Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do mieszkańców zapukają ankieterzy

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Urząd Miasta zapyta mieszkańców o ich zdanie w sprawie zmiany nazw ulic Armii Ludowej i Pstrowskiego na Stawkach i Podgórzu w Toruniu.
Urząd Miasta zapyta mieszkańców o ich zdanie w sprawie zmiany nazw ulic Armii Ludowej i Pstrowskiego na Stawkach i Podgórzu w Toruniu. Adam Zakrzewski /archiwum
Urząd Miasta zapyta mieszkańców o ich zdanie w sprawie zmiany nazw ulic Armii Ludowej i Pstrowskiego na Stawkach i Podgórzu w Toruniu.

[break]
O sprawie szeroko już pisaliśmy w „Nowościach”. Informowaliśmy wtedy, że wniosek o zmianę nazw ulic Armii Ludowej i Pstrowskiego złożyło do Rady Miasta Stowarzyszenie Stawki. Radni zdecydowali o przeprowadzeniu konsultacji społecznych w tej sprawie.

Zapuka ankieter

Zanim zostanie podjęta decyzja w sprawie zmiany nazw, urzędnicy chcą zapytać mieszkańców, co sądzą o takiej propozycji, czy znają patronów swoich ulic i historię z nimi związaną.

By poznać opinię każdego mieszkańca ulic Armii Ludowej i Pstrowskiego, zostanie przeprowadzone badanie ankietowe wśród osób, które ukończyły 16. rok życia i są w tych miejscach zameldowani.

Badania przeprowadzi od środy, 30 września do niedzieli, 11 października grupa ankieterów z Zespołu Realizacji Badań PRYZMAT, działającego przy Instytucie Socjologii UMK. Zapytają przede wszystkim, co mieszkańcy sądzą o zmianie nazw ulic.

PRZECZYTAJ:Bardzo dużo zachodu

Wyniki ankiety zostaną zamieszczone w raporcie pokonsultacyjnym i przekazane Radzie Miasta, która podejmie dalsze decyzje w sprawie zmiany nazw tych dwóch ulic na Stawkach i Podgórzu.

Projekt od momentu pojawienia się wzbudza wiele kontrowersji. Miedzy innymi dlatego, że ewentualna zmiana nazwy ulicy pociąga za sobą bezpośrednie skutki dla mieszkańców. Chodzi na przykład o wymianę dowodu osobistego, wymianę prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego.

Gdyby doszła ona do skutku, trzeba by też aktualizować dane w urzędzie skarbowym, w ZUS, w banku, otwartych funduszach emerytalnym i wielu innych instytucjach.

Za niektóre z tych zmian trzeba by było oczywiście zapłacić. Poza tym zmiany te wiązałyby się oczywiście ze sporą papierkową pracą i czasem na wykonanie tych operacji.

Druki do wymiany

Zmiana nazwy ulic dotknie także przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą - na przykład będą zobowiązani poprawić dane w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Wymienić muszą przecież nie tylko pieczątki i druki firmowe, ale również materiały reklamowe. To też przecież będzie kosztować.

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki jawne, jak również organizacje pozarządowe prowadzące działalność gospodarczą będą natomiast zobowiązane zaaktualizować dane w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Zmiana nazwy ulicy wiąże się również z kosztami wymiany tablic informacyjnych na skrzyżowaniach i na domach.

Spotkanie z ekspertami

Na wtorek, 29 września na godzinę 16 w Zespole Szkół nr 14 przy ulicy Hallera zaplanowano spotkanie, w czasie którego zaproszeni eksperci odpowiedzą na pytania i wątpliwości mieszkańców związane z kwestią zmiany nazwy ulicy.

Tradycyjnie w konsultacjach społecznych można przesłać opinie mailem - do 12 października pod adresem: [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Do mieszkańców zapukają ankieterzy - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska