Dłużnicy mogą się już obawiać! Nadchodzą poważne zmiany! Niedługo powstanie Krajowy Rejestr Zadłużonych

oprac. red.
Dłużnicy mogą zacząć się naprawdę obawiać. Nie będzie już tak łatwo wziąć kredytu czy innych zobowiązań finansowych. Rejestr ten ma być jawny, a sprawdzenie w nim danych ma być bezpłatne. Ma to utrudnić zaciąganie zobowiązań przez osoby niewypłacalne. Sprawdźcie, co konkretnie ulegnie zmianie!WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>
Dłużnicy mogą zacząć się naprawdę obawiać. Nie będzie już tak łatwo wziąć kredytu czy innych zobowiązań finansowych. Rejestr ten ma być jawny, a sprawdzenie w nim danych ma być bezpłatne. Ma to utrudnić zaciąganie zobowiązań przez osoby niewypłacalne. Sprawdźcie, co konkretnie ulegnie zmianie!WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>Fot. Archiwum Polska Press
Dłużnicy mogą zacząć się naprawdę obawiać. Nie będzie już tak łatwo wziąć kredytu czy innych zobowiązań finansowych. Rejestr ten ma być jawny, a sprawdzenie w nim danych ma być bezpłatne. Ma to utrudnić zaciąganie zobowiązań przez osoby niewypłacalne. Sprawdźcie, co konkretnie ulegnie zmianie!

Najniższe emerytury i renty po waloryzacji w 2021 roku

Krajowy Rejestr Zadłużonych. Kiedy powstanie?

Krajowy Rejestr Zadłużonych ma prowadzić w systemie teleinformatycznym Minister Sprawiedliwości. Rejestr ma być jawny. Każdy będzie mieć prawo zapoznać się z danymi w nim ujawnionymi.

Warto przeczytać

Dostęp do danych zawartych w KRZ będzie bardzo prosty. Z możliwości tych będą mogli korzystać m.in. kontrahenci czy pracodawcy. Z łatwością będzie można sprawdzić dane partnera biznesowego czy pracownika.

Wśród prawników pojawiają się głosy, że rejestr w tym kształcie może naruszać prawo do prywatności czy ochrony danych osobowych (art. 47 i art. 51 Konstytucji RP - Dz. U. z 1997 r. nr 78, poz. 483 ze zm.). Dotyczyć to może zwłaszcza dłużników alimentacyjnych. W ich przypadku okres ujawniania informacji o ich zaległościach to 7 lat od dnia zamieszczenia m.in. informacji o ukończeniu postępowania egzekucyjnego (art. 11 ust. 7 ustawy o KRZ).

Warto przeczytać

KRZ miał być uruchomiony z dniem 1 grudnia 2020 r. Jednocześnie dzień ten miał stanowić datę informatyzacji postępowań restrukturyzacyjnych i upadłościowych. Dzięki temu miały one być usprawnione i przyspieszone. Ustawodawca zdecydował jednak o przesunięciu daty wdrożenia KRZ i informatyzacji tych postępowań na 1 lipca 2021 r. Jest to nowa data wejścia w życie ustawy o KRZ (por. jej art. 36).

Czas pokaże, czy w lipcu br. uruchomienie rejestru stanie się faktem. Nie jest to wykluczone. Trzeba bowiem wskazać, że 12 marca 2021 r. do Sejmu wpłynął projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych oraz niektórych innych ustaw (nr druku sejmowego - 1016).

Według projektu nowelizacja ta ma wejść w życie z dniem 1 lipca 2021 r. Celem projektu tej nowelizacji jest m.in. dostosowanie aktualnie obowiązujących rozwiązań prawnych do rozwiązań przyjętych w ustawie o KRZ. Część zmian ujętych w projekcie ma charakter porządkujący. Wynikają one bowiem z rozwiązań technicznych wykorzystanych w ramach budowy KRZ i systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sądowe.

Fakt, że Ministerstwo Sprawiedliwości dąży do uruchomienia KRZ we wskazanym terminie, potwierdzają także prace nad powołanym wcześniej rozporządzeniem, ale także innymi rozporządzeniami, które są ściśle powiązane z projektowaną nowelizacją ustawy o KRZ. Jednym z nich jest projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie trybu zakładania i udostępniania konta (...) w systemie teleinformatycznym obsługującym postępowanie sądowe.

Ma ono wejść w życie z dniem 1 lipca 2021 r. Takie jedno konto ma służyć do komunikacji z sądem zarówno we wspomnianych postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych, jak i rejestrowych. Elektronizacja postępowania przed KRS została przesunięta przez ustawodawcę również na 1 lipca 2021 r.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

A kiedy powstanie krajowy rejestr nieuczciwych komorników?

Dodaj ogłoszenie