Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobrzyńska radość

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Chojnicka
Żyjemy coraz szybciej, a przygotowania do świąt ograniczamy do minimum. Już tylko niewielu z nas ma chęć i czas na samodzielne wykonanie palemki czy upieczenie baby drożdżowej...

Żyjemy coraz szybciej, a przygotowania do świąt ograniczamy do minimum. Już tylko niewielu z nas ma chęć i czas na samodzielne wykonanie palemki czy upieczenie baby drożdżowej...

<!** Image 2 align=right alt="Image 49549" sub="Genowefa Gabryelczyk, zgodnie z tradycją, przygotowuje kraszanki">Żaden nastolatek nie będzie się jużdziś raczej kąpał przed rezurekcją w jeziorze czy rzece, aby wyleczyć trądzik... Czasy się zmieniły, a wraz z nimi wierzenia, ale tradycje wielkanocne w wielu miejscach są nadal żywe.

Gospodynie, które kultywują dawne zwyczaje i obrzędy, chroniąc je przed odejściem w zapomnienie, znajdziemy w Radomicach w powiecie lipnowskim.

Dziesięć niezłomnych kobiet

Od ponad trzydziestu lat działa tam zespół folklorystyczny Radość Ziemi Dobrzyńskiej, do którego dziś należy dziesięć pań. Najmłodsza ma niespełna czterdzieści lat, a najstarsza dziewięćdziesiąt. Założycielką zespołu jest Janina Jakubowska, która pracowała jako nauczycielka w miejscowej podstawówce. Zespół uczestniczy w wielu przeglądach twórczości ludowej, a w swoim dorobku ma także organizowanie widowisk przypominających dawne obyczaje ludowe, na przykład darcie pierza, deptanie kapusty, zrękowiny, zaręczyny, spotkanie sąsiedzkie, oczepiny, noc świętojańską.

- Chcemy podtrzymywać i przekazywać młodym ludziom piękne tradycje ziemi dobrzyńskiej - mówi Janina Jakubowska, kierowniczka zespołu Radość Ziemi Dobrzyńskiej. - Śpiewamy piosenki zasłyszane od starszych osób, organizujemy pokazy kulinarne, aby stare przepisy nie poszły w zapomnienie.

Sprzątanie tylko do środy

Z Wielkanocą związane są na ziemi dobrzyńskiej różne zwyczaje i obrzędy. Dawniej każdy dzień Wielkiego Tygodnia miał swoją barwę i rytuał, który przybliżał do radosnego świętowania Zmartwychwstania Pańskiego.

Do Wielkiej Środy każda gospodyni bezwzględnie musiała się wyrobić z gruntownymi porządkami, gdyż w Wielki Czwartek i Piątek czekało ją przygotowywanie świątecznych potraw i wypieków. Izby zdobiono kwiatami z bibuły, wykonywano też stroiki podwieszane do sufitu, zwane pająkami.

Niedawno Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Wielgie przygotowało dla gospodyń szkolenie na temat przygotowywania stroików wielkanocnych. Prowadziła je Magdalena Włodarska z ODR-u w Zarzeczewie. Mistrzynią w wykonywaniu palm jest Janina Grzegorzewska z Bałdowa w gminie Wielgie.

Rosa na ładną cerę

- Koniecznie należało upiec drożdżową babę. Jeśli ładnie wyrosła, była dobrą wróżbą - mówi Anna Rudzka z Zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Dobrzyńskiej w Lipnie. - Dlatego kobiety wyganiały wszystkich domowników z kuchni, aby nikt nie chodził i nie otwierał drzwi, gdy rosło ciasto.

<!** reklama left>- Pamiętam, jak przed pójściem na rezurekcję, jeszcze przed wschodem słońca, zbierałam rosę z szyb i przemywałam nią oczy - opowiada Genowefa Gabryelczyk z zespołu „Radość”. - Miało to zapewnić ładną cerę przez cały rok.

Na ziemi dobrzyńskiej kiedyś należało poświęcić wszystko to, co miało być spożyte w czasie wielkanocnego śniadania i dlatego przygotowywano ogromne kosze z jedzeniem. Nie mogło zabraknąć w nich baranka pieczonego z ciasta lub wyrabianego z masła, symbolizującego Chrystusa, oraz malowanych jajek jako symbolu narodzenia miłości. Warto wiedzieć, że jednokolorowe jajka to malowanki lub kraszanki, a różnobarwne - pisanki. Chleb to symbol ciała Chrystusa, chrzan jego męki, kiełbasa kończącego się postu. Sól miała chronić od zepsucia.

Świąteczny savoir-vivre

- W pierwszy dzień świąt wszyscy wybierali się na rezurekcję, po czym wracali do domu na śniadanie, podczas którego spożywano pokarmy poświęcone w Wielką Sobotę. Gospodarz lub gospodyni dzielili święcone na tyle części, ilu było domowników, składając przy tym życzenia. W ogóle cały dzień spędzano w gronie najbliższych i nie składano wizyt - stwierdza Anna Rudzka.

Swoim sprawdzonym przepisem na pyszną babkę gotowaną postanowiła podzielić się z naszymi Czytelnikami Danuta Jankowska, która jest związana z radomickim zespołem od momentu jego powstania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska