Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego prace przy budowie pawilonów na toruńskim bulwarze nie zostały przerwane?

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Urząd Miasta tłumaczy, że jedynie zabezpieczali oba obiekty, jednak wojewódzki konserwator zabytków, który również przyglądał się pracom jest innego zdania.
Urząd Miasta tłumaczy, że jedynie zabezpieczali oba obiekty, jednak wojewódzki konserwator zabytków, który również przyglądał się pracom jest innego zdania. Grzegorz Olkowski
30 czerwca, po interwencji generalnego konserwatora zabytków Jarosława Sellina, prezydent Michał Zaleski zapowiedział, że prace przy budowie pawilonów na toruńskim bulwarze zostaną wstrzymane. Tak się jednak nie stało, roboty były prowadzone jeszcze w tym tygodniu.
od 16 lat

Budowa pawilonów na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu budzi ogromne kontrowersje. Dyskusja o tym, czy i w jaki sposób betonowe obiekty zakłócą wiślaną panoramę wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO toruńskiej starówki i czy mogą być zagrożeniem dla obecności Torunia na tej liście, trwa od kilku tygodni. Władze miasta przekonują, że o żadnym zagrożeniu nie ma mowy. Przedstawiane na dowód argumenty i dowody bywają zaskakujące. Kilka razy usłyszeliśmy zatem, że pawilony powstają poza strefą UNESCO (owszem, znajdują się w strefie buforowej, poza tym nie oznacza to, że nie będą miały wpływu na panoramę) oraz, że nie będą zasłaniały murów, ponieważ sięgają jedynie do poziomu ulicy. Na dowód pod koniec czerwca otrzymaliśmy z Urzędu Miasta zdjęcia robione z... drona.

Polecamy

Czy budowa pawilonów na bulwarze może zagrozić obecności Torunia na liście UNESCO?

W tym samym czasie prezydent Zaleski otrzymał pismo od generalnego konserwatora zabytków Jarosława Sellina, w którym wiceminister napisał między innymi:

"Biorąc pod uwagę obecny stan inwestycji zwracam uwagę na potencjalne zagrożenie jakie stanowi budowa dwóch pawilonów w bezpośrednim sąsiedztwie murów i bramy miejskiej, stanowiących część zespołu staromiejskiego, wpisanego w 1997 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (...) Proponowana kubatura i wysokość budynków stanowi w moim przekonaniu poważną ingerencję w panoramę Starego Miasta Torunia - unikalny krajobraz uznany przez społeczność międzynarodową za posiadający wyjątkową, uniwersalną wartość w skali światowej Ponadto, obiekty zostały usytuowane w strefie buforowej, ustanowionej w celu ochrony walorów zabytkowych miejsca światowego dziedzictwa. (...) Prowadzona inwestycja może być uznana za zagrożenie integralności i autentyzmu miejsca światowego dziedzictwa w Toruniu, co w konsekwencji oznacza groźbę wpisu zabytkowego zespołu staromiejskiego na Listę Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu, a następnie jego skreślenie z prestiżowej Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO".

Polecamy

Generalny konserwator wspomniał także o ogromnych dotacjach, jakie dzięki swojej obecności na liście UNESCO otrzymał Toruń na konserwację zabytków starówki. Zaapelował do prezydenta Zaleskiego o przeanalizowanie całej inwestycji i rozważenie zmniejszenia pawilonów. Poprosił również o przedstawienie związanej z tą budową dokumentacji.

Kiedy miały zostać wstrzymane prace na budowie?

- W najbliższych dniach, co najmniej kilkunastu, w samych obiektach roboty budowlane nie będą prowadzone - obwieścił prezydent 30 czerwca. - Będzie oczywiście przeprowadzona szczegółowa inwentaryzacja gdyby doszło do jakichś rozliczeń finansowych.

Prezydent zaznaczył, że pozostałe prace na bulwarze, czyli budowa schodów, będą prowadzone nadal, ponieważ w ich sprawie zastrzeżeń nie ma.

Wracamy do sprawy pawilonów przy Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu. Poznaliśmy treść pisma, które wiceminister Jarosław Sellin wysłał do prezydenta Torunia, Michała Zaleskiego. Wspomina w nim m.in. o możliwym usunięciu Torunia z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz obniżeniu pawilonów.

Toruń może zostać skreślony z Listy Światowego Dziedzictwa U...

Do kiedy trwały prace przy budowie pawilonów?

Pomimo tych zapowiedzi roboty przy pawilonach nie zostały przerwane. Były prowadzone co najmniej do 12 lipca. Pracujących robotników uwiecznili mieszkańcy Torunia, a także nasz fotoreporter, który zdjęcia na budowie zrobił 11 lipca. Swoją dokumentację posiada również wojewódzki konserwator zabytków.

- Wbrew podanym wcześniej informacjom prace były kontynuowane - mówi szef Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Sambor Gawiński. - Mamy zdjęcia dokumentujące stan obu pawilonów 30 czerwca i teraz.

Bryła pawilonu u wylotu ul. Żeglarskiej została przez ten czas w zasadzie ukończona. W budynku u wylotu Łaziennej miały się m.in. pojawić zbrojenia.

Co na to Urząd Miasta?

W czwartek 14 lipca, na zadane w tej sprawie pytania otrzymaliśmy następującą odpowiedź:

"Obecnie wykonawca prowadzi prace związane wyłącznie z zejściami do Wisły, na pawilonach nie prowadzi robót. Jak informowaliśmy 6 lipca wykonawca na pawilonach prowadzi prace zabezpieczające, aby nie zostały zniszczone niektóre odkryte elementy: uzupełniał izolację przeciwwodną na dachu, aby nie zostały zalane przez deszcze i nie pęczniały elementy z płyty drewnianej OSB, zabezpieczał płyty styropianowe na elewacji, aby nie były bezpośrednio narażone na promieniowanie UV, które powoduje, że styropian traci swoje właściwości izolacyjne i żółknie. Koparka rozładowywała dostawy materiałów na okładziny elewacji i posadzki tarasów, dostarczone materiały są składowane na placu budowy do czasu wyjaśnienia wszystkich wątpliwości".

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska