Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Domowe święcenie pokarmów. Jak to zrobić samemu? Czy musimy zrobić to w kościele?

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Tradycja święcenia pokarmów w Wielką Sobotę została przerwana wraz z początkiem pandemii. Choć teraz obostrzenia zanikają, wciąż niektórzy obawiają się wychodzenia do większych skupisk ludzi. A te zwykle są w Wielką Sobotę w kościołach. W związku z tym można zdecydować się na samodzielne, domowe poświęcenie pokarmów w koszyczku wielkanocnym. Jak powinien przebiegać ten rytuał?
Tradycja święcenia pokarmów w Wielką Sobotę została przerwana wraz z początkiem pandemii. Choć teraz obostrzenia zanikają, wciąż niektórzy obawiają się wychodzenia do większych skupisk ludzi. A te zwykle są w Wielką Sobotę w kościołach. W związku z tym można zdecydować się na samodzielne, domowe poświęcenie pokarmów w koszyczku wielkanocnym. Jak powinien przebiegać ten rytuał? Pixabay
Tradycja święcenia pokarmów w Wielką Sobotę została przerwana wraz z początkiem pandemii. Choć teraz obostrzenia zanikają, wciąż niektórzy obawiają się wychodzenia do większych skupisk ludzi. A te zwykle są w Wielką Sobotę w kościołach. W związku z tym można zdecydować się na samodzielne, domowe poświęcenie pokarmów w koszyczku wielkanocnym. Jak powinien przebiegać ten rytuał?

Spis treści

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Święcenie pokarmów - czy jest istotą świąt?

O kwestii święcenia pokarmów przed Wielkanocą już w 2021 roku mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak. W dobie pandemii zachęcał on wiernych do tego, aby zdecydowali się na domową święconkę. Podkreślił on również, ze to nie ona jest kluczowa dla przeżywania Świąt Wielkiej Nocy. Święta Paschalne są jednak ubogacane przez poświęcone pokarmy, które wierni spożywają na śniadanie w Wielką Niedzielę. Jak zatem powinno przebiegać domowe świecenie pokarmów?

Polecamy

Święcenie w domu - podkreślenie kościoła domowego

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że święcenie w domu jest bardzo ważne z punktu widzenia tego, czym jest Kościół. Z zasady bowiem jest to wspólnota, której najmniejszą jednostką jest rodzina. Dlatego też kościół domowy może być podkreślany przez rodzinę poprzez wspólne przeprowadzenie święcenia pokarmów. Jeśli więc ktoś nie może udać się na święconkę do kościoła lub w inne wyznaczone do tego miejsce, z powodzeniem może przeprowadzić odpowiedni rytuał w swoim domu. Jak to powinno wyglądać?

Jak powinno wyglądać świecenie potraw w domu?

Błogosławienie pokarmów w „koszyczku” w wersji domowej niekoniecznie wymaga samego koszyczka. W praktyce bowiem wystarczy odprawić odpowiedni obrzęd bezpośrednio przed rozpoczęciem śniadania wielkanocnego. W tym celu wystarczy sięgnąć po rozwiązania przygotowane już przed 20 laty. Okazuje się bowiem, że obrzęd domowego błogosławienia pokarmów nie został zapoczątkowany w czasie pandemii. Dlatego też z powodzeniem możemy go odprawić również, teraz gdy pandemia jest w odwrocie!

Krótki obrzęd domowy - jak wygląda błogosławienie pokarmów?

Na samym początku ojciec rodziny (lub po prostu głowa rodziny) zapala na stole świecę i mówi:
Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają: Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Po tym ktoś z uczestników powinien odczytać tekst z Pisma Świętego, a dokładniej:
1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie.

Polecamy

Alternatywnie można również odczytać:
Mt 6, 31 ab.32b-33: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść?

Co po czytaniu?

Ostatnim etapem błogosławieństwa i święcenia pokarmów jest krótka modlitwa, która przebiega następująco:
1. Głowa rodziny mówi: Uczniowie poznali Pana. Alleluja.
2. Wszyscy odpowiadają: Przy łamaniu chleba. Alleluja.
3. Głowa rodziny następnie mówi dalej słowa modlitwy: Módlmy się:

Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

Co z życzeniami?

Choć ceremonia święcenia pokarmów wygląda inaczej w domu, niż np. w kościele, pozostałe elementy śniadania Wielkiej Nocy przebiegają tak jak dotychczas. Dlatego też przełamanie się poświęconym pokarmem śmiało możemy uzupełnić o szczere i serdeczne życzenia!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska