Dochodzenie należności z tytułu składek

Redakcja
Zgodnie z przepisami, przedsiębiorcy zobowiązani są do terminowego rozliczania i opłacania składek na ubezpieczenia społeczne zarówno za siebie, jak i za zatrudnione osoby.

Zgodnie z przepisami, przedsiębiorcy zobowiązani są do terminowego rozliczania i opłacania składek na ubezpieczenia społeczne zarówno za siebie, jak i za zatrudnione osoby.

Natomiast ZUS zobowiązany jest do ściągania wszystkich należności nieopłaconych w terminie, jeżeli nie uległy przedawnieniu.

ZUS ma 10 lat na dochodzenie należności

Zasady dotyczące przedawnienia należności z tytułu składek regulują przepisy ustawy z 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych.

<!** reklama>Zgodnie z jej przepisami, obowiązującymi do 31 grudnia 2002 roku, należności z tytułu składek ulegały przedawnieniu po upływie pięciu lat, licząc od dnia, w którym składki stały się wymagalne. W praktyce okres ten wydłużał się do dziesięciu lat, ponieważ bieg przedawnienia przerywała każda czynność podjęta przez ZUS, która zmierzała do ściągnięcia należności, jeżeli o czynności tej został powiadomiony płatnik.

Od 1 stycznia 2003 roku wszedł w życie przepis znowelizowanej ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zgodnie z którym należności z tytułu składek ulegają przedawnieniu po upływie dziesięciu lat. Powyższa zasada ma zastosowanie do należności, które nie uległy przedawnieniu do 31 grudnia 2002 roku. Nie dotyczy natomiast zaległości, które wygasły przed dniem wejścia w życie nowych przepisów.

Ogłoszenie upadłości przerywa bieg terminu przedawnienia

Obowiązujące przepisy przewidują również sytuacje, w których bieg terminu przedawnienia może ulec zawieszeniu lub przerwaniu. Zawarcie przez płatnika umowy o odroczenie terminu płatności składek lub o rozłożenie na raty spłaty należności powoduje, że bieg terminu przedawnienia nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu od dnia zawarcia umowy do dnia terminu płatności odroczonej należności z tytułu składek lub ostatniej raty. Zawieszenie biegu terminu przedawnienia następuje również od dnia podjęcia pierwszej czynności, zmierzającej do wyegzekwowania należności z tytułu składek, o której dłużnik został powiadomiony, aż do momentu zakończenia postępowania egzekucyjnego. W sytuacji, gdy wydanie decyzji stwierdzającej istnienie zaległości uzależnione jest od rozstrzygnięcia zagadnień wstępnych przez inny organ lub sąd, zawieszenie biegu terminu przedawnienia trwa do dnia, w którym decyzja organu stała się ostateczna lub uprawomocniło się orzeczenie sadu. Jednak nie może trwać dłużej niż dwa lata. Także z powodu śmierci spadkodawcy bieg terminu przedawnienia ulega zawieszeniu do dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku, nie dłużej jednak niż do dnia, w którym upłyną dwa lata od śmierci spadkodawcy. Zawieszenie terminu przedawnienia dotyczy również należności z tytułu składek wynikających z decyzji o odpowiedzialności osób trzecich lub następcy prawnego. Jednak w tym przypadku przedawnienie następuje po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym decyzja została wydana.

Natomiast jedyną przyczyną przerwania biegu terminu przedawnienia jest ogłoszenie upadłości płatnika. W tym przypadku wznowienie biegu terminu przedawnienia rozpoczyna się na nowo od dnia następującego po dniu uprawomocnienia się postanowienia o ukończeniu postępowania upadłościowego lub jego umorzeniu.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie