MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dodatkowe pieniądze dla emerytów: będzie druga waloryzacja emerytur w 2024 roku? Wszystko przez wzrost cen i inflacji!

redpp
Oto wyliczenia >>>
Oto wyliczenia >>> Pixabay
Nadchodzi odmrożenie cen prądu, gazu oraz ciepła. W ramach przeciwdziałania temu rząd może realnie poprawić sytuację seniorów. Będzie to możliwe, jeśli faktycznie zostanie wprowadzona druga waloryzacja rent i emerytur. To będzie możliwe, jeśli inflacja będzie powyżej 5 procent w pierwszym półroczu tego roku. To też byłoby równoznaczne z podwyżką wypłaty 14. emerytury.

Spis treści

Druga waloryzacja to wyższa 14 emerytura? Podwyżki cen przed nami

Niemal pewne jest to, że 1 lipca 2024 roku wzrosną ceny gazu, prądu oraz ciepła. W drugiej połowie roku może to oznaczać wzrost cen, a dokładniej inflacji do 5,2 procent. szef NBP Adam Glapiński potwierdził podczas konferencji prasowej prognozy wysnuwane w tym temacie przez ekonomistów.

Pojawiają się m.in. spekulacje o drugiej waloryzacji emerytur w 2024 roku. Warto przy tym pamiętać o tym, kto zyskał najwięcej na poprzedniej waloryzacji!

Walka z drożyzną? Na jakiej zasadzie druga waloryzacja emerytur?

Rosnąca drożyzna sprawia, że konieczne jest zadanie ważnego pytania: czy seniorzy uzyskają drugą waloryzację rent i emerytur? Jeśli tak, spowodowałoby to wzrost minimalnej emerytury. W konsekwencji również wzrosłaby czternasta emerytura. Świadczenie w wysokości minimalnej emerytury wciąż jest wypłacane, ale zmniejszone według zasady "złotówka za złotówkę", gdy emerytura lub renta wynosi więcej niż 2900 zł brutto.

Pomniejszenie 14. emerytury - świadczenia mniejsze niż rok temu

Jak w praktyce wygląda pomniejszenie wypłaty 14. emerytury? W przypadku osoby zarabiającej np. 3300 zł brutto (mającej taką emeryturę lub rentę), czternasta emerytura będzie obniżona o 400 złotych. Wynika to z faktu, że punktem granicznym jest kwota 2900 zł brutto.

Tegoroczne czternaste emerytury będą o wiele niższe od tych rok temu. W praktyce osoby, które rok temu miał brutto 2500 zł emerytury, dostał 14. netto 2093 zł. W tym roku dostaną już 14. emeryturę w wysokości zaledwie 1406 zł netto. Przelewy z ZUS będą niższe nawet o 1000 złotych niższe!

Gigantyczny dług Polski

Czy ostatecznie rząd wprowadzi drugą waloryzację? Trudno jest o tym spekulować, najprawdopodobniej jednak nie. W praktyce bowiem deficyt budżetowy już w tym momencie jest bardzo wysoki, a niepokojące dane z Ministerstwa Finansów sugerują, że wzrost deficytu jest niepokojąco duży!

Wyliczenia waloryzacji 13. i 14. emerytury

W galerii przedstawiamy przykładowe wyliczenia waloryzacji 13. i 14. emerytury po tegorocznej waloryzacji emerytur.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska