Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobra zmiana w każdej klasie. Edukacja Polska oświata żegna gimnazja

Redakcja
Pikieta ZNP podczas wizyty Anny Zalewskiej Minister Edukacji Narodowejpikieta
Pikieta ZNP podczas wizyty Anny Zalewskiej Minister Edukacji Narodowejpikieta Jacek Smarz
- Gdybyśmy nie zaczęli wygaszania gimnazjów, za rok zrobiłyby to samorządy, borykające się z niżem demograficznym - przekonywała wczoraj Anna Zalewska, minister edukacji narodowej. Innego zdania są z kolei związkowcy ze Związku Nauczycielstwa Polskiego, którzy już zapowiadają stanowcze protesty.

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska przyjechała do Torunia, żeby w mieście, gdzie zimą ubiegłego roku zrodziła się akcja „Ratujmy gimnazja”, opowiedzieć o swojej wizji polskiego systemu szkolnictwa.

- Szkoła to nie tylko miejsca pracy. To uczniowie, ich sukcesy i porażki - mówią inicjatorki akcji „Ratujmy gimnazja” z Zespołu Szkół nr 24 przy ul. Ogrodowej w Toruniu. - Nie zgadzamy się na zaprzepaszczenie efektów naszej pracy. Mamy poparcie 250 tysięcy osób.

Gimnazjum - likwidacja. Niż i słabe wyniki

Te liczby jednak nie przekonały pani minister. W nowym systemie edukacji gimnazjów nie ma. W ich miejsce wprowadzona zostanie 8-letnia szkoła podstawowa z etapem nauczania wczesnoszkolnego (klasy 1-4) i poziomem gimnazjalnym (klasy 5-8).

W 2017 roku młodzież zamiast do pierwszej klas gimnazjum pójdzie do pierwszej klasy szkoły powszechnej. W przejściowym etapie wdrażania reformy możliwa będzie nauka w budynkach dawnych gimnazjów, które staną się częścią ośmiolatek.

- Wiele analiz pokazało nam, że wyniki dydaktyczne są dobre tylko w tych gimnazjach, gdzie mamy kontynuację nauki po szkole podstawowej. Samodzielne placówki dla młodzieży się nie sprawdziły - tłumaczy Anna Zalewska. - Znamy też sytuację demograficzną i niż, który nęka gimnazja. Wkrótce samorządy same zaczęłyby je zamykać.

Minister edukacji zapowiedziała też zmiany na pierwszym poziomie szkoły powszechnej. Dzieci będą tam chodziły przez 4 lata. Przez cały ten okres będą mieć tego samego wychowawcę, a nauczyciele przedmiotów typu przyroda czy historia będą go wspomagać.

Gimnazjum - likwidacja. Internet i wycieczki

Wielkie zmiany czekają samych uczniów. Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada, że już w 2017 roku lekcje w klasach dla najmłodszych będą się rozpoczynać kwadransem głośnego czytania. Wsparcie dostaną biblioteki. W nowej podstawie programowej zaplanowano korelację pomiędzy lekcjami polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie. Obowiązkowe staną się wycieczki do miejsc historycznych oraz żywe lekcje historii.

Polska szkoła postawi też na wolontariat, który będzie drogą do nauki empatii i odpowiedzialności za siebie i innych.

Wszystkie placówki mają zostać wyposażone w tablice interaktywne oraz szerokopasmowy internet. Sieć ma być źródłem wiedzy.

Bardzo ważna zmiana dotyczyć będzie nauki języków obcych. Przez cały okres edukacji, czyli dwanaście lat - uczeń będzie poznawał ten język, którego uczył się od samego początku.

Gimnazjum - likwidacja. Nazwy do korekty

Nauczyciele liczyć mogą na zmiany w systemie awansu zawodowego oraz ograniczenie biurokracji.

Rozważana jest możliwość wprowadzenia stopnia nauczyciela specjalisty, który musiałby posiadać tytuł doktora.

Duże pieniądze mają zostać wydane na dokształcanie pedagogów. Wydłużone mają zostać także staże, a po ich zakończeniu sprawdzane będą predyspozycje do pracy w szkole.

Nazwę zmienią też placówki kształcące niepełnosprawną młodzież. Nie będą się nazywać specjalne, ale specjalistyczne. Tak życzyli sobie rodzice.

I jeszcze jedna bardzo ważna zmiana. Szkoły zawodowe nie będą już zawodówkami, ale dwuetapowymi szkołami branżowymi. Ich absolwenci będą mogli zdawać maturę, która umożliwi im późniejsze zdobycie tytułu licencjata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska