Dobrowolne ubezpieczenie dla przedsiębiorców

Redakcja
Przedsiębiorca prowadzący własną firmę podlega z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu. Jednak nie wszystkie rodzaje ubezpieczeń są dla niego obowiązkowe.

Przedsiębiorca prowadzący własną firmę podlega z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu. Jednak nie wszystkie rodzaje ubezpieczeń są dla niego obowiązkowe.

Objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym następuje na wniosek osoby prowadzącej działalność, składany na formularzu ZUS ZUA. Przedsiębiorca podlega temu ubezpieczeniu od dnia wskazanego we wniosku, jednak nie wcześniej niż od dnia, w którym wniosek został zgłoszony.

Zgłoszenie na druku ZUS ZUA

Objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym następuje również w sytuacji, gdy osoba prowadząca działalność nie zgłosiła tego faktu w dokumencie ZUS ZUA, ale rozliczyła i opłaciła w terminie oraz w pełnej wysokości składkę na ubezpieczenia społeczne łącznie ze składką na ubezpieczenie chorobowe.

Nieterminowa opłata

Gdy przedsiębiorca zamierza zrezygnować z ubezpieczenia chorobowego, może to zrobić zgłaszając wyrejestrowanie na formularzu ZUS ZWUA. Wówczas ubezpieczenie ustaje od dnia wskazanego we wniosku, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został złożony. Nie jest to jednak jedyna przyczyna wyłączenia z omawianego ubezpieczenia. Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ustaje również z powodu nieopłacenia składki w terminie lub w sytuacji opłacenia jej w niepełnej wysokości. Wówczas wyłączenie z ubezpieczenia następuje od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który przedsiębiorca nie opłacił składki lub zapłacił składkę w nieprawidłowej wysokości.

<!** reklama>Jeżeli jednak za część miesiąca został pobrany zasiłek, ubezpieczenie chorobowe ustaje od dnia następnego po dniu, za który zasiłek przysługuje. W przypadku ustania ubezpieczenia chorobowego z powodu nieopłacenia w terminie należnej składki, osoba prowadząca działalność może wystąpić z wnioskiem do jednostki terenowej ZUS o wyrażenie zgody na opłacenie składki po terminie. We wniosku należy podać przyczyny nieopłacenia składki w terminie.

Podstawa wymiaru i składki

Podstawę wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe dla osoby prowadzącej działalność stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, czyli kwota zadeklarowana nie niższa niż 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, a dla osób korzystających z ulgi w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne kwota zadeklarowana nie niższa niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Warto zapamiętać, że podstawa wymiaru na omawiane ubezpieczenie nie może przekroczyć miesięcznie 250 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Natomiast wysokość składki na ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy wynosi 2,45 proc. podstawy wymiaru.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie