Dni wolne od pracy 2019: na kiedy planować urlop? Zobacz, kiedy będą długie weekendy! Pomyśl o tym już na początku roku. Dni wolnych od pracy w 2019 będzie sporo i układają się bardzo korzystnie. Wystarczy tylko w odpowiednim momencie wziąć wolne. Ten rok przyniesie możliwość rozplanowania aż ośmiu długich weekendów. Jak zatem zaplanować urlop? Najlepiej tak, aby mieć jak najwięcej wolnego, poświęcając jak najmniej dni urlopu. Dzięki temu będziemy mogli zaplanować więcej wyjazdów, bądź więcej czasu spędzić z rodziną, czy realizować swoje zainteresowania i pasje.

Pierwszy dzień wolny w 2019 – czyli Nowy Rok już za nami. Ale dni wolnych od pracy w 2019 jest jeszcze sporo i układają się bardzo korzystnie. 2019 przyniesie możliwość rozplanowania aż ośmiu długich weekendów. Jak zatem zaplanować urlop? Najlepiej tak, aby mieć jak najwięcej wolnego, poświęcając jak najmniej dni urlopu. Dzięki temu będziemy mogli zaplanować więcej wyjazdów, bądź więcej czasu spędzić z rodziną, czy realizować swoje zainteresowania i pasje.

Dni wolne od pracy reguluje ustawa z 18 stycznia 1951, wraz z jej późniejszymi zmianami.

- Zgodnie z jej treścią pracownik ma zagwarantowane: 13 dni wolnych od pracy oraz wolne niedziele. Niestety 3 spośród 13 świąt, które czekają nas w 2019, wypadają w niedzielę i za te dni nie otrzymamy dodatkowego dnia wolnego w innym terminie.

Czytaj też: Karnawał 2019 - kiedy i jak długo potrwa? Sprawdź!

Kiedy dni wolne w 2019 roku?

Zawsze po świętach rozpoczyna się czas myślenia o tym, jak będzie wyglądał kolejny rok. Planujemy urlop i sprawdzamy, czy nowy rok przyniesie długie weekendy. Jak zatem rozkładają się święta w 2019 roku? Oto ich zestawienie:

Niedziela Wielkanocna 2019: 21 kwietnia
Fot: Adam Wojnar/Polska Press

6 stycznia (niedziela) – Święto Trzech Króli

21 kwietnia (niedziela) – Niedziela Wielkanocna

22 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny

1 maja (środa)
– Święto Pracy

3 maja (piątek) – Święto Konstytucji 3 maja

20 czerwca (czwartek) – Boże Ciało

15 sierpnia (czwartek) – Święto Wojska Polskiego

1 listopada (piątek) – Wszystkich Świętych

11 listopada (poniedziałek) – Święto Niepodległości

25 i 26 grudnia (środa i czwartek) – Boże Narodzenie

Jak wziąć wolne, by mieć długi weekend

Kiedy więc możemy sobie zaplanować długie weekendy? Będzie aż 7 okazji, abyśmy mogli cieszyć się przedłużonym weekendem. W niektórych wypadkach wystarczy dobrać tylko jeden dzień urlopu.

Boże Ciało wypada w 2019 roku w czwartek 20 czerwca SłAwomir Kowalski / Polska Press

Tak było już na początku roku. - Wystarczyło wziąć dzień urlopu 31 grudnia 2018, a zyskaliśmy tym samym 4 dni odpoczynku. A jeśli zaplanowaliśmy jeszcze dodatkowy urlop 2, 3 i 4 stycznia, to mogliśmy rozpocząć rok tygodniowym urlopem.

Kolejne dłuższe wolne wypadnie w Święta Wielkiej Nocy - to weekend: 20, 21 i 22 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny).

Majówka 2019 - 1 maja wypada w środę, a 3 maja w piątek. - Biorąc dwa lub trzy dni wolnego mamy wielką majówkę. A jeśli ktoś może pozwolić sobie na takie szaleństwo i połączyć Wielkanoc z Majówką, to biorąc urlop w dniach 23 - 30 kwietnia oraz 2 maja, mamy aż 16 dni wolnych od pracy.

Boże Ciało 2019 - wypada w czwartek 20 czerwca. - Jeśli weźmiemy urlop 21 czerwca, mamy 4 dni relaksu.

15 sierpnia 2019 - Święto Wojska Polskiego wypada w czwartek. - Wystarczy, że podobnie jak w przypadku Bożego Ciała weźmiemy wolny piątek i mamy długi weekend.

1 listopada 2019 - Dzień Wszystkich Świętych wypada w 2019 w piątek. - Biorąc wolny czwartek i poniedziałek mamy szeroką możliwość wydłużenia weekendu.

11 listopada 2019 - Święto Niepodległości wypada w poniedziałek, więc mamy 3 dni wolnego.

Boże Narodzenie 2019 - Wigilia wypada we wtorek. Jeśli chcemy mieć tydzień wolnego wystarczy, że weźmiemy 3 dni urlopu (poniedziałek, wtorek i piątek).

Wigilia będzie dniem wolnym od pracy? Piotr Hukalo

Być może dni wolnych od pracy będzie jeszcze więcej. 5 grudnia 2018 do Sejmu trafił projekt ustawy, który złożyli posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego i Unii Europejskich Demokratów. Zgodnie z projektem wolna miałaby być również Wigilia i Wielki Piątek. Posłowie tłumaczą, że Wielki Piątek i Wigilia, to dwa dni, które są szczególnie ważne dla wierzących Polaków, a i tak zazwyczaj pracodawcy w tych dniach skracają dzień pracy. Gdyby ustawa została przyjęta, to w 2019 roku mielibyśmy o dwa dodatkowe dni wolne od pracy.

Zobacz też: Karnawał 2019 w Rio? Nie! To Samara!