Dr Waldemar Bębenek: Ruch to najlepsza tabletka [WYWIAD]

Dr Waldemar Bębenek: Ruch to najlepsza tabletka [WYWIAD]

Mariola Lorenczewska

Nowości Dziennik Toruński

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Dr Waldemar Bębenek jest kardiologiem, który pracuje w szpitalu na Bielanach i w prywatnej poradni

Dr Waldemar Bębenek jest kardiologiem, który pracuje w szpitalu na Bielanach i w prywatnej poradni ©Grzegorz Olkowski

Rozmowa z doktorem Waldemarem Bębenkiem pracującym m.in. na oddziale kardiologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu.
Dr Waldemar Bębenek jest kardiologiem, który pracuje w szpitalu na Bielanach i w prywatnej poradni

Dr Waldemar Bębenek jest kardiologiem, który pracuje w szpitalu na Bielanach i w prywatnej poradni ©Grzegorz Olkowski

Jest Pan doktor bardzo zajęty. Gdzie pacjenci mogą Pana znaleźć?Na Oddziale Kardiologii i Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Oprócz tego w Gabinetach od Serca. W poradni przyszpitalnej też raz na jakiś czas przyjmuję.

Zobacz także: Próbny alarm przeciwpożarowy w Arpolu [ZDJĘCIA]Kardiologia, m.in. pod względem diagnostyki stoi na wysokim poziomie. Wciąż brakuje jednak zadowalających efektów długofalowych.Dzięki bardzo nowoczesnym metodom jesteśmy w czołówce. Niestety, nakłady na kardiologię spadają. Polityka resortu zdrowia ostatnio nam nie sprzyja. Cięcia dotyczą całej kardiologii inwazyjnej. Leczenie pacjentów z niestabilną chorobą wieńcową, czyli w stanach przedzawałowych jest limitowane. To nieporozumienie, podobnie jak w przypadku zatorowości płucnej, stanu zagrożenia życia. Sytuacja jest taka, że osiągnęliśmy w kardiologii bardzo dobre wyniki, jeśli chodzi o śmiertelność szpitalną, bo się zmniejszyła. Roczna śmiertelność nadal jest jednak wysoka. Dzieje się tak dlatego, że pacjenci po zawale serca na początku są przestraszeni, słuchają lekarzy, ale po jakimś czasie przestają stosować się do zaleceń i brać leki. Wracają do dawnych złych nawyków. Uświadamiamy im, żeby brali sprawy w swoje ręce, bo od nich najwięcej zależy. Mamy w szpitalu świetnie funkcjonującą rehabilitację kardiologiczną dzienną. Niestety, dla pacjentów spoza Torunia barierą są dojazdy. Pacjent z Chełmży musi wydać w ciągu miesiąca 400 zł. I to już jest kłopot.

Najważniejsze czynniki ryzyka przy chorobach serca, to... ?Na pierwszym miejscu jest palenie papierosów. Oprócz tego niewłaściwa dieta i związana z tym otyłość. Szczególnie niebezpieczna jest brzuszna. Kolejne czynniki ryzyka, to niewłaściwy cholesterol, nieleczone albo źle leczone nadciśnienie, cukrzyca. Do tego stres i mała aktywność fizyczna. Ruch, to bezcenna tabletka.

Zobacz także: Nowe ulice na tzw. osiedlu JAR. Miesiąc przed terminemJakie konkretnie formy aktywności ruchowej poleca Pan pacjentom? Ile tego ruchu?Minimum trzy razy w tygodniu po 30 minut. Wyjść, poruszać się, pochodzić z kijkami, dobry jest marszobieg, rower, pływanie. Ruch działa przeciwstresowo i antydepresyjnie. Najważniejsze, to nie marnować czasu przed telewizorem.

Na ostre zespoły wieńcowe, czyli zawały i niestabilną chorobę wieńcową cierpi podobno coraz więcej osób w młodym wieku.


Tak, w dodatku coraz więcej młodszych kobiet. One dużo palą, są zestresowane, przesadnie ambitne i przepracowane.

Zobacz także: Budowę Rubinkowa czas zacząć, czyli 50-lecie „Nowości”W szpitalu we Włoszczowie lekarz po 24 godzinach dyżuru dostał zawału.Nie znam szczegółów. To się stało na normalnym dyżurze. Choroba wieńcowa zdarza się także u lekarzy.

Czy zanim dojdzie do zawału są wcześniejsze symptomy?Oczywiście, są różne. Najważniejsze, to bóle w klatce piersiowej przy wysiłku, np. podczas chodzenia po schodach. Mężczyźni je bagatelizują, machają ręką. Kobiety są bardziej wyczulone. Wolą zbadać się. Często na siłę przyprowadzają mężów.

Niedługo Światowy Dzień Serca.W planach jest kardiobus, badania, konsultacje. Zwykle na takie akcje przychodzą osoby starsze, schorowane z chorobą wieńcową. Mało młodszych, do których też chcielibyśmy dotrzeć.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (4)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
DR Bębenek

SOROWCY :P (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

lubimy i popieramy :)

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Dr Bębenek

Basia (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Świetny lekarz ,pełen profesjonalizm w tym co robi. Oby więcej takich lekarzy.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Dr Bębenek

Basia (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Świetny lekarz ,pełen profesjonalizm

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Lekarz kardiolog.

Asia (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

Bardzo dobry lekarz i życzliwy człowiek.
Wszystkiego dobrego dla Pana Doktora.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo