Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do wiedzy na 150 sposobów

Tekst: Anna Krzesińska, zdjęcia: Jacek Smarz
Na inaugurację festiwalu dziś o godz. 18 w „Baju Pomorskim” odbędzie się dyskusja o chemii, tej bliskiej nam, która pozwala wyjaśnić zjawiska, zachodzące w otaczającym nas świecie.

Na inaugurację festiwalu dziś o godz. 18 w „Baju Pomorskim” odbędzie się dyskusja o chemii, tej bliskiej nam, która pozwala wyjaśnić zjawiska, zachodzące w otaczającym nas świecie.

<!** Image 2 align=none alt="Image 170321" sub="Na festiwalu znajdą coś dla siebie miłośnicy historii">Nie trzeba się zapisywać, ale liczba miejsc jest ograniczona (do trzystu), więc obowiązuje zasada, kto pierwszy, ten lepszy.

Ciekawie zapowiada się poniedziałkowy i wtorkowy pokaz „24 godziny z życia kobiety pradziejowej”. Przy rekonstrukcji fragmentu chaty sprzed 2000 lat Ewa Bokiniec i Leszek Kucharski z Muzeum Okręgowego zaprezentują zajęcia kobiet w owych czasach: tkanie, mielenie ziarna na mąkę, gotowanie przy użyciu kamieni rozgrzanych w palenisku, szycie odzieży ze skór szydłem i igłą kościaną, lepienie i zdobienie drobnych przedmiotów z gliny. Spotkanie odbędzie się w Muzeum Okręgowym (Dział Archeologii, dziedziniec przy ul. Św. Jakuba 20a). Zgłoszenia przyjmuje Leszek Kucharski (tel. 56 660 56 56, e-mail: [email protected]).

<!** reklama>Organizatorzy przygotowali też coś dla tych, których paraliżuje strach na samą myśl o publicznym wystąpieniu. Podczas warsztatów dowiedzą się oni, jak kształtować swój wizerunek - na co zwracać uwagę, jak się ubrać, jak mówić, a nawet, jakie nałożyć skarpetki, aby dobrze wypaść. Impreza odbędzie się 19 kwietnia w godz. 16-17.30 oraz 18-19.30 na Wydziale Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK. Zgłoszenia przyjmuje Patrycja Brzozowska (e-mail: [email protected]).

<!** Image 3 align=right alt="Image 170321" sub="Z Rafałem Blechaczem będzie można porozmawiać o muzyce">Przygotowano też coś dla ludzi o mocnych nerwach. Dowiedzą się oni wszystkiego o impulsach nerwowych i sprawdzą, co wpływa na to, że ktoś ma „mocne” nerwy, a ktoś inny „słabe”. Przygotowano dwa takie wykłady z pokazem - w poniedziałek (18 kwietnia), w godzinach 11.15-12 oraz we wtorek, w tych samych godzinach, w Instytucie Fizyki UMK. Zgłoszenia przyjmuje mgr Waldemar Krychowiak (tel. 56 611 32 57).

Kto chciałby się dowiedzieć czegoś więcej o najpopularniejszej internetowej wyszukiwarce Google, powinien przyjść w sobotę (16 kwietnia) o godz. 11 do Wydziału Matematyki i Informatyki UMK. Dr hab. Piotr Bała, prof. UMK, oraz mgr Błażej Zyglarski przystępnie wyjaśnią, na czym polega fenomen Google i dlaczego potrafi ona skatalogować zasoby Internetu. Na ten wykład nie obowiązują wejściówki ani zapisy. Kto przyjdzie wcześniej, ten wejdzie (sala pomieści 200 osób).

Wiele osob z pewnością zechce się dowiedzieć, co ma piernik do wiatraka. Od wynalazku Cornelisa Corneliszoona, który skonstruował pierwszy wał korbowy, do maszyn molekularnych, od fenolu, popularnego środka odkażającego, do piernika nierozerwalnie związanego z Toruniem, ukazany zostanie wpływ odkryć naukowych na życie codzienne, a wszystko przez pryzmat chemii organicznej. Wykład wygłosi dr Andrzej Wolan w sobotę (16 kwietnia) o godz. 12 na Wydziale Chemii UMK. Nie obowiązują zapisy ani wejściówki.

<!** Image 4 align=none alt="Image 170321" sub="Usatysfakcjonowani powinni być też fani nauk przyrodniczych...">Fort IV proponuje spotkanie z duchami. Przemierzając forteczne zakamarki można będzie natrafić na serie dziwnych zdarzeń, związanych z historią warowni. W mrocznych korytarzach pokażą się zjawy, a na fortecznych stokach będzie można słyszeć huk dział i jęki rannych... To niezwykłe przeżycie czeka nas w sobotę (16 kwietnia) w godzinach 21-22 oraz 22-23. Zgłoszenia przyjmuje Emilia Czerwińska (tel. 56 655 82 36, e-mail: [email protected]).

<!** Image 5 align=none alt="Image 170321" sub="... i nauk technicznych">Nie zabraknie tańca. Zespół tańców irlandzkich „Beltaine” zaprasza chętnych na warsztaty taneczne, zakończone pokazem i zabawą celtycką - Ceili w sobotę (16 kwietnia) i w niedzielę (17 kwietnia) w godzinach popołudniowo-wieczornych w klubie „Carpe Diem” przy ul. Ducha Świętego 8/10. Zgłoszenia przyjmuje Malwina Wołoszyn (tel. 601889385, e-mail: [email protected])

Zakończenie festiwalu zaplanowano w Teatrze im. Horzycy na 19 kwietnia o godz. 19. Chętni (bez zapisów i wejściówek, 300 miejsc) obejrzą spektakl muzyczny Dana Goggina „Siostrunie”, przygotowany przez Akademię Muzyczną w Bydgoszczy. Akcja dzieje się w Zakonie Sióstr Małych. Kucharka gotuje zupę grzybową, co kończy się gwałtowną śmiercią większości zakonnic. Siostry muszą wymyślić, jak zdobyć fundusze na pogrzeb - pieniędzy nie ma, bo matka przełozona kupiła zestaw DVD... Spektakl wyreżyserował Witold Szulc.

Szczegółowy program festiwalu, na który złoży się ponad 150 imprez, można znaleźć na stronie http://www.festiwal.torun.pl/program/.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska