Doliczanie okresów pracy do emerytury

Redakcja
Emeryt lub rencista, który pracuje zarobkowo i z tego tytułu podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, może zgłosić wniosek o ponowne ustalenie wysokości świadczenia.

Emeryt lub rencista, który pracuje zarobkowo i z tego tytułu podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, może zgłosić wniosek o ponowne ustalenie wysokości świadczenia.

Wniosek o doliczenie okresu ubezpieczenia należy złożyć nie wcześniej niż po zakończeniu kwartału kalendarzowego. Wówczas ZUS doliczy nieuwzględnione dotychczas okresy składkowe i nieskładkowe. W sytuacji, gdy osoba zaprzestała wykonywania pracy w trakcie kwartału, wniosek o doliczenie okresów ubezpieczenia może zostać zgłoszony w każdym momencie, nawet przed upływem kwartału kalendarzowego, w czasie którego ustało ubezpieczenie. Niezależnie od daty złożenia wniosku, ZUS doliczy do stażu pracy nieuwzględnione dotąd okresy składkowe i nieskładkowe, przebyte przed przyznaniem emerytury lub renty.

Jak wzrośnie emerytura

Ponowne ustalenie wysokości świadczenia, z uwzględnieniem doliczonych okresów ubezpieczenia następuje od miesiąca, w którym został zgłoszony wymieniony powyżej wniosek. Zwiększenie kwoty emerytury polega na doliczenie do kwoty świadczenia - po 1,3 proc. podstawy, za każdy rok okresów składkowych, po 0,7 proc. podstawy wymiaru świadczenia, za każdy rok okresów nieskładkowych. Warto pamiętać, że przy ustalaniu wysokości emerytury lub renty okresy nieskładkowe uwzględniane są w wysokości 1/3 okresów składkowych. W związku z tym, jeżeli już wcześniej uwzględnione zostały okresy nieskładkowe w pełnej wysokości, a świadczeniobiorca składa wniosek o doliczenie kolejnych okresów nieskładkowych, nie zostaną one uwzględnione. Tym samym ZUS nie ustali nowej wysokości emerytury w oparciu o te okresy. Natomiast w sytuacji, gdy na wniosek emeryta do stażu pracy doliczone zostaną nowe okresy składkowe, wówczas zwiększy się liczba lat nieskładkowych możliwych do przyjęcia w celu ponownego ustalenia wysokości emerytury. W takim przypadku ZUS automatycznie doliczy nieuwzględnione wcześniej okresy nieskładkowe do wysokości 1/3 aktualnych okresów składkowych, bez koniczności składania odrębnego wniosku.

<!** reklama>Doliczenie do stażu pracy nie podlegają natomiast okresy pracy w gospodarstwie rolnym. Okresy te są traktowane jako uzupełniające i przyjmowane są wyłącznie wówczas, gdy okresy składkowe i nieskładkowe są zbyt krótkie, aby osoba nabyła uprawnienia do emerytury lub renty. W związku z tym okresy te nie można uwzględnić do stażu pracy, od którego zależy ustalenie wysokości przyznanego świadczenia.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie