MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dramatycznie niski poziom Wisły we Włocławku, 10 września 2024. Zobaczcie zdjęcia

Wojciech Alabrudziński
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
10 września 2024 roku sprawdziliśmy, jak wygląda we Włocławku Wisła. Z brzegów rzeki można było dostrzec nie tylko mielizny, ale i pozostałości po historycznym drewnianym moście, co jest wyraźnym sygnałem problemów związanych z suszą w Polsce. Zobaczcie na zdjęciach, jak we wtorek wyglądała Wisła.

Alarmujący obraz Wisły

Podczas przekraczania mostu imienia Edwarda Rydza-Śmigłego we Włocławku, każdy może z łatwością zauważyć, że Wisła we Włocławku znajduje się obecnie w opłakanym stanie. To smutny widok, który nie tylko świadczy o niskim poziomie wody, ale również rzuca światło na problem suszy, z którym boryka się cały kraj.

Niski poziom Wisły we Włocławku jest zjawiskiem, które pojawia się co roku, sygnalizując poważny problem z niedoborem opadów w dorzeczu rzeki.

We wtorek 10 września poziom wody w Wiśle osiągnął zaledwie 88 centymetrów.

Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Włocławek znajduje się w strefie stanów niskich, a przepływ wody wynosił około 283 metry sześcienne na sekundę.

Trwa głosowanie...

Czy Włocławek potrzebuje trzeciego mostu przez Wisłę?

NM Włocławek

Stan Wisły we Włocławku na dzień 10 września 2024 roku: 88 centymetrów.

  • Absolutne minimum: 41 centymetrów (30 października 2018 roku).

  • Absolutne maksimum: 912 centymetrów (30 marca 1924 roku).

  • Stan ostrzegawczy: 600 centymetrów.

  • Stan alarmowy: 650 centymetrów.

Według przewidywań meteorologów, w najbliższy weekend, 13-15 września 2024 roku można spodziewać się intensywnych opadów, ale to niekoniecznie musi oznaczać wzrost poziomu wody w Wiśle.

Wpływ na mieszkańców i środowisko

Niski poziom wody w Wiśle we Włocławku to nie tylko kwestia estetyczna, ale przede wszystkim problem mający realny wpływ na życie mieszkańców oraz środowisko naturalne. Brak odpowiednich opadów i niska przepustowość rzeki mogą prowadzić do problemów z zaopatrzeniem w wodę, a także negatywnie wpływać na ekosystem rzeczny. Sytuacja ta wymaga nie tylko bieżącej obserwacji, ale również długoterminowych działań, mających na celu przeciwdziałanie skutkom suszy i zapewnienie odpowiedniej ilości wody w polskich rzekach. W obliczu zmieniającego się klimatu problem ten może stać się coraz bardziej palący, wymagając skoordynowanych działań na wielu poziomach administracyjnych i społecznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska