Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dostęp do stworzonej za miliony sieci mają instytucje publiczne oraz... sterowniki ruchu drogowego

Patrycja Zduńska
Thinkstock
Mimo że nie zauważamy jego skutków na co dzień, projekt nowoczesnej sieci szerokopasmowej znacznie ułatwia życie torunian. Niedawno zakończył się pierwszy etap jego realizacji.

„Nowoczesna Sieć Szerokopasmowa współdziałająca ze szkieletową siecią regionalną jako podstawa systemu informacyjnego miasta Torunia” tak dokładnie nazywa się projekt realizowany od 2011 roku.

Co kryje się pod tą długą i niezrozumiałą na pierwszy rzut oka nazwą? Wyobraźmy sobie nowoczesne miasto, w którym szybki internet usprawnia pracę administracji i oświaty, w którym wzrasta bezpieczeństwo na ulicach dzięki rozwiniętemu monitoringowi, wreszcie w którym jazda samochodem staje się przyjemnością za sprawą zintegrowanego zarządzania ruchem miejskim. Takim miastem za kilka lat ma szansę stać się Toruń.

Pierwszy etap projektu wymagał powstania sieci światłowodowej, która stanie się pasem transmisyjnym dla przeróżnych informacji. Koszt zrealizowanych inwestycji to 15 mln zł, z czego aż ponad 9 mln pozyskano ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W efekcie powstało 173 punktów dostępowych, w tym m.in. 87 instytucji publicznych, 38 sterowników ruchu drogowego oraz 30 punktów podłączenia kamer. Dostęp do sieci szerokopasmowej uzyskało m.in. Muzeum Okręgowe, jednostki straży pożarnej, a także 25 szkół.

Podczas niedawnej konferencji w hotelu „Filmar”, która podsumowywała ten etap projektu, pojawili się goście z innych miast, które wdrażanie sieci szerokopasmowej mają już za sobą. Była to dobra okazji do wymiany doświadczeń.

- W Zabrzu aktualnie do sieci szerokopasmowej mają dostęp szkoły, żłobki czy ośrodki kultury. W praktycznie każdej dzielnicy znajduje się infokiosk, który zapewnia mieszkańcom możliwość skorzystania z internetu - mówił Krzysztof Partuś z Miejskiego Zarządu Dróg i Infrastruktury Informatycznej w Zabrzu.

- Sieć wiąże się też z innymi zaletami, które można wykorzystać w przyszłości. Mam na myśli bezproblemową rozbudowę monitoringu czy zarządzanie ruchem miejskim. Taki rozwój gwarantuje również zmniejszenie kosztów administracji oraz integracje sprzętową i programową.

Sieć szerokopasmowa wykorzystywana jest także do walki z wykluczeniem, zwłaszcza małych miejscowości. Świetnie widać to na przykładzie województwa lubuskiego, na terenie którego ukończono budowę sieci regionalnej.

- Ziemia lubuska pełna jest białych plam, czyli takich obszarów, w które operatorom nie opłaca się inwestować. Nasz projekt stworzył nowe możliwości na tych terenach, choć dużo pracy jeszcze przed nami - wyjaśniał Piotr Cebula, dyrektor programu Orange Polska. - Kluczowym czynnikiem powodzenia takich inwestycji jest zaangażowanie wszystkich podmiotów, w tym władz samorządowych.

Na rozwój sieci szerokopasmowej w Toruniu potrzeba jeszcze wiele funduszy. Wiele pracy będzie kosztowało stworzenie w pełni funkcjonalnej platformy informatycznej, jednak inwestycje mogą okazać niezwykle opłacalne. W świecie pełnym informacji wygrywa ten, kto zapewni im szybki obieg.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska