MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dodatkowe 258 złotych miesięcznie do emerytury. Co trzeba zrobić, by otrzymać te pieniądze? Wyjaśniamy!

mfred
Którzy seniorzy mogą liczyć na 258 złotych comiesięcznego dodatku?
Którzy seniorzy mogą liczyć na 258 złotych comiesięcznego dodatku? Pixabay
Ponad sto tysięcy emerytów może liczyć na specjalny dodatek w wysokości 258 złotych miesięcznie. Taka kwota wypłacana jest po tegorocznej waloryzacji. Kto ma prawo do tych pieniędzy i jak ubiegać się o specjalny dodatek?

Emeryci mogą liczyć na specjalny dodatek, który w tym roku po waloryzacji wynosi 258 złotych. Pieniądze mogą otrzymać jednak tylko ci seniorzy, którzy nieśli pomoc w ramach pełnionej ochotniczo służby. Świadczenie ratownicze przyznawana jest od 2021 roku. Kto może na nie liczyć i jakie kryteria trzeba spełniać?

Dożywotni dodatek do emerytury

Żeby otrzymać świadczenie ratownicze należało przez wiele lat udzielać się w ochotniczej straży pożarnej lub ratownictwie górskim. Emeryci, którzy chcą dostawać taki dodatek muszą legitymować się odpowiednim stażem w tych służbach. Dodatek, który corocznie jest waloryzowany przysługuje tylko tym osobom, które wykazują się odpowiednim stażem w akcjach ratowniczych.

Prawo do tego świadczenia przysługuje strażakowi ratownikowi OSP, który czynnie uczestniczył jako członek OSP w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych (wymagany bezpośredni udział co najmniej raz w roku)

  • przez co najmniej 25 lat (w przypadku mężczyzn)

  • oraz 20 lat (w przypadku kobiet).

  • przy naliczaniu okresu czynnego uczestnictwa w działaniach ratowniczych nie jest wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat w OSP.

Wniosek o świadczenie ratownicze

Świadczenie ratownicze przyznaje się na wniosek zainteresowanego złożony do komendanta powiatowego (miejskiego) PSP – tj. organu przyznającego, właściwego dla siedziby jednostki OSP, do której należy strażak ratownik OSP. Prawo do tego świadczenia przysługuje po osiągnięciu przez mężczyznę 65 roku życia, a przez kobietę 60 roku życia.

W celu udowodnienia uczestnictwa w akcjach ratowniczych przed 31 grudnia 2011 roku, jak podaje interia.pl, należy złożyć pismo podpisane przez przynajmniej trzy osoby, spośród których choć jedna musi mieć za sobą okres pełnienia funkcji publicznych lub okres zatrudnienia w urzędzie obsługującym organ administracji samorządowej. Staż pracy sygnatariusza składającego poręczenie musi choć częściowo pokrywać się z czasem, w którym wnioskodawca brał udział w akcjach ratowniczych.

Kiedy wypłaty dodatku

Wypłaty obsługiwane są przez Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Uprawnieni powinni otrzymać przelew do 15. dnia każdego miesiąca. Świadczenie ratownicze wypłacane jest beneficjentowi dożywotnio. Ten dodatek do emerytury wypłacany jest bez względu na wysokość zasadniczego świadczenia seniora.

Z danych Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wynika, że w okresie od 1 stycznia do 31 października 2023 r. złożono do komendantów miejskich lub powiatowych Państwowej Straży Pożarnej  112 791 wniosków z czego:

  • 122 106 wnioskującym przyznano świadczenia

  • 37 wnioskodawców odwołało się od negatywnej decyzji

  • z czego 18 odwołań  rozpatrzono pozytywnie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska