Paweł Adamowicz
Pożegnanie

Pożegnanie Pawła Adamowicza

Rozwiń
Paweł Adamowicz
Zwiń

Pożegnanie Pawła Adamowicza

Służba publiczna, ukochane miasto i drugi człowiek - te wartości były dla niego najważniejsze. Paweł Adamowicz był człowiekiem niezwykle aktywnym, zawsze życzliwym i zawsze blisko ludzi.

Doświadczeni funkcjonariusze odchodzą ze służby. Czy to z...

Doświadczeni funkcjonariusze odchodzą ze służby. Czy to z obawy przed usuwaniem z szeregów byłych członków MO?

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Inspektor Antoni Stramek, komendant policji w Toruniu, po 35 latach odchodzi ze służby 16 lutego

Inspektor Antoni Stramek, komendant policji w Toruniu, po 35 latach odchodzi ze służby 16 lutego ©Grzegorz Olkowski

W regionie są obecnie aż cztery kierownicze wakaty w jednostkach policji: w komendzie wojewódzkiej w Bydgoszczy, miejskiej w Toruniu i dwóch powiatowych. Dotychczasowi szefowie tych placówek złożyli raporty i postanowili przejść na emeryturę.
Inspektor Antoni Stramek, komendant policji w Toruniu, po 35 latach odchodzi ze służby 16 lutego

Inspektor Antoni Stramek, komendant policji w Toruniu, po 35 latach odchodzi ze służby 16 lutego ©Grzegorz Olkowski

[break]
Po ponad 30 latach służby szefowie poszczególnych jednostek w regionie złożyli wnioski o emeryturę w formie tzw. raportu. Nie da się ukryć, że przy tak długoletnim doświadczeniu, zahaczyli karierą o służbę w milicji.

- Uważam, że czas już najwyższy, żeby skończyć z tymi więzami łączącymi policję z PRL-em - zapowiedział Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych. - Przecież tyle czasu upłynęło od 1989 roku, to już 26 lat, że czas na to, żeby ludzie, którzy nie byli w MO, stanęli na czele policji.

Do cywila po 30 latach


Wśród kujawsko-pomorskich funkcjonariuszy nie ma paniki.
Dla przykładu w bydgoskim garnizonie na koniec roku było zaledwie kilkanaście wniosków o odejście ze służby. Jednak podobne raporty policjanci mogą składać także podczas całego roku. Niewykluczone, że niektórzy czekają na rozwój sytuacji pod nowymi władzami.

- To nie jest wielka fala odejść - przyznaje nadkom. Maciej Daszkiewicz z zespołu prasowego komendy wojewódzkiej w Bydgoszczy. - Liczba jest płynna, ponieważ nie ma terminu, w jakim należy złożyć raport o odejście ze służby, więc spływają sukcesywnie. W grudniu było to kilkanaście osób.

Przez to są aż cztery kierownicze wakaty.

W połowie stycznia po ponad 30 latach służby na emeryturę odszedł nadinspektor Krzysztof Zgłobicki, dotychczasowy komendant wojewódzki policji w Bydgoszczy. Za swoje zasługi wielokrotnie był wyróżniany odznakami resortowymi: między innymi - Złotym Medalem „Za długoletnią służbę” (2010 r.), Złotą Odznaką „Zasłużony Policjant” (2011 r.) oraz odznaczeniami państwowymi: Złotym Krzyżem Zasługi (2005 rok). 28 lipca 2015 r. dołączył do Korpusu Generałów Policji.

Również 11 stycznia ze służby na emeryturę odszedł insp. Wiesław Domański zastępca komendanta wojewódzkiego, przez ostatnie 13 lat odpowiedzialny był za pion logistyki.

Wakaty w terenie


W podobnym czasie z kierowniczych stanowisk na rzecz emerytury zrezygnowali komendanci jednostek w Świeciu i Rypinie.

Inspektor Cezary Cosban-Woytycha służbę w policji rozpoczął w 1985 roku. Większość kariery spędził w wydziale kryminalnym komendy policji w Chełmnie, gdzie po kilkunastu latach pracy został naczelnikiem.

W 2008 roku został powołany na stanowisko komendanta powiatowego w Chełmnie. Ostatnie 20 miesięcy służby pełnił jako komendant powiatowy w Rypinie.

Jego poprzednik, inspektor Wiesław Milarski, trafił właśnie do jednostki w Świeciu, gdzie postanowił zakończyć karierę po 32 latach pracy. Służbę rozpoczął 11 kwietnia 1984 roku. W 1992 roku został naczelnikiem Wydziału Kryminalnego Komendy Rejonowej Policji w Golubiu-Dobrzyniu. Stamtąd w kwietniu 2006 r. został awansowany na komendanta powiatowego policji w Rypinie.

Wakaty w terenie zostaną zapełnione dopiero, kiedy będzie wyłoniony nowy komendant wojewódzkiej policji. To w jego gestii będzie nominacja szefów komend w Toruniu, Rypinie i Świeciu.

- W jednostkach nie ma próżni. Jeżeli odchodzi komendant, a nie ma decyzji o powołaniu następcy, to powierza się obowiązki jednemu z zastępców - podkreśla nadkom. Maciej Daszkiewicz. - Do czasu obsady stanowiska, pełniący obowiązki komendanta dysponują tymi samymi narzędziami.

Kryterium ’89


Nie wiadomo, na ile ministerstwo będzie stosować rzeczywiście kryterium zatrudnienia po 1989 roku. Jaskrawy jest przykład podinsp. Mariusz Lewandowskiego, obecnego szefa policji w Brodnicy. Ma 45 lat, a służbę rozpoczął zaledwie w 1988 roku w oddziałach prewencji policji w Gdańsku.

W skali kraju funkcjonariuszy w podobnej sytuacji jest z pewnością jeszcze więcej.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (15)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Sobiec (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Niczym się nie popisał przez rządzenie komendą w Toruniu. Zero konstruktywnego myślenia tylko mobbing. Stare zasady i utarte slogany. Czas na niego już dawno temu. W jego przypadku czystki na miejscu.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Antoni (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Maria nie całuj, bo ślady na butach będą. A ponadto uważam, że tych starych solidaruchów po 27 latach nieudolnych rządów w Polsce też należy wywalić, Błaszaka też.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Maria (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Pan komendant Stramek to nie byle kto. Przez wiele lat zdobył ogromne doświadczenie. To on kierował dochodzeniówką wtedy, gdy zamykano największych bandytów siejących postrach na toruńskich...rozwiń całość

Pan komendant Stramek to nie byle kto. Przez wiele lat zdobył ogromne doświadczenie. To on kierował dochodzeniówką wtedy, gdy zamykano największych bandytów siejących postrach na toruńskich ulicach, to on nie bał się stawić czoła zorganizowanym grupom przestępczym wymuszającym pieniądze od przedsiębiorców, to on tępił handlarzy narkotyków i skutecznie tropił morderców. W latach 1997- 2003 zabójstw było tak dużo, że gdyby dziś przyszło się policji zmierzyć z taką przestępczością, to ci młodzi policjanci nie daliby rady. A Pan Stramek dał radę i dzięki temu od wielu lat bandyci " goszczą" na więziennych salonach.
Pan Stramek od lat żył służbą, jej się poświęcił i poradził sobie z każdym, nawet najtrudniejszym wyzwaniem. Szkoda, naprawdę szkoda, że już odchodzi na emeryturę.

zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Edmund (gość)

Zgłoś naruszenie treści

PIS powinien zrobić porządek w prokuraturach i sądach . Zbyt wiele , my podatnicy im płacimy aby efektem ich ,,pracy,, było umarzanie spraw .


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

komuch (gość)

Zgłoś naruszenie treści

PIS woli zasade- lepiej mierny ale wierny...kosciolowi katolickiemu I innym przesądom. Za 4 lata po wyborach trend sie odwroci I te wasze boze owieczki w mundurkach wyleca na bruk. Milicja...rozwiń całość

PIS woli zasade- lepiej mierny ale wierny...kosciolowi katolickiemu I innym przesądom. Za 4 lata po wyborach trend sie odwroci I te wasze boze owieczki w mundurkach wyleca na bruk. Milicja Obywatelska byla kużnią charakteru nowoczesnych ludzi ktorzy wiedzieli jak trzeba traktowac kler I inne post- solidarnosciowe łajdactwo. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

popapraniec (gość)

Zgłoś naruszenie treści

POwinien siedzieć już dawno temu, a nie POzować pozować do zdjęcia !

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ojciec Tadeo (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Wyjątkowo mierny milicjant. Nikt go nie chciał łącznie z Zaleskim. Spolegliwy wobec władzy bez własnego zdania poddający się zawsze wierchuszce. Miękki kręgosłup żeby nie powiedzieć, że nie miał go...rozwiń całość

Wyjątkowo mierny milicjant. Nikt go nie chciał łącznie z Zaleskim. Spolegliwy wobec władzy bez własnego zdania poddający się zawsze wierchuszce. Miękki kręgosłup żeby nie powiedzieć, że nie miał go wcale. Małomiasteczkowy komediant z Chełmży. Z braku merytorycznej wiedzy policyjnej zawsze sprawdzał policjantom grubość i długość sznurowadeł w butach służbowych ! Cienki Bolek !zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

x (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Teraz się przejęliście, aż czterema wakatami! Wasz Antek wysłał na emerytury wielu młodych policjantów. Przez cztery lata toruńską policją wstrząsały zdarzenia jakich nigdy tu nie było. Nowości...rozwiń całość

Teraz się przejęliście, aż czterema wakatami! Wasz Antek wysłał na emerytury wielu młodych policjantów. Przez cztery lata toruńską policją wstrząsały zdarzenia jakich nigdy tu nie było. Nowości zawsze były obiektywne i dlatego krytykowały wszystkich poprzedników, tylko nie obecnego VIP-a, którego odejście jest stratą. Pytanie dla kogo?zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

jacek (gość)

Zgłoś naruszenie treści

To jest wręcz niewiarygodny skandal,by tacy ludzi byli jeszcze w Policji.Dawno powinni zostać usunięci,a wszelkie przywileje odebrane.Ale o to właśnie walczył Bolek,by żyło się lepiej zdrajcom i...rozwiń całość

To jest wręcz niewiarygodny skandal,by tacy ludzi byli jeszcze w Policji.Dawno powinni zostać usunięci,a wszelkie przywileje odebrane.Ale o to właśnie walczył Bolek,by żyło się lepiej zdrajcom i komuchom...zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Kuba (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Już w '89 powinni byli zniknąć ze służb. Szok, że aż tak długo trzymają stołki! Zmienili nazwę na policja i poczuli się zwolnieni z odpowiedzialności.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ccc (gość)

Zgłoś naruszenie treści

"Karierę" zaczynał w 1981 roku - wybuch stanu wojennego Doświadczenie zdobywał w ZOMO będąc członkiem PZPR-u ! Rzeczywiście ma doświadczenie ! Takich jak on powinno wyrzucać się na śmietnik...rozwiń całość

"Karierę" zaczynał w 1981 roku - wybuch stanu wojennego Doświadczenie zdobywał w ZOMO będąc członkiem PZPR-u ! Rzeczywiście ma doświadczenie ! Takich jak on powinno wyrzucać się na śmietnik historii i dosłownie na ulicę w 1989 roku ! Teraz ich żegnacie bo tęsknicie za reżimem PRL-u ?zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

szprycha (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Albo z tłustym Rychem z SLD pod flagą tęczową na paradzie równości.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Obywatel (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Z takim "doświadczeniem" może chodzić na marsze KODu napewno spotka znajomych.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo