Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobiega końca bój szkół o absolwentów gimnazjów

Marcin Dutkowski
Od lat miasto promuje szkolnictwo zawodowe, ale największy bój toczy się w renomowanych liceach. Równie ważna, co oferta i poziom, jest także ich rozrywkowa strona.

Od lat miasto promuje szkolnictwo zawodowe, ale największy bój toczy się w renomowanych liceach. Równie ważna, co oferta i poziom, jest także ich rozrywkowa strona.

Dobiega końca pierwszy etap tegorocznej rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.

- Przygotowaliśmy 2218 miejsc, natomiast w internetowym systemie rekrutacyjnym założono 1565 kont - informuje Andrzej Cherek, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego. - Dopiero w środę, gdy system zostanie zamknięty, liczba kont zostanie zweryfikowana. Zlikwidowane zostaną te podwójne, założone najprawdopodobniej przez pomyłkę. Wówczas może okazać się, że kandydatów jest nawet o kilkadziesiąt mniej, jak bywało w ubiegłych latach.

Rezerwa 700 miejsc pozwala zakładać, że każdy absolwent gimnazjum znajdzie dla siebie miejsce, ale nie ma gwarancji, że będzie to jego wymarzona szkoła. Najspokojniejsza może być młodzież zainteresowana podjęciem nauki w technikach i szkołach zawodowych. Tutaj miejsc jest najwięcej.

- Po szkołach zawodowych łatwiej znaleźć pracę - mówi wprost Andrzej Cherek.

Każdego roku ich oferta rozszerzana jest o nowe kierunki. Tegoroczną nowością jest technik farmaceuta na poziomie szkoły policealnej. Niektóre propozycje się przyjmują, jak na przykład technik mechatronik, technik weterynarii czy technik fryzjerstwa, inne jednak nie. Nie było na przykład chętnych do zdobycia zawodu szwaczki.

- Zamysły dorosłych nie zawsze pokrywają się z zainteresowaniami i oczekiwaniami młodych osób - stwierdza naczelnik Wydziału Edukacji.

O kandydatów walczą także licea ogólnokształcące, zwłaszcza te renomowane - nawet mimo tego, że są tam ustanowione dosyć wysokie limity punktowe. Wysoki poziom edukacji jest tam tak oczywisty, że często schodzi na drugi plan.

- Niestety, dzisiejsze czasy prowokują szkoły do tego, aby reklamować nie tylko to, jak uczymy, ale również jak się bawimy - przyznaje Małgorzata Tomaszewska, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego, w którym na 160 miejsc przypada 239 kandydatów. - Nad promocją pracujemy wszyscy. W tym roku świetnie zaświadczyli o nas uczniowie klas pierwszych i drugich, którzy mieli mnóstwo fantastycznych pomysłów, a przede wszystkim maturzyści, którzy dali z siebie 100 proc.

II LO jest bowiem jedną z dwóch grudziądzkich szkół (drugą jest Zespół Szkół Ekonomicznych), w którym w tym roku maturę zdali wszyscy uczniowie.

WARTO WIEDZIEĆ
* W czwartek, 4 lipca, szkoły ponadgimnazjalne wywieszą listy osób wstępnie przyjętych. Kandydaci będą wówczas musieli potwierdzić wolę podjęcia nauki poprzez dostarczenie oryginałów dokumentów.
* Ostateczne listy przyjętych gotowe mają być w poniedziałek, 8 lipca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska