Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego pogotowie nie chciało przyjechać do pacjentki w Toruniu

Mariola Lorenczewska
Zgodnie z przepisami sytuacje, które uprawniają natomiast do wezwania pogotowia ratunkowego, to nie tylko zawały serca i urazy po wypadkach.
Zgodnie z przepisami sytuacje, które uprawniają natomiast do wezwania pogotowia ratunkowego, to nie tylko zawały serca i urazy po wypadkach. Polska Press
Młoda kobieta skręca się z bólu. W pogotowiu radzą dzwonić do Citomedu, bo jeździ też do domów. Citomed sugeruje, by zgłosić się na SOR. Na drugi dzień pacjentka musi mieć operację. Ktoś zawinił?

- Moją córkę Elizę w nocy złapał taki ostry ból całej prawej strony z tyłu, że wręcz wyła z cierpienia - mówi pani Katarzyna, mama chorej. - Na „112” połączyli mnie z pogotowiem, gdzie poradzili, żeby zadzwonić do Citomedu, skontaktować z dyżurnym lekarzem, bo oni jeżdżą w ramach nocnej opieki po domach pacjentów. Tam z kolei usłyszałam, że należy jednak jechać na oddział ratunkowy szpitala, bo to może być wyrostek. Zadzwoniłam do znajomego, który spowodował, że pogotowie przyjechało. Zabrało córkę do szpitala na Batorego. Urolog stwierdził kolkę nerkową. Leki nie pomagały. Córka musiała mieć operację.

Zobacz też: Paulina Zgoda w Miss Polski 2017

Na piśmie

Kobieta zaznacza, że od pracowników pogotowia ratunkowego usłyszała, że karetki jeżdżą tylko do nagłych przypadków, jak zawały, czy wypadki. Nadal miała wątpliwości, gdzie powinna szukać w takiej sytuacji pomocy. Poszła do Citomedu, żeby to wyjaśnić.- Nikt ze mną nie chciał nawet rozmawiać. Kazali tylko złożyć skargę na piśmie - mówi matka pacjentki.

Katarzyna Ramlo, dyrektor Citomedu przyznaje, że gdy chodzi o zastrzeżenia do pracy lekarza, w pierwszej kolejności proszą o kierowanie skargi na piśmie. Po to, żeby można było przed rozmową sprawdzić dokumentację i wszystkie okoliczności. W tym wypadku, cała rozmowa jest nagrana i została odsłuchana. Lekarz dyżurny zachował się właściwie, bo pacjentka powinna z takimi objawami trafić jak najszybciej na szpitalny oddział ratunkowy. Umiejscowienie ostrego bólu sugerowało, że może to być wyrostek robaczkowy.

Przeczytaj również: Zobacz, jak Toruń wyglądał po pierwszych opadach śniegu

Nie tylko zawał

Jak dodaje dyrektor Katarzyna Ramlo, lekarz Citomedu dyżurujący w ramach nocnej i świątecznej opieki medycznej może nie tylko przyjmować pacjentów ale i jeździć po domach. Wtedy jednak, gdy nie ma zagrożenia życia. Pacjenta stan jest na tyle poważny, że musi go zobaczyć lekarz a nie może samodzielnie zgłosić się do niego.

Zgodnie z przepisami sytuacje, które uprawniają natomiast do wezwania pogotowia ratunkowego, to nie tylko zawały serca i urazy po wypadkach. To też m.in. utrata przytomności, świadomości, nagły ostry ból w klatce piersiowej niewiadomego pochodzenia, nagły ostry ból brzucha.

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska