psów znaczenie mają - i to duże. Puszczanie ich przodem wchodząc do domu mogą odebrać jako sygnał, że są ważniejsze.

- Gdy pomagałam pewnej osobie w wyborze rasy, ta wskazała którąś mówiąc, że bardzo jej się podoba. Po mojej uwadze, że jest trudna z charakteru, powiedziała, że tym można się zająć później. To niewłaściwe postępowanie. Psa trzeba do właściciela dopasować - mówi Karolina Wójcik. - Osoby spokojne nie powinny więc zajmować się psami agresywnymi.

Bardzo trudną w wychowaniu rasą jest, według Karoliny Wójcik, czarny terier rosyjski. Stworzono go w latach 40. w Związku Radzieckim na polecenie Józefa Stalina. Zapragnął on agresywnych psów dla radzieckiej milicji. Już swoim wyglądem miały budzić respekt. Wymieszano więc, w odpowiednich proporcjach, rottweilera, dobermana, sznaucera olbrzymiego czarnego i airedaleteriera. Powstała groźna, mocna psychicznie, silna rasa.

Wybierając psa, pamiętajmy w jakim celu dana rasa została stworzona. Od kanapowych yorkshire terierów nie oczekujmy, że będą wychodzić z nami na długie spacery, a do pilnowania domu nie angażujmy labradora.

Dlatego warto poprosić o pomoc specjalistę, porozmawiać z hodowcą lub zapytać się znajomych. Decydując się na adopcję psa ze schroniska, poradźmy się jego opiekunów.

Musimy zwrócić uwagę na nasze warunki mieszkaniowe. Dla psa większych rozmiarów uciążliwe będzie mieszkanie w klitce w bloku. Psy wymagają również odpowiedniej pielęgnacji. Trudniej i drożej zadbać o czworonoga z długimi włosami. Myjąc, czesząc czy strzygąc go spędzimy więcej czasu.

A może kundel? - myślą niektórzy. Psy rodowodowe mają przecież minusy: większość ras dotykają wady genetyczne, przez które psy łatwiej zapadają na różne choroby, jak cukrzyca czy katarakta. Za psa z rodowodem zapłacimy też więcej niż za kundelka. Najtańsze będą nasze za tysiąc złotych. Ceny za szczeniaki u najlepszych hodowców dochodzą do 3 tysięcy. Z kundelkami jednak też jest problem: ciężko określić ich cechy i predyspozycje.

Decydując się na psa rasowego wystrzegajmy się pseudohodowców, handlujących np. na straganach. Może się okazać, że szczenię przypominające np. pudla, wcale na pudla nie wyrośnie.

- Pseudohodowca kryje sukę psem sąsiadów, nie martwiąc się czy jest zdrowy. Kupujmy więc psy z odpowiednią dokumentacją - radzi Dorota Kasprzak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska