Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dramat z neurologią w Toruniu i województwie. Ministerstwo Zdrowia odpowiada

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Pod odpowiedzią dla posła Pawła Szramki podpisał się wiceminister zdrowia Waldemar Kraska (na zdjęciu)
Pod odpowiedzią dla posła Pawła Szramki podpisał się wiceminister zdrowia Waldemar Kraska (na zdjęciu) Adam Jankowski
W pięciu szpitalach w województwie kujawsko-pomorskim, w tym w dwóch w Toruniu, nie są obecnie przyjmowani pacjenci na oddziały neurologiczne i oddziały leczenia udarów - wynika z odpowiedzi Ministerstwa Zdrowia na interwencję posła Pawła Szramki z koła Polskie Sprawy.

Internetowa premiera filmu „Siła KobieTY”. Zobacz reportaż

Spis treści

Problem z neurologią w Toruniu

Przypomnijmy, że dramatyczna sytuacja z oddziałami neurologicznymi w regionie trwa od miesiąca. W lipcu zamknięto taką jednostkę w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu. Powodem był brak kadry. W tej sytuacji więcej pacjentów neurologicznych i z udarami zaczęło trafiać Oddział Neurologiczny i Leczenia Udarów w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim przy ulicy Batorego. Pracujący tu lekarze zażądali zmiany organizacji prac i podwyżek płac. Postulaty nie zostały zrealizowane. Efektem było zawieszenie działalności oddziału od 1 października.

Polecamy

Dramat jest tym większy, że oddziały neurologiczne nie działają także w trzech innych szpitalach w województwie. Tą sytuacją zainteresował się poseł Paweł Szramka z koła Polskie Sprawy i wystąpił z interwencją do Ministerstwa Zdrowia. Wynika z niej, że oddziały neurologiczne, oprócz szpitali w Toruniu, nie funkcjonują też w lecznicach w Grudziądzu, Inowrocławiu i Włocławku, o czym już informowaliśmy.

Zamknięte oddziały. Ministerstwo dostało pilne wyjaśnienia

"Ministerstwo Zdrowia zwróciło się o pilne wyjaśnienia w przedmiotowej sprawie do Kujawsko-Pomorskiego
Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia (K-P NFZ). (...) Fundusz na bieżąco monitoruje sytuację oddziałów neurologicznych i oddziałów leczenia udarów na terenie województwa. W chwili obecnej posiada zawarte umowy na realizację świadczeń w zakresie oddziałów neurologicznych z 13 podmiotami na terenie województwa, z czego w 5 podmiotach (tj. Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym Im. Dr Władysława Biegańskiego w Grudziądzu, Szpitalu Wielospecjalistycznym Im. Dr. Ludwika Błażka w Inowrocławiu, SPZOZ Specjalistycznym Szpitalu Miejskim Im. M. Kopernika, Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym Im. L. Rydygiera w Toruniu oraz Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Włocławku) zawieszona została realizacja tych świadczeń z powodu braków kadrowych lekarzy specjalistów" - czytamy w odpowiedzi podpisanej przez wiceministra zdrowia Waldemara Kraskę.

Napisano w niej także, że od początku zaistniałej sytuacji K-P NFZ wspólnie z wojewodą oraz dyrektorami szpitali podjął działania mające zapewnić właściwą opiekę dla pacjentów z udarem.

Darcy Ward o życiu po wypadku: "Gdyby nie żona, miałbym prob...

Dodatkowe łóżka i pieniądze oraz karetka dla pacjentów z udarem

"W ramach tych działań: świadczeniodawcy uruchomili dodatkowo 16 łóżek udarowych m.in. w Lipnie, Świeciu oraz w powiecie bydgoskim. K-P NFZ zwiększył o prawie 5 mln zł nakłady na świadczenia w zakresie neurologii, w tym leczenia udarów.
Pięciu świadczeniodawców z terenu województwa wykonujący działalność leczniczą w zakresie rehabilitacji neurologicznej otrzymało ponad 618 tys. zł dodatkowych środków, celem umożliwienia szybkiej kontynuacji rehabilitacji neurologicznej pacjentów po udarach w oddziałach rehabilitacji neurologicznej. W wyniku zwiększenia wartości zawartych umów w Zakładach Opiekuńczo-Leczniczych podmioty te zwiększyły istniejącą bazę łóżkową o dodatkowe 6 łóżek dedykowanych pacjentom po leczeniu neurologicznym" - podkreślono w piśmie z ministerstwa.

Ministerstwo poinformowało posła Szramkę także o tym, że od 1 października uruchomiony został dodatkowy zespół transportu międzyszpitalnego na obszarze zabezpieczenia obejmującym powiaty: aleksandrowski, chełmiński, golubsko-dobrzyński, toruński oraz Toruń. Przewozi on pacjentów do funkcjonujących oddziałów udarowych.

"W celu dodatkowego zabezpieczenia przedmiotowych świadczeń Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego OW NFZ jest w bieżącym kontakcie z Dyrektorami Oddziałów Funduszu ościennych województw, którzy deklarują możliwość przyjęcia pacjentów w podmiotach leczniczych znajdujących się na terenie tych województw" - tak kończy się pismo podpisane przez wiceministra Kraskę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska