Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Domowe sposoby na skaleczenia i rany. Skorzystaj z tych produktów, gdy nie masz pod ręką środków odkażających! Pozwolą uniknąć zakażenia

Monika Góralska
Monika Góralska
Nie tylko środki z apteki skutecznie odkażą ranę. Sprawdź, czym możesz ukoić skaleczenie, aby nie dopuścić do zakażenia i złagodzić podrażnienie.Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Nie tylko środki z apteki skutecznie odkażą ranę. Sprawdź, czym możesz ukoić skaleczenie, aby nie dopuścić do zakażenia i złagodzić podrażnienie.Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. Diana Polekhina, Art Rachen/unsplash.com
Każdemu może się zdarzyć skaleczenie lub zranienie. Jest ono bolesne i nieprzyjemne jednak nie zawsze groźne. W przypadku niewielkich ran często wystarczą domowe sposoby, które nie dopuszczą do zakażenia rany, zdezynfekują ją oraz zniwelują obrzęk i ból. Sprawdź, co możesz zastosować na skaleczenie, jeśli nie masz pod ręką środka dezynfekującego.

Spis treści

Domowe sposoby na skaleczenia i rany. Skorzystaj z tych produktów, gdy nie masz pod ręką środków odkażających!

Zranienie może zdarzyć się każdemu i wszędzie. Często nie mamy wtedy możliwości sięgnięcia po środki dezynfekujące z apteki. Na szczęście jest wiele produktów, które z powodzeniem je zastąpią, a które każdy z nas ma w swojej kuchni lub znajdzie w najbliższym sklepie spożywczym, a nawet w ogródku czy w warzywniaku.

Wypróbuj domowe sposoby na rany i skaleczenia, które złagodzą ból i zapobiegną zakażeniu rany!

Czym jest skaleczenie? Jak wygląda zakażenie?

Skaleczenie to przerwanie ciągłości skóry, które nawet w przypadku niewielkich ran wiąże się z otwarciem drogi do organizmu dla chorobotwórczych drobnoustrojów. Gdy dojdzie do zranienia składniki krwi w styczności z powietrzem zaczynają krzepnąć tworząc skrzep, zapobiegający wnikaniu patogenów w głąb organizmu. Wtedy na ranie tworzy się strup, a pod jego powierzchnią zaczynają działać makrofagi, czyli komórki żerne krwi, które oczyszczają ranę z obumarłych tkanek. Następuje odbudowa tkanek i naczyń krwionośnych, a rana się zasklepia. Jeśli była ona powierzchowna nie pozostaje po niej żaden ślad. W przypadku głębszych ran może zostać blizna.

Czytaj też: Co robić, gdy leci krew? Pierwsza pomoc przy ranach i krwotokach

Niestety, nie zawsze proces gojenia się ran przebiega prawidłowo może bowiem dojść do powikłań i nawet przy niewielkim zranieniu może wdać się zakażenie.

Objawy zakażenia rany to:

  • ocieplenie skóry wokół rany,
  • gorączka,
  • osłabienie, złe samopoczucie,
  • ból, obrzęk i zaczerwienienie rany,
  • ropna wydzielina.

Sprawdź, czym możesz ukoić ranę, aby nie dopuścić do zakażenia i złagodzić podrażnienie.

W przypadku zakażenia proces gojenia zostaje zaburzony, a głównymi czynnikami nie pozwalającymi na prawidłowe gojenie się rany są:

  • obecność w ranie tkanki martwej lub ciała obcego,
  • niedokrwienie obszaru rany,
  • nadmierny wysięk,
  • rozległość rany,
  • niewłaściwa pielęgnacja,
  • ogólny zły stan zdrowia – niedobory witamin, osłabienie odporności, zażywanie niektórych leków, cukrzyca.

Dowiedz się na temat:

Jak dbać o ranę, żeby się szybciej zagoiła?

W przypadku skaleczenia ranę należy jak najszybciej oczyścić najlepiej pod bieżącą wodą lub za pomocą soli fizjologicznej. Jeśli rana jest rozległa, głęboka lub ma nieregularne brzegi najlepiej skorzystać z pomocy lekarskiej i udać się na ostry dyżur lub wezwać karetkę.

W przypadku mniejszych skaleczeń najlepiej jest zastosować środki odkażające. Należy pamiętać też o zabezpieczeniu rany opatrunkiem i częstym zmienianiem go na czysty.

Dodaj firmę
Logo firmy Główny Inspektorat Sanitarny
Warszawa, Targowa 65
Autopromocja

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Domowe sposoby na skaleczenia i rany. Skorzystaj z tych produktów, gdy nie masz pod ręką środków odkażających! Pozwolą uniknąć zakażenia - Strona Zdrowia

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska