Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do Torunia przyjadą nowe autobusy miejskie. MZK ogłosił przetarg

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Zmgławiacz dezynfekujący w akcji
Zmgławiacz dezynfekujący w akcji MZK
Miejski Zakład Komunikacji ogłosił przetarg na zakup ośmiu nowych autobusów. Wzbogacił się także o nowe urządzenia do dezynfekcji pojazdów.

Gmina, za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji, kupi osiem nowych autobusów miejskich.
- Będą one zasilane olejem napędowym, z silnikami spełniającymi najnowsze normy EURO 6, przystosowane dla osób niepełnosprawnych, niskopodłogowe, wyposażone zgodnie z toruńskim standardem, tj. między innymi w system cyfrowego monitoringu wizyjnego przedziału pasażerskiego i kabiny kierowcy, automat do sprzedaży biletów, klimatyzację, WIFI, ładowarki USB oraz system detekcji i gaszenia pożaru komory silnika – wylicza Zbigniew Wyszogrodzki, prezes toruńskiego MZK. - Termin składania ofert mija 23 kwietnia, zaś dostawy planujemy na 210 dni od daty podpisania umowy z dostawcą.

Polecamy

Jeśli wszystko dobrze pójdzie, nowe autobusy przyjadą do Torunia w przyszłym roku. Już niebawem powinniśmy się natomiast dowiedzieć, czy flota MZK wzbogaci się o pierwsze autobusy elektryczne. Pierwszy przetarg na zakup tych pojazdów oraz urządzeń do ich ładowania, trzeba było unieważnić, ponieważ oferty znacznie przewyższały możliwości finansowe. MZK ogłosił jednak drugi przetarg, koperty z propozycjami dostawców, mają zostać otwarte 2 kwietnia.
Tabor MZK młodnieje z każdym rokiem. Przełomowym momentem w najnowszej historii toruńskiego przewoźnika był rok 2018. Dzięki dwóm przetargom na dostawę fabrycznie nowych autobusów hybrydowych (zamówienie zrealizował MAN) oraz napędzanych olejem (kontrakt przypadł Solarisowi), udało się wreszcie zdeklasować jelcze, które do tej pory były najliczniejszą grupą pojazdów w toruńskim MZK. W tej chwili MZK posiada 152 autobusy, jelcze odjeżdżają do lamusa, jest ich już tylko 19, w tym jeden odrestaurowany, kursuje jako autobus retro.

Puste szkoły, puste półki w sklepach, namiot przed szpitalem zakaźnym - tak wygląda Toruń w trakcie pandemii koronawirusa. Choć nie potwierdzono u nas jeszcze żadnego przypadku zakażenia, to zachowane są wszelkie środki ostrożności. Sprawdźcie, jak mieszkańcy Torunia radzą sobie z paniką przed koronawirusemPOLECAMY:Szpital zakaźny w Toruniu ogrodzony! Co się stało?Koronawirus. Co z mszami w kościołach? Jest decyzja toruńskiego biskupaEpidemia koronawirusa - raport minuta po minucie o najnowszych informacjach dotyczących wirusa w Polsce i na świecie

Toruń podczas epidemii koronawirusa. Tak wygląda miasto!

Miejski Zakład Komunikacji kupił również zamgławiacze do dezynfekcji pojazdów.
- Zamgławianie to jedna z najbardziej efektywnych oraz skutecznych metod dezynfekcji - tłumaczy Sylwia Derengowska, rzeczniczka MZK. - Odkażający koncentrat zmieszany z wodą rozprowadza się tzw. zamgławiaczem ULV. Jest to specjalistyczny generator mgły. Zamgławianie ULV jest dużo bardziej efektywne i skuteczniejsze niż np. mycie, gdyż środek odkażający, gdyż krople tworzone podczas oprysku są bardzo małe, zwykle mają ok. 20 mikrometrów, i dzięki temu mogą wniknąć praktycznie wszędzie.
Każdy pojazd będzie w ten sposób odkażany co najmniej raz na dwa dni. Poza tym pracownicy MZK każdego dnia myją poręcze, przyciski, automaty do biletów itp we wszystkich wykorzystywanych pojazdach.

MZK Toruń zmienia zasady sprzedaży biletów. Pasażerowie muszą kupić bilet zanim wsiądą do autobusu lub tramwaju. Powodem jest zagrożenie koronawirusem. SZCZEGÓŁY NA KOLEJNEJ STRONIE >>>>

MZK zawiesiło sprzedaż biletów w autobusach i tramwajach

Kilka dni temu, gdy zapadła decyzja o zamknięciu szkół, MZK poinformował, że tramwaje i autobusy będą kursowały według rozkładów obowiązujących podczas ferii. Zaprotestowało przeciw temu sporo mieszkańców, którzy korzystają z komunikacji miejskiej dojeżdżając do pracy. Decyzja ta, jak już wcześniej informowaliśmy, została więc cofnięta.
- Będziemy reagować dynamicznie, przygotowując specjalne rozkłady - mówi Marcin Kowallek, dyrektor magistrackiego Wydziału Gospodarki Komunalnej. - Obecnie zasada jest taka, że utrzymujemy rozkłady jazdy, które obowiązują w dni szkolne, tylko korygujemy niektóre kursy. Tam gdzie trzeba dowieźć ludzi do pracy autobusów będzie więcej. Będziemy badać liczbę pasażerów i reagować na zapotrzebowanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska