Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do Paryża polecimy późną jesienią

Ewa Czarnowska-Woźniak
Na 7.15 w poniedziałek, 29 października, lotnicze linie OLT Express zapowiedziały pierwszy lot z Bydgoszczy do stolicy Francji.

Na 7.15 w poniedziałek, 29 października, lotnicze linie OLT Express zapowiedziały pierwszy lot z Bydgoszczy do stolicy Francji.

<!** Image 3 align=none alt="Image 191337" sub="„Żelazna dama” stoi w zachodniej części centrum miasta nad Sekwaną, na północno-zachodnim krańcu Pola Marsowego
Fot.latająca bydgoszcz">

Z naszego regionalnego na francuskie lotnisko Paryż Orly i z powrotem latać będzie można dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i soboty (bardzo wygodnie! Pięciodniowy wyjazd pozwala na zorganizowanie atrakcyjnego pobytu). Przyjazne są też godziny lotów: Bydgoszcz (BZG) - Paryż (ORY), 7.15 - 9.10 oraz Paryż (ORY) - Bydgoszcz (BZG) 9.55 - 11.50. Rezerwując bilety już dziś, można liczyć na cenę od 149 zł w jedną stronę (z wliczonymi wszystkim opłatami, w tym za bagaż).

<!** reklama>Bilety kupuje się przez stronę przewoźnika, co jednak nie jest dla każdego optymalną formą. - To jedyny sposób, wymagający posiadania konta w określonym banku lub karty kredytowej - mówi pan Marcin, nasz Czytelnik. - Mojego banku nie ma na liście OLT i nie mam, bo nie była mi dotąd potrzebna, karty kredytowej. Nie założę jej i nie będę opłacał specjalnie, by kupić bilety lotnicze. Trudno, poproszę o przysługę kogoś, kto ma odpowiednie konto.

Startujemy!

Lotnisko Paryż/Orly jest położone 13 km od Paryża. O szczegółową „instrukcję obsługi” poprosiliśmy tradycyjnie Mateusza Machulskiego z portalu Latająca Bydgoszcz: - OLT Express będzie latał do Paryża Orly z Bydgoszczy, Gdańska i Łodzi (2 razy w tygodniu) oraz Warszawy i Rzeszowa (3 razy w tygodniu). Do Orly z Polski nie lata żadna inna linia lotnicza. Do lotniska można dojechać autobusem numer 183, który jedzie ze stacji Porte de Choisy w Paryżu.

Koszt to 1,90 euro, a przejazd trwa około 50 min. Innym sposobem jest sieć kolei podmiejskich RER oraz bus. Połączenie tych środków komunikacji to koszt 6,40 euro, a czas potrzebny na dotarcie na podparyskie lotnisko to około 35 minut - tłumaczy ekspert. - Lotnisko to daje też bardzo duże możliwości przesiadek na loty do krajów egzotycznych. Można tu wymienić choćby linię Air Caraibes Atlantique, która kiedyś miała promocję, pozwalającą na zakup biletu na Karaiby za niewiele ponad 1000 zł w dwie strony. Z lotniska lata również Corsairfly, oferujący loty do bardzo ciekawych miejsc wakacyjnych na całym świecie. Na lotnisku jest również baza linii EasyJet.

Bywalec światowych lotnisk podpowiada też - a jest to pewnie cenna informacja, zwłaszcza dla młodych globtroterów - że Orly otwarte jest 24 godziny na dobę. - Nie ma więc problemów z przeczekaniem tam, a nawet drzemką. Jest dostępny Internet wi-fi, ale, niestety, bezpłatny tylko przez 15 minut.

Dla rodzin wybierających się do podparyskiego Disneylandu, ważne jest bezpośrednie połączenie lotniska z tą atrakcją - specjalny autobus kursuje z Orly co 45 minut. Nie proponujemy natomiast krótkoterminowego wynajmu samochodu, bo ceny nie są niskie (chyba że wyjeżdża się dłużej niż na tydzień).

Zwiedzanie „stolicy świata” warto oprzeć o komunikację metrem, jednego z najstarszych na świecie. Niektóre stacje to prawie pomniki historii, ale cały system komunikacyjny jest wyjątkowo sprawny i szybki, pociągi kursują od 5.30 do pół godziny po północy (rozkład uzupełnia kolejkę RER), mapy są czytelne, a linie oznakowane numerami i nazwami stacji końcowych.

Wysiadamy!

Wytrawni turyści uważają, że można wysiąść na jakiejkolwiek paryskiej stacji metra i pójść przed siebie, a zawsze w Paryżu trafi się dobrze. Na wyjątkowy zabytek, perełkę architektury, targ czy klimatyczną kafejkę. Będzie tak również wtedy, gdy ruszymy do stolicy Francji późną jesienią. Gotycka katedra Notre-Dame, której budowa zaczęła się w XII wieku.

Położona obok królewskiego Luwru (kolosalnego muzeum, łączącego nowoczesność i historię, bogatego w zbiory dzieł z wszelkich epok, ze słynną Moną Lisą na czele) dzielnica Marais - tu są najmodniejsze sklepy, galerie oraz siedziby rządowych instytucji. Plac Bastylii - niewiarygodnie skromny dziś, choć ruchliwy plac, który odegrał przełomową rolę w dziejach świata, czy Pola Elizejskie - reprezentacyjna i tłoczna o każdej porze dnia aleja Paryża (ma aż trzy kilometry, ciągnie się od placu Zgody do placu Gwiazdy, zamyka ją słynny Łuk Triumfalny).

Kluczy do zwiedzania Paryża jest wiele - historyczny, artystyczny, handlowy, rozrywkowy. Każdy może znaleźć coś dla siebie, wystarczy ruszyć z bydgoskiego lotniska...


Symbol po 13 euro

Bezsprzecznym symbolem Paryża (i Francji) jest wieża Eiffla, wybudowana z okazji Wystawy Światowej w 1889 roku. Po 20 latach miała zostać zburzona, do czego nie dopuścił jej konstruktor, Gustaw Eiffel.

Waży 10100 ton, w upalne dni rośnie (!) o 18 cm, na co dzień mierzy 320 metrów. Do czasu wybudowania Empire State Building była najwyższym budynkiem świata.

Na III poziom wieży można wjechać windą (13 euro) lub pokonać 1652 stopnie (8 euro).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska