Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dokładają nie tylko do pieca

Sławomir Bobbe
Wystarczy się dobrze rozejrzeć, by na remont własnego mieszkania i wymianę instalacji otrzymać wsparcie z urzędu miasta lub spółdzielni mieszkaniowej.

Wystarczy się dobrze rozejrzeć, by na remont własnego mieszkania i wymianę instalacji otrzymać wsparcie z urzędu miasta lub spółdzielni mieszkaniowej.

<!** Image 3 align=none alt="Image 220357" sub="Ciepło najczęściej ucieka przez stare lub źle zainstalowane okiennice. Warto więc przed sezonem grzewczym zwrócić szczególną uwagę na okna
Fot. Dariusz Bloch">

- Co roku rezerwujemy pieniądze w budżecie na wymianę pieców węglowych - mówi Renata Flizikowska, kierownik referatu ochrony powietrza i ziemi bydgoskiego ratusza. - Akcję wymiany pieców węglowych prowadzimy od 2006 roku, przez ten czas ekologiczne ogrzewanie pojawiło się w 836 nieruchomościach.

W tym roku zainteresowanie ze strony mieszkańców Bydgoszczy było tak duże, że wyczerpano już dostępną pulę pieniędzy. Wnioski można składać nadal, ale ze świadomością, że ich realizacja nastąpi dopiero w przyszłym roku.

Starówka priorytetem

Podobną akcję od lat organizuje również toruński magistrat. Tu można dostać za wymianę pieca węglowego i podłączenie się do miejskiego systemu ogrzewania prawie 5,5 tysiąca złotych. - Początkowo rocznie wymienialiśmy od 250 do 300 pieców. Teraz zainteresowanie programem jest mniejsze bo wiele osób już wymieniło stare piece na inne ogrzewanie - mówi Jolanta Swinarska, kierownik referatu ochrony środowiska i gospodarki wodnej Urzędu Miasta Torunia. W Toruniu osoby chętne na wymianę starego pieca, w zależności od sposobu ogrzewania, na którym im zależy, liczyć mogą na wsparcie miasta w wysokości od 20 do 50 procent kosztów inwestycji, przy czym jeśli wymiana dotyczy starówki, która jest dla ratusza priorytetem, nie ustalono górnego limitu refundacji kosztów. - Pomiary stężenia pyłu zawieszonego, a przecież wymiana pieców miała służyć właśnie jego ograniczeniu, wskazują, że akcja jest sukcesem - powietrze jest po prostu czystsze - nie ma wątpliwości Jolanta Swinarska.

<!** reklama>

Za okna też zwrot

Właściciele mieszkań w spółdzielniach mieszkaniowych mogą liczyć na dofinansowanie wymiany starej stolarki okiennej. Wiadomo powszechnie, że źle ogrzewane mieszkanie traci grubo ponad 60 procent ciepła. Ucieka ono głównie przez stare lub źle zainstalowane okna. Nic więc dziwnego, że to od okien właśnie należy zacząć starania o poprawę warunków cieplnych w domu.

- Kończymy właściwie termomodernizację naszych bloków. Dziewięciu na dziesięciu właścicieli mieszkań już wymieniło swoje okna i uzyskało na to dofinansowanie. Im starsze okna do wymiany, tym wyższą refundację można było otrzymać - w niektórych wypadkach było to nawet 80 procent kosztów - dowiedzieliśmy się w Spółdzielni Mieszkaniowej „Na Skarpie” w Toruniu.

- Dużo zależy od spółdzielni, w której się mieszka. Niektóre oferują tylko 10 procent zwrotów kosztów za wymianę okien. Swego czasu Administracja Domów Miejskich w ogóle nie refundowała takiego remontu - zauważa pani Barbara, mieszkanka SM „Budowlani” w Bydgoszczy.

Czym się dogrzać?

Jeśli uznamy, że dostępne w mieszkaniu ogrzewanie - czy to miejskie, piecowe czy gazowe - jest niewystarczające, a w mieszkaniu panuje nieznośny chłód, możemy skorzystać z szerokiej palety urządzeń grzewczych, dostępnych na rynku. Ich zaletą jest szybkość działania - w ciągu godziny mogą podnieść temperaturę nawet sporego pomieszczenia o kilka stopni. Największym ich minusem jest pobór energii - warto zauważyć, że przeciętny termowentylator zużywa około 2 kilowatów energii na godzinę. A żeby utrzymać temperaturę w pomieszczeniu za pomocą takiego urządzenia, musi ono pozostawać włączone.

800 złotych w kujawsko-pomorskich składach opału kosztuje tona dobrego, gatunkowego węgla. Choć to „brudne” paliwo, to dla wielu pozostaje jedyną dostępną formą ogrzewania. Niektórzy nie mają innej możliwości ogrzewania domu, inni cenią to paliwo ze względu na mały koszt. W przeliczeniu na sezon grzewczy tego typu ogrzewanie domu, choć nieekologiczne, okazuje się często najtańsze. (BOB)

w skrócie

Co za dużo, to niezdrowo

W poszukiwaniu oszczędności warto tak ustawiać temperaturę powietrza, by w nocy w pomieszczeniu było 18-19 stopni Celsjusza. To temperatura bezpieczna dla zdrowia, pozwalająca oszczędzać energię. Niektórzy tak ustawiają termostaty, by nocą w domu panowało 17 stopni Celsjusza. Ogrzewanie mieszkania nocą nie jest ani zdrowe, ani dobre dla portfela.

Ciepło z podczerwieni

Stosunkowo wysokie koszty ogrzewania ponoszą lokatorzy mieszkań ogrzewanych prądem. Oni z największym zainteresowaniem powitali nowinkę na polskim rynku - ogrzewanie na podczerwień za pomocą tzw. infrapaneli. To ogrzewanie promieniami podczerwonymi, całkowicie bezpiecznymi dla zdrowia, które przypomina promieniowanie emitowane przez słońce. Panele grzeją bez efektu konwekcji, więc mieszkanie się nie kurzy. W dodatku odczuwalna temperatura jest wyższa o kilka stopni od faktycznej. Ogrzewanie to jest oszczędniejsze nie tylko od klasycznego ogrzewania elektrycznego, ale także od gazowego i olejowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska