Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dostali miliony na rozbiórkę cukrowni

Maciej Mroczyński
Jeszcze w tym roku Cukrownia Dobre zostanie rozebrana. Na zdemontowanie obiektu właściciel, spółka BSO, otrzymała gigantyczną unijną dotację.

Jeszcze w tym roku Cukrownia Dobre zostanie rozebrana. Na zdemontowanie obiektu właściciel, spółka BSO, otrzymała gigantyczną unijną dotację.

British Sugar Overseas ma przeprowadzić rozbiórkę jeszcze w tym roku, bo takie są warunki otrzymania dofinansowania. Zniknie hala produkcyjna, a na miejscu pozostanie jedynie magazyn. W magazynie w lipcu zostanie otwarta fabryka pasz. Jednak zostanie zatrudnionych jedynie siedem osób.

Cukrownię zlikwidowano w 2005 roku, przez co pracę straciło ponad dwustu pracowników, głównie mieszkańców gminy Dobre. Przez lata wielu z nich nie mogło znaleźć pracy. Nieliczni zostali przyjęci do Cukrowni Brześć Kujawski.

<!** reklama>Przez ostatnie trzy lata obiekty stały puste. Nie wiadomo, jaki będzie los terenów po cukrowni. W miejscowym Urzędzie Gminy mówi się, że prawdopodobnie BSO chce je sprzedać. - Chcieliśmy je pozyskać nieodpłatnie, ale brytyjska firma nie zgodziła się - mówi Henryk Gapiński, wójt gminy Dobre. - Szkoda, bo napisaliśmy wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o unijną dotację na rewitalizację terenów poprzemysłowych, co pozwoliłoby utworzyć miejsca pracy dla naszych bezrobotnych. W gminie ten problem dotyczy głównie niewykształconych kobiet. Wniosek zyskał duże uznanie marszałka, który umieścił go na liście bezkonkursowej. Niestety, warunkiem otrzymania pieniędzy byłoby prawo własności lub dzierżawy terenów. Skorzystało na tym miasto Radziejów, bo marszałek przesunął pieniądze - dodaje Henryk Gapiński.

Radziejów otrzymał 360 tysięcy euro na rewitalizację miasta. Te pieniądze mogą zostać wykorzystane na remont zabytkowego ratusza innych budynków w centrum miasta albo poprawę bezpieczeństwa.

- Dla nas priorytetem jest remont budynku Urzędu Miasta, bo to wizytówka Radziejowa - mówi Stefan Śpibida, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej radziejowskiego ratusza. - To stuletni zabytkowy obiekt i biegli już w 1966 roku opiniowali budynek do kapitalnego remontu. Tak naprawdę, gruntownych prac nie wymagają tylko ściany zewnętrzne.

Ratusz zorganizował ankietę dotyczącą wykorzystania środków. Wypełniło ją już około stu radziejowian.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska