Dodatkowe wsparcie dla toruńskiej policji. Otrzyma 435 tys....

Dodatkowe wsparcie dla toruńskiej policji. Otrzyma 435 tys. zł

Artur Olewiński

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Będzie więcej patroli na toruńskich ulicach.Policjant posterunkowy Konrad Dybcio i strażnik miejski strażnik Mariusz Muszyński

Będzie więcej patroli na toruńskich ulicach. Policjant posterunkowy Konrad Dybcio i strażnik miejski strażnik Mariusz Muszyński ©Grzegorz Olkowski

Dzięki podpisanemu wczoraj porozumieniu pomiędzy Urzędem Miasta a Komendą Miejską Policji, na nasze ulice ma wyjść dodatkowe ponad 3 tysiące patroli. Jak radzą sobie z utrzymaniem bezpieczeństwa?
Będzie więcej patroli na toruńskich ulicach.Policjant posterunkowy Konrad Dybcio i strażnik miejski strażnik Mariusz Muszyński

Będzie więcej patroli na toruńskich ulicach. Policjant posterunkowy Konrad Dybcio i strażnik miejski strażnik Mariusz Muszyński ©Grzegorz Olkowski

Co roku miasto wspiera toruńską policję pieniędzmi na dodatkowe patrole piesze. Podobnie, jak w ostatnich latach i tym razem mundurowi otrzymają na ten cel 335 tys. zł. Oprócz tego kolejne 100 tys. zł zostanie wykorzystane jako dofinansowanie zakupu trzech nowych radiowozów - 2 oznakowanych i 1 nieoznakowanego. Tym samym komenda będzie dysponowała flotą 96 samochodów.
[break]

Dodatkowe 1,5 mln pod opieką


- Dzięki tej umowie zyskamy dodatkowe ponad 3 tysiące patroli - zaczynając od bieżącego miesiąca, aż do jesieni - mówi prezydent Michał Zaleski. - Na pewno zwiększą one bezpieczeństwo i sprawią, że torunianie chętniej będą poruszali się po mieście. Trzeba także pamiętać, że ciąży na nas obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa dla wielokrotnie większej liczby osób, mianowicie przyjezdnych, których co roku odwiedza Toruń około 1,5 miliona.
Na tę samą kwestię zwraca uwagę insp. Antoni Stramek, komendant miejski policji w Toruniu. Jego zdaniem podstawowe środki, którymi dysponuje policja, są wystarczające, aby zapewnić bezpieczeństwo, jednak Toruń, jako miasto turystyczne wymaga odmiennych standardów.
- To, co jest dobre dla innych, jest niewystarczające dla naszego miasta. Z badań wiemy, że bardzo ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w takim ośrodku są właśnie umundurowane patrole piesze, w tym te mieszane, z udziałem Straży Miejskiej. Tymczasem dzięki wsparciu miasta możemy być tam, gdzie w danym momencie stan
bezpieczeństwa jest akurat nieco gorszy.
Dodatkowe siły mają trafić przede wszystkim do tzw. Bezpiecznej Strefy dla Turystów i na zabezpieczenie imprez organizowanych przez miasto.

Policyjne statystyki


Tymczasem, jak wynika ze sprawozdania o stanie bezpieczeństwa na terenie toruńskiej komendy, w 2013 roku odnotowano niewielki spadek liczby przestępstw. W roku 2012 było ich 11.844, a w ubiegłym 10.052.
Co ciekawe, jako jedyna wzrosła liczba przestępstw narkotykowych - z 686 do 767. Według policyjnych statystyk nie należy jednak bić na alarm, bo mundurowi mogą się pochwalić wzrostem wskaźnika wykrywalności.
W przypadku samych przestępstw narkotykowych wykrywalność wynosi ponad 98 proc. Z kolei wśród przestępstw ogółem, spośród nieco ponad 10 tys. przypadków udało się ustalić i zatrzymać sprawców w ponad 6,6 tys. prowadzonych spraw.

Patrole w 2013 roku
Dzięki wsparciu miasta zapewniono 2725 patroli
- Wiosna - marzec: 494 (59 tys. zł), kwiecień: 406 (49 tys. zł), maj: 240 (29 tys. zł)
- Lato - czerwiec: 228 (27 tys. zł), lipiec: 197 (24 tys. zł), sierpień: 305 (37 tys, zł), wrzesień: 385 (46 tys. zł)
- Jesień/zima - październik: 263 (32 tys. zł), listopad: 148 (18 tys. zł), grudzień: 59 (7 tys. zł)

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo