Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dodatkowe 5 dni wolnego na opiekę nad dzieckiem. Kto może uzyskać oprócz rodziców? Są kolejne zmiany w Kodeksie Pracy!

tw
Dodatkowe dni wolne na opiekę nad dzieckiem. Zmiany w Kodeksie Pracy już w sierpniu wejdą w życie. Co to oznacza dla rodziców i nie tylko? Sprawdźcie!WIĘCEJ >>>TUTAJ
Dodatkowe dni wolne na opiekę nad dzieckiem. Zmiany w Kodeksie Pracy już w sierpniu wejdą w życie. Co to oznacza dla rodziców i nie tylko? Sprawdźcie!WIĘCEJ >>>TUTAJ Archiwum Polska Press
Dodatkowe dni wolne na opiekę nad dzieckiem. Zmiany w Kodeksie Pracy już w sierpniu weszły w życie. Co to oznacza dla rodziców i nie tylko? Sprawdźcie szczegóły! W sierpniu w życie weszły ważne zmiany w Kodeksie Pracy. Jedna z kluczowych modyfikacji to przyznanie aż 5 dni opieki na dziecko, co ma wynikać z dostosowania polskiego prawa do unijnych dyrektyw. Komu będą przysługiwać dodatkowe dni wolne? Na jakich zasadach można je otrzymać? Polska otrzymała czas do początku sierpnia 2022 roku, by dostosować wewnętrzne przepisy do tych unijnych. Celem jest wspieranie zasady "work-life balance". Ma ona pomagać rodzicom w godzeniu obowiązków służbowych z wychowywaniem dzieci.

Spis treści

Wideo. Rodzinny kapitał opiekuńczy

od 16 lat

Kodeks Pracy - są zmiany w urlopie opiekuńczym

Wszyscy ojcowie oraz matki powinni ucieszyć się z informacji o zwiększeniu urlopu opiekuńczego nad dzieckiem. Za sprawą nowelizacji Kodeksu Pracy, urlop opiekuńczy na dziecko zostanie wydłużony – z dwóch do pięciu dni. Okazuje się jednak, że z dni wolnych mogą skorzystać nie tylko rodzice.

WIĘCEJ INFORMACJI O WOLNYM NA OPIEKĘ ZNAJDZIESZ >>>TUTAJ<<<

5 dni opieki na dziecko. Czas na zmiany w Kodeksie Pracy

5 dni opieki na dziecko przysługiwać będzie nie tylko rodzicom czy opiekunom dziecka. Może je także otrzymać osoba, która zapewnia opiekę lub wsparcie członkowi rodziny, a nawet lokatorowi tego samego gospodarstwa domowego. O konkretnie mowa?

  • o osobach, które wymagają osobistej opieki,
  • osobach ze znacznym wsparciem z poważnych względów medycznych, takich jak choroba, kontuzja czy nagły wypadek,
  • opiekę można otrzymać w przypadku, gdy wsparcia potrzebuje syn lub córka, matka lub ojciec, małżonek lub małżonka.

Ma to jednak być forma urlopu bezpłatnego.

Nowelizacja Kodeksu Pracy. Dodatkowa zmiana w przepisach

Sierpniowa nowelizacja Kodeksu Pracy wprowadza jeszcze inną ważną zmianę. Mowa o zapisach dotyczących tzw. siły wyższej, czyli wolnego od pracy w nagłej i nieprzewidzianej sytuacji. W ciągu roku pracownikowi przysługiwać będą 2 dni albo 16 godzin wolnego od pracy. Zachowa on przy tym prawo do 50 proc. wynagrodzenia, które obliczane będzie w czasie urlopu wypoczynkowego.

Urlop opiekuńczy, jak i prawo do skorzystania z wolnego przy tzw. sile wyższej, przysługiwać będzie osobom zatrudnionym na umowie o pracę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska