Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dokąd wybrać się dziś i jutro? Może na spotkanie z historią, koncert albo wystawę?

Mirosława Kruczkiewicz
Kwartet smyczkowy muzyków TOS Izabela i Grzegorz Boguszowie (z lewej) oraz Marta i Karol Wroniszewscy zagrają w kościele św. Jakuba
Kwartet smyczkowy muzyków TOS Izabela i Grzegorz Boguszowie (z lewej) oraz Marta i Karol Wroniszewscy zagrają w kościele św. Jakuba Fot. Archiwum artystów
Tym razem organizatorzy cyklu imprez „Muzeum-panaceum” dla odbiorców 55+ zapraszają dwa pokolenia.

Na spotkaniu, które odbędzie się dziś, 29 czerwca, w samo południe w toruńskim Muzeum Etnograficznym mile widziani będą seniorzy z wnuczętami w wieku szkolnym.

Tematem będą święci, patroni wodniaków. Opowie o nich dr Artur Trapszyc, autor scenariusza nowej wystawy „Dla żeglowania bezpiecznego. Święci patroni i sanktuaria wodniaków wiślanych”. Będzie się można dowiedzieć, jakie zawody obejmuje miano „wodniacy” i jakie prace wykonywali przedstawiciele tych zawodów. A ponieważ z pracami tymi wiązały się zagrożenia, wodniacy oddawali się pod opiekę świętych, o czym będzie mowa.

Zobacz także: Mistrzostwa Polski w Akrobacji Samolotowej i Szybowcowej w Toruniu 2017

Tradycyjne pieśni zaprezentuje Marta Domachowska. Nie zabraknie przyśpiewek flisackich. Najmłodsi wykonają prace plastyczne na kanwie wysłuchanych opowieści. Będzie losowanie publikacji towarzyszącej wystawie. Zaśpiewa młodzież ze Studia P z MDK. Spotkanie poprowadzi Maria Po-krzywnicka. Bilet kosztuje 3 zł.

W pięknym zabytku

Jutro, w piątek, wnętrze jednego z najpiękniejszych toruńskich zabytków, kościoła św. Jakuba, będzie można podziwiać słuchając muzyki. O godz. 19 rozpocznie się tam kolejny koncert festiwalu „Nova Muzyka i Architektura”. Tym razem wystąpią muzycy związani z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, kwartet w składzie: Izabela Bogusz (I skrzypce), Grzegorz Bogusz (II skrzypce), Marta Wroniszewska (altówka) i Karol Wroniszewski (wiolonczela). Muzykujące wspólnie od trzynastu lat dwie małżeńskie pary zagrają kwartety smyczkowe Stanisława Moniuszki i Karola Szymanowskiego oraz utwór pt. „Kujawsko-pomorskie imaginacje” torunianki Magdaleny Cynk. Wstęp na ten festiwalowy koncert jest wolny.

Jak przed Kolumbem

Kto od muzyki woli plastykę, wybierze otwarcie niezwykłej wystawy w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”

Zobacz także: Bunt kablówek przeciw ustawie

Meksykański artysta Manuel Ramirez Martinez sięga do przedkolumbijskich tradycji swego kraju. Do swoich prac wytwarza dawnymi metodami papier z włókien liści agawy lub kory figowca. Jako spoiwa używa m.in. soku opuncji i aloesu.

„Dodaje węgiel - który według niego symbolizuje nasz początek i nasze przeznaczenie - i inne minerały, by wzbogacić teksturę i uzyskać właściwy kolor. Zabarwia i odbarwia, wyciska, prasuje, dopasowuje, dodaje kolejne substancje” - tak o pracach kolegi pisze inny artysta, Angel Santos. Wystawa pt. „Ziarna życia”/„Semillas de la vida” otwarta zostanie jutro o godz. 19. Wstęp na wernisaż jest wolny. Na wystawie w najbliższych tygodniach odbędą się warsztaty tworzenia papieru z agawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska