Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Domowe święcenie pokarmów na Wielkanoc 2021? Koszyczek wielkanocny poświęcisz sam? Kolejna Wielkanoc z pandemią koronawirusa

Sara Watrak
Sara Watrak
W Wielkanoc możemy poświęcić pokarmy samodzielnie.
W Wielkanoc możemy poświęcić pokarmy samodzielnie. Przemyslaw Swiderski
Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Już teraz wiadomo, że będzie inna niż wszystkie. Wszystko przez epidemię koronawirusa. W roku 2021 Niedziela Wielkanocna wypada 4 kwietnia. Według tradycji dzień wcześniej powinniśmy udać się do kościoła z tradycyjną święconką. Pokarmy można jednak poświęcić także samemu. Jak to zrobić? Przedstawiamy instrukcję krok po kroku. Jeśli poświęcicie pokarmy samodzielnie, we wskazany sposób, będzie to równoznaczne z poświęceniem pokarmów w świątyni w Wielką Sobotę. Oznacza to, że wcale nie musimy iść do kościoła dzień przed Niedzielą Wielkanocną.

Zobacz wideo. Lekkostrawna dieta po świętach. Co zjeść, żeby poczuć się lekko?

Wielkanoc 2021. Jakie obostrzenia?

Choć do Wielkanocy zostało jeszcze trochę czasu, już teraz mówi się o tym, jakie obostrzenia mogą obowiązywać w czasie świąt.
6 marca, na antenie Radia Zet, wiceminister zdrowia poinformował, że za tydzień lub dwa rząd przekaże Polakom swoje rekomendacje na temat tegorocznych obchodów.

- Niestety wydaje się, że na pewno jakieś ograniczenia w przemieszczaniu będą. Myślę, że będą to zalecenia, tak, jak zawsze, żebyśmy jednak pewnie ograniczyli te kontakty mobilne swoje, bo to jest jakby główna przyczyna zwiększenia zakażeń – tłumaczył Waldemar Kraska.

Przyznał jednak, że najprawdopodobniej rząd nie wprowadzi konkretnych zakazów, lecz raczej postawi na zalecenia. - Jestem zwolennikiem zawsze rekomendacji, bo wierzę w mądrość Polaków – mówił wiceminister.

Co z tradycyjną święconką?

Waldemar Kraska podkreślił, że decyzje w sprawie obostrzeń będą podejmowane razem z Episkopatem. Mowa tu m.in. o rekomendacjach dotyczących tradycyjnego święcenia pokarmu. - Zawsze jeżeli chodzi o te święta, duże, roczne, to staramy się te decyzje razem wypracować. Takie rozmowy na pewno będą. Tradycyjne święcenie pokarmów jest takim momentem dla Polaków od wielu lat, że chcemy te pokarmy poświęcić. To spowoduje większą naszą mobilność - uważa Waldemar Kraska. Jego zdaniem możliwe jest święcenie pokarmów przy posesjach tak, jak to miało miejsce w wielu miastach w roku 2020. Oznaczałoby to, że do kościoła z tradycyjną święconką nie pójdziemy. Na razie nie ma oficjalnych zaleceń w tej sprawie. Pokarmy można jednak poświęcić samemu. Zobaczcie, jak to zrobić.

Jak samemu poświęcić pokarmy?

Dokładną instrukcję święcenia pokarmów znajdziemy w załączniku do oświadczenia, wydanego w marcu 2020 roku przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Pokarmy należy poświęcić nie w sobotę, lecz bezpośrednio przed śniadaniem wielkanocnym.
1. Święcenia powinna dokonywać jedna osoba, najczęściej czyni to ojciec rodziny.

2. Na początku należy zapalić świecę. Stawiając ją na stole, osoba dokonująca święcenia wypowiada słowa:
"Chrystus zmartwychwstał. Alleluja."

3. Zgromadzeni odpowiadają:
"Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja."

4. Następnie przewodniczący obrządku czyta jeden z dwóch tekstów z Biblii:

  • (1 Tes 5, 16-18): Zawsze się radujcie. Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan. Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.
    lub:
  • (Mt 6, 31 ab.32b-33): Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza. Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.

5. Po odczytaniu wybranego fragmentu przewodniczący wypowiada słowa:
Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

6. Zgromadzeni odpowiadają:
"Amen."

Po tym można rozpocząć śniadanie wielkanocne.

A co po posiłku?

Po śniadaniu osoba przewodnicząca całemu obrządkowi mówi:
"Uczniowie poznali Pana. Alleluja"

Zgromadzeni przy stole odpowiadają:
"Przy łamaniu chleba. Alleluja"

Następnie znów głos zabiera osoba sprawująca obrządek. Mówi:
"Módlmy się: Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków."

Wszyscy zgromadzeni odpowiadają:
"Amen."

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska