Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do Torunia przyjadą dzikie koty! Jakie gatunki? O szczegółach mówi dr Natalia Osten-Sacken

Sara Watrak
Sara Watrak
Grzegorz Olkowski
W Toruniu ma powstać ośrodek zajmujący się ochroną dzikich kotów. - To będzie olbrzymia inwestycja – zapowiada dr Natalia Osten-Sacken, członkini zarządu Save Wild Cats Foundation, która na co dzień pracuje na Wydziale Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych UMK.

Obejrzyj: Tajemnice Twierdzy Toruń i innych miejsc w mieście

od 16 lat

Czym dokładnie będzie zajmował się ośrodek?

Będziemy prowadzić badania nad rozrodem czterech z najrzadszych małych gatunków dzikich kotów. Są to kotek kusy, mylnie uznany za wymarłego w latach 90., odnaleziony na wolności 10 lat później, lamparcik marmurkowy, mormi borneański i pantera sundajska. Badania będą miały na celu zwiększenie ich populacji. Ośrodek ma pełnić również funkcje dydaktyczne. Uważamy, że zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat istnienia tych gatunków jest jednym z kluczowych elementów dla ich przetrwania. Na wolności pozostało ich naprawdę niewiele.

Czy w ośrodku, poza rzadkimi gatunkami dzikich kotów, znajdzie się miejsce również dla tych lepiej znanych?

Tak, do ośrodka zamierzamy sprowadzić także siedem największych gatunków kotów - lwa, tygrysa, jaguara, panterę, pumę, geparda i irbisa. Planujemy osobniki w różnych odmianach barwnych i podgatunki, takie jak czarne pantery, białe tygrysy itp. Chcemy pracować nad socjalizacją dużych kotów, co pozwoli na opracowanie najmniej inwazyjnej metody ich badania. W aktualnej praktyce zwierzęta do większości badań są usypiane, czego ze względu na ogromny stres, jakiego ta metoda przysparza kotom, chcemy uniknąć. Kolejnym gatunkiem, który znajdzie się w naszym ośrodku jest kot nubijski - przodek kota domowego. Zwiedzający będą mogli zobaczyć, jak w wyniku pracy hodowlanej powstało od niego kilkadziesiąt ras kotów domowych, które również będzie można oglądać na terenie obiektu.

Polecamy

Wspomniała Pani o zwiedzających. Czy każdy będzie mógł odwiedzić ośrodek?

Ze względu na dobrostan i spokój kotów, niezbędny do planowanych prac nad rozrodem, wybrane wspomniane najrzadsze cztery gatunki małych kotów będą musiały być odizolowane od ludzi. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że nasza placówka jako jedyna na świecie będzie w ich posiadaniu, umożliwimy zwiedzanie bardzo małym grupom. Wybiegi będą dźwiękoszczelne i oddzielone od zwiedzających lustrem weneckim, dzięki czemu koty całkowicie unikną zbędnego kontaktu z człowiekiem. Taki kontakt byłby dla nich powodem do stresu, a to mogłoby prowadzić nawet do bezpłodności. Ogólnodostępna dla zwiedzających będzie pozostała część ośrodka, w której będzie można zobaczyć pozostałe gatunki.

Na jakim etapie jest inwestycja?

Podpisano już list intencyjny w sprawie współpracy między fundacją a uczelnią. Ja, ze względu na to, że jestem członkiem zarządu fundacji, a jednocześnie biologiem, współpracującym z weterynarzami i łączę ze sobą te dwa światy - weterynarię i ochronę przyrody - zostałam przedstawicielem ze strony uczelni do kontaktu z fundacją. W tej chwili prowadzimy rozmowy z miastem na temat lokalizacji. W naszych działaniach bardzo wspiera nas poseł Iwona Michałek. Plany są takie, by ośrodek otworzyć za dwa lata.

Budowa ośrodka to więc kolejny krok w działaniu fundacji.

Fundacja powstała w 2019 roku i jest finansowana przez grupę kapitałową Data Holding, która inwestuje w nowoczesne technologie IT, oraz przez toruńskie data center Data Space. Przez ten czas sfinansowaliśmy w Indonezji ośrodek zachowawczy, w którym już w tej chwili znajdują się trzy z rzadkich gatunków kotów - lamparcik marmurkowy, kotek kusy i pantera sundajska. Poza tym obecnie fundacja w swojej siedzibie przy ul. Włocławskiej posiada bobtaile kurylskie - koty domowe, u których naturalna mutacja doprowadziła do braku ogona. Rasa powstała na Wyspach Kurylskich, oryginalnie jako dziki kot. Ze względu na ich tępienie przetrwała udomowiona wersja tego zwierzęcia. Dla komfortu kotów, które znajdują się aktualnie pod opieką fundacji, powstały specjalnie przystosowane dla nich pomieszczenia i sztuczne drzewo na odpowiednio zabezpieczonym tarasie biurowca. Fundacja wraz z UMK prowadzi badania nad felinoterapią, przy okazji których pracownicy Data Space mają możliwość obcowania z kotami podczas pracy. Teraz czas na kolejną inwestycję, która pomoże chronić dzikie gatunki kotów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska